Sobota, 5 października 2024
Kaszel mokry, a może jednak suchy? To pewnie częste pytanie, które zadajesz sobie przy infekcjach dróg oddechowych. Kaszel mokry pojawia się zwykle przy infekcjach bakteryjnych. Jest to tzw. kaszel produktywny, który związany jest z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Jakie leki na kaszel mokry są najbardziej skuteczne? Sprawdź to!
Czasem mokry kaszel najczęściej pojawia się przy infekcji dróg oddechowych. Od tego, jaki rodzaj wydzieliny odkrztuszasz, zależy, z jakiego typu infekcją masz do czynienia. Jeżeli z dróg oddechowych odrywa się gęsta i ropna wydzielina to prawdopodobnie cierpisz na infekcję bakteryjną. Kiedy jednak z czujesz, że odkrztuszasz czysty, żelowy śluz – w przeważającej mierze będzie to infekcja wirusowa.
Kaszel często nazywany jest kaszlem produktywnym. A to dlatego, że pomaga Ci usunąć z dróg oddechowych zalegającą wydzielinę.
Kaszel mokry pojawia się zwykle rano. Choć najwięcej problemów sprawia zawsze w nocy, kiedy to możesz mieć duży problem z właściwym odkrztuszeniem wydzieliny − zrywający, duszący kaszel nie pozwala Ci spać. Dlatego właśnie tak ważne są leki na kaszel mokry, które wyciszą kaszel nocą.
Skuteczny lek na kaszel mokry to przede wszystkim syrop o charakterze wykrztuśnym. Najważniejsze jest bowiem, żeby pomóc Ci szybko oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Leki takie nazywa się mukolitykami i pomagają one głównie rozrzedzić wydzielinę w drogach oddechowych. Syropy o takim działaniu są stosowane często jako lek na kaszel mokry dla dzieci.
Pamiętaj jednak, że tego typu lek na kaszel mokry, zaleca się brać maksimum do godziny 17:00. A wszystko dlatego, że syrop czy tabletki mukolityczne mają działanie wykrztuśne. A nie chcesz przecież, zafundować sobie lub Twojemu dziecku nieprzespanej nocy z produktywnych wykrztuszaniem flegmy. Preparaty znajdziesz pod linkiem: https://drmax.pl/przeziebienie/kaszel-mokry.
Często możesz mieć problem z identyfikacją rodzaju kaszlu jaki Ci doskwiera. Objawy nie zawsze będą jasne. Dlatego, kiedy wybierasz odpowiedni lek na kaszel mokry, zawsze możesz sięgnąć po jeden z syropów przeznaczonych zarówno do kaszlu mokrego, jak i suchego. Takie kompleksowe działanie syropy z jednej strony złagodzi podrażnienie gardła charakterystyczne dla kaszlu suchego (ból, pieczenie, drapanie), z drugiej powstrzyma uporczywy odruch kaszlu mokrego.
Dobry syrop na kaszel mokry to nie wszystko! W chorobie możesz wspomóc się sprawdzonymi, domowymi sposobami. Najważniejsze jest, żeby dobrze nawilżyć pomieszczenie, w którym przebywasz. Dzięki temu Twoje drogi oddechowe będą lepiej funkcjonować − nie będą się przesuszać i unikniesz przez to podrażnień śluzówki. Po drugie, bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów − pij często, małymi łyczkami, najlepiej ciepłe napary z ziół (np. lipy) lub herbatę z wspomagającym odporność sokiem malinowym lub miodem.
Przy kaszlu mokrym mogą pomóc także inhalacje z olejkami eterycznymi. W ten sposób także możesz wpłynąć na rozrzedzenie wydzieliny, a to ułatwi Ci oddychanie. Sprawdzonym, babcinym sposobem, jest także oklepywanie po plecach chorego, żeby wydzielina szybciej się oderwała.
Wybór odpowiedniego syropu na kaszel mokry może ułatwić Ci oddychanie i szybsze pozbycie się wydzieliny. Pamiętaj jednak, żeby nie brać tego typu leków po godzinie 17:00, żeby zapewnić sobie spokojny sen. Wspomagaj się dodatkowo domowymi sposobami na walkę z infekcją, aby szybciej dojść do zdrowia.
Artykuł partnera zewnętrznego
Komentarze (0)