Piątek, 21 czerwca 2024

Lek na kaszel mokry – jak go wybrać?

8 stycznia 2019

0

Kaszel mokry, a może jednak suchy? To pewnie częste pytanie, które zadajesz sobie przy infekcjach dróg oddechowych. Kaszel mokry pojawia się zwykle przy infekcjach bakteryjnych. Jest to tzw. kaszel produktywny, który związany jest z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Jakie leki na kaszel mokry są najbardziej skuteczne? Sprawdź to!

Co to jest kaszel mokry?

Czasem mokry kaszel najczęściej pojawia się przy infekcji dróg oddechowych. Od tego, jaki rodzaj wydzieliny odkrztuszasz, zależy, z jakiego typu infekcją masz do czynienia. Jeżeli z dróg oddechowych odrywa się gęsta i ropna wydzielina to prawdopodobnie cierpisz na infekcję bakteryjną. Kiedy jednak z czujesz, że odkrztuszasz czysty, żelowy śluz – w przeważającej mierze będzie to infekcja wirusowa.

Kaszel często  nazywany jest kaszlem produktywnym. A to dlatego, że pomaga Ci usunąć z dróg oddechowych zalegającą wydzielinę.

Kaszel mokry pojawia się zwykle rano. Choć najwięcej problemów sprawia zawsze w nocy, kiedy to możesz mieć duży problem z właściwym odkrztuszeniem wydzieliny − zrywający, duszący kaszel nie pozwala Ci spać. Dlatego właśnie tak ważne są leki na kaszel mokry, które wyciszą kaszel nocą.

Lek na kaszel mokry − jaki wybrać?

Skuteczny lek na kaszel mokry to przede wszystkim syrop o charakterze wykrztuśnym. Najważniejsze jest bowiem, żeby pomóc Ci szybko oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Leki takie nazywa się mukolitykami i pomagają one głównie rozrzedzić wydzielinę w drogach oddechowych. Syropy o takim działaniu są stosowane często jako lek na kaszel mokry dla dzieci.

Pamiętaj jednak, że tego typu lek na kaszel mokry, zaleca się brać maksimum do godziny 17:00. A wszystko dlatego, że syrop czy tabletki mukolityczne mają działanie wykrztuśne. A nie chcesz przecież, zafundować sobie lub Twojemu dziecku nieprzespanej nocy z produktywnych wykrztuszaniem flegmy. Preparaty znajdziesz pod linkiem: https://drmax.pl/przeziebienie/kaszel-mokry.

Często możesz mieć problem z identyfikacją rodzaju kaszlu jaki Ci doskwiera. Objawy nie zawsze będą jasne. Dlatego, kiedy wybierasz odpowiedni lek na kaszel mokry, zawsze możesz sięgnąć po jeden z syropów przeznaczonych zarówno do kaszlu mokrego, jak i suchego. Takie kompleksowe działanie syropy z jednej strony złagodzi podrażnienie gardła charakterystyczne dla kaszlu suchego (ból, pieczenie, drapanie), z drugiej powstrzyma uporczywy odruch kaszlu mokrego.

Na kaszel mokry − domowe sposoby

Dobry syrop na kaszel mokry to nie wszystko! W chorobie możesz wspomóc się sprawdzonymi, domowymi sposobami. Najważniejsze jest, żeby dobrze nawilżyć pomieszczenie, w którym przebywasz. Dzięki temu Twoje drogi oddechowe będą lepiej funkcjonować − nie będą się przesuszać i unikniesz przez to podrażnień śluzówki. Po drugie, bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów − pij często, małymi łyczkami, najlepiej ciepłe napary z ziół (np. lipy) lub herbatę z wspomagającym odporność sokiem malinowym lub miodem.

Przy kaszlu mokrym mogą pomóc także inhalacje z  olejkami eterycznymi. W ten sposób także możesz wpłynąć na rozrzedzenie wydzieliny, a to ułatwi Ci oddychanie. Sprawdzonym, babcinym sposobem, jest także oklepywanie po plecach chorego, żeby wydzielina szybciej się oderwała.

Wybór odpowiedniego syropu na kaszel mokry może ułatwić Ci oddychanie i szybsze pozbycie się wydzieliny. Pamiętaj jednak, żeby nie brać tego typu leków po godzinie 17:00, żeby zapewnić sobie spokojny sen. Wspomagaj się dodatkowo domowymi sposobami na walkę z infekcją, aby szybciej dojść do zdrowia.

 

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz