Sobota, 20 lipca 2024

Jak chronić się przed słońcem?

30 sierpnia 2016

0

Chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych, wystawiając swoje ciało na słońce. I chociaż w ten sposób można zyskać złocistobrązową opaleniznę, należy pamiętać o skutkach ubocznych. Nadmierna ekspozycja na słońce jest szkodliwa, dlatego ważna jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Sprawdź, jak się zabezpieczyć.

Słońca nie można unikać, ponieważ wykazuje dobroczynny wpływ na organizm. Poprawia samopoczucie oraz ułatwia syntezę witaminy D. Problem w tym, że lubimy przesadzać z nadmierną ekspozycją na działanie promieni słonecznych, co przynosi więcej szkód niż pożytku. Długie wylegiwanie się na słońcu, szczególnie w godzinach maksymalnego promieniowania, nie służy. Sprzyja poparzeniom oraz zwiększa ryzyko nowotworów skóry. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić sobie odpowiednią ochronę.

Bez kremów z filtrem ani rusz

Podstawowym elementem ochrony przeciwsłonecznej jest stosowanie kremów z filtrem UV. Nałożone na skórę, tworzą na niej swoistą tarczę obronną, która zmniejsza przenikanie promieni słonecznych w głębokie warstwy skóry. Dobór wartości faktora zależy od typu karnacji. Im jest ona jaśniejsza, tym wyższy współczynnik SPF powinien posiadać krem przeciwsłoneczny.

Mimo świadomości, jak ważna jest ochrona przed słońcem, wiele osób bagatelizuje tę kwestię. Wynika to przede wszystkim z przeświadczenia, że filtr przeciwsłoneczny uniemożliwia opalanie. – To mit. Filtr UV zabezpiecza przed poparzeniem słonecznym, nie blokuje możliwości uzyskania opalenizny. Co więcej, opalenizna będzie równomierna i długotrwała – wyjaśnia ekspert marki Nivea.

Chcąc zapewnić sobie skuteczną ochronę przed słońcem, należy każdego roku używać nowych kremów z filtrem. Zeszłoroczne preparaty nie dają maksymalnego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV.

Przeciwsłoneczna odzież

Czy wiesz, że zwykłe ubranie nie chroni skóry przed promieniowaniem UV? Promienie UVA nie tylko przenikają przez szyby, ale również przez ubranie. Noszenie odzieży w jasnych kolorach, choć nie powoduje skupiania promieni słonecznych, paradoksalnie gorzej chroni niż noszenie ubrań w ciemnych kolorach.

Dlatego przed ekspozycją na słońce, należy wysmarować nie tylko odsłonięte części ciała, ale również te skryte pod ubraniem. Alternatywą jest sięgnięcie po specjalistyczną odzież pokrytą filtrem UV.

Pamiętaj o ochronie oczu

O ile z dbałością smarujemy ciało kremami z wysokim filtrem, tak zupełnie zapominamy o ochronie oczu. A przecież i one narażone są na szkodliwe działanie promieniowania UV – jeszcze bardziej niż skóra.

Chcąc zabezpieczyć oczy przed negatywnymi skutkami przebywania na słońcu, warto sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne ze szkłami pokrytymi filtrem UV. Ważne, by faktycznie posiadały takie zabezpieczenie, a nie tylko jego "imitację". Dlatego kupowanie tanich okularów przeciwsłonecznych bez atestu nie jest wskazane. Nie tylko nie spełniają swojej funkcji, ale również szkodzą. Ciemne szkło sprawia, że promienie słoneczne skupiają się i wpadają do oka, co powoduje uszkodzenie narządu wzroku.

Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować w salonach optycznych. Dostępne tam produkty posiadają niezbędne atesty, które potwierdzają obecność szkieł z wysokim filtrem UV. 

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz