Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

20 maja 2019

1

Coraz więcej czasu dzieciaki poświęcają na naukę. I nie jest to zwykle sama nauka szkolna. Wraz z czasami, w których rodzice coraz więcej czasu poświęcają pracy lub kształceniu się w celu zwiększenia swoich kompetencji, tak samo i dzieciaki korzystają z wielu zajęć dodatkowych, wykraczających poza naukę szkolną. Jak wybrać te, które będą odpowiednie dla naszego dziecka? Jak zachęcić dziecko do samorozwoju? Trzeba znaleźć takie, które będą, chociaż w najmniejszy sposób pokrywać się z jego zainteresowaniami, a jednocześnie same one nie mogą sprawić, że dziecko straci w sobie pasję.

Jakie zajęcia sprawdzają się dla dziecka?

Temat rzeka, ale można obrać jakiś spójny system oceny najlepszych zajęć na podstawie choćby grup wiekowych. I tak:

- zajęcia dodatkowe dla dzieci najmłodszych, w wieku przedszkolnym powinny wspomagać wszechstronny rozwój dziecka. Zarówno twórczy, jak i psychofizyczny. Sprawdzą się tu zarówno zajęcia ruchowe, jak i uczące je kreatywności. W zależności od zainteresowań malucha można postawić na zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne rozbudzające kreatywność, czy ciekawe eksperymenty i nauki przyrodnicze.

-w przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zajęcia pozalekcyjne, mogą już bardziej oscylować wokół konkretnych zagadnień, a w przypadku zajęć sportowych, wokół gier zespołowych. W tym wieku można też zacząć pobudzać pewne pasje, bazujące na początkach wykształconych zainteresowań. Nie musi być to jeszcze kółko astronomiczne, czy klub szachowy, ale spokojnie można postawić już na zajęcia wymagające większego skupienia, jak zabawy edukacyjne czy choćby kurs programowania dla dzieci np. proponowanych przez Zaprogramowani.com, uczący podstaw, często z wykorzystaniem rozwiązań nieinformatycznych.

- starsze dzieciaki w okresie gimnazjalnym, często już z dużą wiedzą dotyczącą rzeczy, które je interesują, chcą w większym stopniu decydować o sobie, dlatego należy brać pod uwagę to, jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci je interesują oraz to, ile czasu pozaszkolnego potrzebują także dla siebie i znajomych.

W takim razie co wybrać?

Nie da się jednoznacznie wskazać na konkretne zajęcia, które będą pasować każdemu dziecku. Najważniejsze jest, żeby słuchacz czerpał z nich satysfakcję, żeby pobudzały go do działania, zachęcały do rozwoju. Nie da się też na siłę ukierunkować całkowicie zainteresowań naszej pociechy. Ważne jest, aby zrozumieć, że jedno dziecko może być zainteresowane baletem, inne piłką nożną a jeszcze innemu frajdę dadzą warsztaty programowania dla dzieci. Słuchajmy go, pomagajmy zdecydować, ale nigdy nie próbujmy kształcić dziecka na siłę w obszarach, które go nie interesują.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)

  • Kasio

    25 lipca 2019 11:31

    Zanim wybierzemy zajęcia, które wydają nam się najlepsze dobrze jest zapoznać się z rożnymi opiniami. Poniżej link do naprawdę ciekawego artykułu, opisującego wady i zalety zajęć. https://www.akademiaprogramowania.pl/zajecia-dodatkowe-dla-dzieci-i-ich-wplyw-na-rozwoj-najmlodszych/

    Odpowiedz
Zostaw komentarz