Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Konto młodzieżowe – kiedy staje się potrzebne?

30 marca 2021

0

W dorosłym życiu posiadanie konta osobistego wydaje się być koniecznością. Przede wszystkim potrzebne jest, aby otrzymywać wynagrodzenie w formie przelewu. W dalszej kolejności ułatwia płacenie rachunków i umożliwia zakupy przez internet. Okazuje się jednak, że rachunek w banku może przynieść też wiele korzyści osobom nieco młodszym. Młodzieżowe konto pozwala zdobyć nastolatkowi cenne doświadczenie w zarządzaniu finansami. Chcesz dowiedzieć się, kiedy ROR dla młodych staje się potrzebny? Odpowiadamy!

Konto dla dorosłych a konto młodzieżowe – różnice

Banki zarabiają na dorosłych, którzy zakładają rachunki i przechowują na nich swoje oszczędności. Drugą grupą przynoszącą znaczne przychody są przedsiębiorcy. Jaki potencjał mają więc nieletni? Oferując konta bankowe dla dzieci z atrakcyjnymi udogodnieniami i korzystną cenowo ofertą, instytucje te zdobywają lojalnych klientów na lata. Standardowe rachunki wiążą się często z wymogiem otrzymywania comiesięcznych wpływów o określonej wartości. Wiadomo, że osoby poniżej 18 roku życia, a często również starsze, nie mają stałych zarobków, dlatego darmowe konto w banku dla nieletnich staje się wręcz oczywistością.

Ile kosztuje konto dla młodych? Kiedy będzie darmowe?

Decydując się na otwarcie konta młodzieżowego, trzeba zwrócić uwagę na jego funkcjonalności i wiążące się z nimi opłaty. Często banki reklamują swoje produkty jako darmowe, aby zdobyć uwagę potencjalnych odbiorów. Należy jednak być świadomym, że rachunek bankowy dla dziecka może być bezpłatne, ale najczęściej dopiero po spełnieniu pewnych warunków. Zazwyczaj banki stawiają warunek aktywności, czyli wykonania w ciągu miesiąca określonej liczby transakcji przy użyciu karty, telefonu lub kodów BLIK. W przeciwnym razie posiadacz konta dla młodych ponosi koszt wynoszący od kilku do kilkunastu złotych.

Jakie są rodzaje rachunków młodzieżowych?

W ofercie banków znajdziemy kilka rodzajów rachunków. Najczęściej są one dopasowane do wieku klientów. Przykład to konta bankowe dla dzieci poniżej 13 roku życia. Takie produkty mają ograniczoną liczbę funkcjonalności, ale zazwyczaj będą całkowicie darmowe z uwagi na powiązanie z ROR-em dorosłego opiekuna. Rola rodzica staje się w tym przypadku kluczowa, ponieważ to on jest właścicielem. Warto też zwrócić uwagę na programy, dzięki którym młodzi użytkownicy mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat pieniędzy. Bardziej rozbudowane są konta młodzieżowe dla nastolatków w wieku o 13 do 18 lat.

Bankowość mobilna dla nieletnich

Dzieci często lepiej od swoich rodziców rozumieją technologiczne nowiki i podążają za nowoczesnymi rozwiązaniami. Dlatego wszelkie dodatkowe funkcje młodzieżowego konta będą przydatne i ucieszą młodego klienta. Bankowość elektroniczna w obecnej chwili jest standardem w ofertach wszystkich banków. O atrakcyjności produktu decydują inne czynniki, np. użyteczność i funkcjonalność aplikacji mobilnej, o której świadczy wysoka ocena jej użytkowników, możliwość płatności smartfonem, czy realizacji szybkich przelewów na telefon.

Podsumowując, aby konto dla nastolatka było dobrym wyborem, powinno wiązać się z:

  • darmowym prowadzeniem,
  • bezpłatnym wydaniem karty i korzystaniem z niej (lub z łatwym do spełnienia warunkiem bezpłatności),
  • możliwie dużą liczbą bankomatów i wpłatomatów, z których wypłaty nic nie kosztują,
  • realizacją przelewów z użyciem aplikacji banku.

Na pewno niejeden nastolatek doceni możliwości takiego konta młodzieżowego. Będzie z przyjemnością korzystał z niego przez dłuższy czas, a kto wie, może także poleci taką usługę znajomym?

Zachęcające bonusy i promocje

Młodych odbiorów często zachęcić mogą atrakcyjne programy. W sytuacji, kiedy młodzieżowe konto z reguły jest bezpłatne, kryterium wyboru stanowić może oferta dodatkowa.

Oto przykłady:

  • zwroty za rachunki za prąd, gaz, internet, telewizję i telefon w wysokości 1%,
  • promocje, w których można otrzymać 50 lub nawet 200 złotych spełniając kilka stosunkowo prostych warunków,
  • programy lojalnościowe typu Mastercard Bezcenne Chwile lub Visa Oferty,
  • stypendia dla studentów i absolwentów uczelni wyższych.

Rachunek w banku dla nastolatka – czy warto?

Odpowiedź jest jedna – warto, aby nastolatek posiadał własny rachunek osobisty. Konta bankowe dla młodzieży są pomocne w budowaniu świadomości finansowej. Brak właściwej edukacji może w przyszłości skutkować kosztownymi błędami. Nowoczesny rachunek pomoże dorastającemu człowiekowi w zdobywaniu praktycznej wiedzy. W zasadzie już od wczesnych lat życia możesz przygotować swojego syna lub córkę na finansowe wyzwania dorosłego życia. Nie zwlekaj, poznaj ofertę kont dla młodych.

​Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz