Piątek, 21 czerwca 2024

Terapia przyrodą: Stwórzcie kącik shinrin yoku na swoim balkonie

10 czerwca 2021

0

​Japońska idea shinrin yoku dotarła już do Europy. Nie dajcie się jednak zwieść poetyckim nazwom, takim jak leśna terapia, czy nawet leśna kąpiel. Aby skorzystać z leczniczych właściwości przyrody nie musicie wcale uciekać do dziewiczych lasów. Podobną funkcję równie dobrze pełnić może odpowiednio zagospodarowany balkon.

Redukcja stresu, poprawa koncentracji, zwiększenie odporności i lepszy humor. Są to tylko niektóre spośród korzyści, które przynosi terapia przyrodą. Prowadzone w Japonii badania potwierdziły, że kontakt z przyrodą znacząco pomaga w leczeniu chorób cywilizacyjnych. A w dodatku oazę spokoju i zdrowia możecie łatwo wytworzyć nawet w środku miejskiej dżungli.

Jak wygląda balkon, który leczy:

  • Mieni się zielenią i kolorami
  • Meble balkonowe wykonane z naturalnych materiałów zapraszają do spokojnego odpoczynku.
  • Tekstylne dodatki są utrzymane w stłumionych barwach.
  • Delikatne oświetlenie dodaje przestrzeni intymnej atmosfery.
  • Oferuje prywatność i poczucie bezpieczeństwa.
  • .… I zdecydowanie nie służy jako składzik.

Balkon wyposażony zgodnie z zasadami shinrin yoku to w skrócie miejsce, do którego po ciężkim dniu skierujecie się naładować baterie lub uprzyjemnić sobie nudny homeoffice. Gdzie z przyjemnością będziecie czytać ulubioną książkę lub medytować. Kilka minut spokoju w kontakcie z roślinami i naturalnymi dodatkami, które codziennie będą Was rozpieszczać, będzie mieć zbawienny wpływ na Waszą psychikę i zdrowie, w podobny sposób, jak długi spacer po lesie.

Zieleń jako podstawa przytulnego balkonu

Nawet mały balkon w bloku możecie przekształcić w przyjemną strefę relaksu. Podstawą są różne kwiaty i uspokajająca zieleń. Na balkon doskonale pasują doniczki wypełnione kolorowymi kwiatami, które najlepiej jest umieścić na barierce. Całość, możecie dopełnić wiszącymi doniczkami w stylu macrame, które łatwo przymocujecie do sufitu. Miejsce na podłodze wypełnijcie stojakiem na kwiaty z wiecznie zielonymi roślinami, na ścianie zawieście drucianą konstrukcję na rośliny pnące. Zaliczacie się do miłośników gotowania? Wiele radości przyniesie Wam doniczka z ziołami lub kilka skrzynek z pomidorkami koktajlowymi, paprykami czy sałatą.

Meble balkonowe z bambusa, rattanu i drewna

Zgodnie z zasadami shinrin yoku powinniśmy otaczać się naturalnymi materiałami. Dlatego zamiast plastikowych, czy metalowych mebli sięgnijcie po różne warianty drewna. Przy wyborze mebli balkonowych bądźcie minimalistami. Wystarczą Wam dwa wygodne krzesła, lub prosta sofa i stoliczek. Na bardzo małe balkony wybierajcie składane lub zawieszane stoliki, które po złożeniu oszczędzą dodatkową przestrzeń.

Oszczędnie z dekoracjami balkonowymi

Zgodnie z Japońskimi zasadami, dla lepszego przepływu energii należy pozwolić przestrzeni „oddychać“. Dlatego nie starajcie się za wszelką cenę zapełnić każdego wolnego miejsca byle jakimi dekoracjami. Ograniczcie się do kilku poduszek i ewentualnie podkładek na stół. Wszystko to dobierzcie w delikatnych, naturalnych kolorach, które nie będą od razu rzucać się w oczy. Podczas długich, letnich wieczorów z pomocą przyjdzie Wam elegancki świecznik z zapachową świecą, która odstraszy komary. Romantycznej atmosferze pomogą również delikatne światełka - tutaj znów wybierajcie bardziej naturalne, ciepłe, żółte światło. W swoim małym, pełnym przyrody raju nic nie powinno Wam przeszkadzać, dlatego możecie zakryć barierkę bambusową matą lub odgrodzić się za pomocą materiałowych zasłon.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz