Czwartek, 2 stycznia 2025

Kampania influencerska — jak dobrać partnera do współpracy?

27 maja 2022

0

​Influencer marketing to trend ostatnich lat, który zdecydowanie nie słabnie. Wiele firm nawiązuje współprace z twórcami internetowymi, które mają na celu promowanie produktów, akcji czy ogólnie marki, budując przy tym ich rozpoznawalność i zwiększając sprzedaż. Na czym polega kampania influencerska? Jak dobrać partnera do współpracy? Sprawdź cenne wskazówki!

Kampanie z influencerami – czy warto?

Kim jest influencer? W skrócie jest to osoba, która prężnie działa w internecie i gromadzi wokół siebie wielu odbiorców, dla których jest autorytetem najczęściej w określonej dziedzinie, np. influencerka beauty jest autorytetem w doborze kosmetyków. Nazwa influencer nie jest więc przypadkowa – „influence” oznacza „wpływ”, a osoby w ten sposób nazywane bez wątpienia wywierają określony wpływ na swoich odbiorców. Ich doświadczenia i opinie pomagają innym podejmować decyzje zakupowe, ale też wyrabiać sobie poglądy, zmieniać styl życia itd.

Media społecznościowe, takie jak Instagram, TikTok czy YouTube, stanowią podstawę do działań influencerów i obecnie są odbiorcom znacznie bliższe niż np. gazety czy telewizja. Nie ma więc wątpliwości, że kreatywna współpraca z influencerami dostarczy marce wielu korzyści wizerunkowych, zwiększy sprzedaż, wpłynie na rozpoznawalność. Aby tak się jednak stało, konieczne jest wybranie odpowiedniej osoby do współpracy.

Jak dobrać influencera do kampanii?

Twórców dzieli się ze względu na wielkość zasięgu, a każda z tych grup ma swoją charakterystykę. Nie zawsze ci „najwięksi” są najlepszym wyborem.

  • Nanoinfluencerzy – mają do 1 000 obserwujących, ale najczęściej gromadzi się na koncie zaangażowana społeczność, dzieląca z influencerem te same zainteresowania, wartości i mająca wiele cech wspólnych. To dobrzy kandydaci do współpracy dla małych i średnich firm, zwłaszcza o lokalnym charakterze, ale też do testowania różnych niszowych produktów.
  • Mikroinfluencerzy – mają od 1 000 do 10 000 obserwujących, więc swoim zaangażowaniem zbudowali już sporą społeczność. Sprawdzą się dobrze przy kampaniach produktowych, współpracy barterowej i marketingu afiliacyjnego. Mogą generować gorące leady – szczególnie gdy kampania jest dobrze dopasowana do profilu influencera.
  • Makroinfluencerzy – zgromadzili od 10 000 do 100 000 fanów, z czego część stanowią zaangażowani odbiorcy, ale sporą część stanowią cisi followersi, którzy nie przekładają się na konwersję, ale warto też do nich docierać, by budować rozpoznawalność marki. Współprace z makroinfluencerami wymagają większego budżetu. Warto też sprawdzić, czy skala zaangażowania odbiorców jest proporcjonalna do ilości followersów.
  • Megainfluencerzy – przekroczyli słynne 100 000 followersów, co oznacza, że gromadzą wokół siebie naprawdę spore grono fanów. Mają przodujący głos w swojej branży, stanowią autorytet dla wielu osób, a ich wzmianki o firmie czy produkcie, mogą w kilka chwil wygenerować ogromną sprzedaż. Oczywiście tego typu współprace są kosztowne i nie każdą firmę stać na takie działania.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz