Piątek, 21 czerwca 2024

Czy warto kupić rower treningowy?

18 sierpnia 2017

0

Obecnie jest bardzo mało osób, które nie potrafią jeździć na rowerze. Jest to nie tylko świetna forma spędzania wolnego czasu, ale również doskonały sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę kondycji fizycznej. W okresie jesienno-zimowym niestety większość z rowerzystów rezygnuje z jazdy. Na szczęście nie trzeba czekać aż do wiosny, treningi można kontynuować dzięki rowerom stacjonarnym.

Rower stacjonarny a trening interwałowy

Rower magnetyczny może służyć do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Sprawdza się on doskonale na przykład w czasie treningu interwałowego. Są to intensywne ćwiczenia, których głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej.

Trening interwałowy polega na wykonywaniu krótkich, ale bardzo szybkich serii ćwiczeń. Dysponując rowerem stacjonarnym można na przykład na przemiennie wykonywać krótkie półminutowe serie szybkiego i wolnego pedałowania. Trening taki nie powinien trwać dłużej niż dwadzieścia minut.

Każda seria to jeden interwał. Osoby początkujące nie mogą zbytnio się forsować. Pierwsze treningi powinny składać się z około pięciu interwałów. Wraz z upływem czasu należy dodawać kolejne. Taka forma ćwiczeń jest bardzo intensywna, zmusza organizm do wzmożonej pracy. Trening interwałowy znacznie poprawia przemianę materii. Badanie wykazały, że organizm spala kalorie jeszcze nawet przez kilka godzin po zakończonych ćwiczeniach. 

Nie można jednak przesadzać. Organizm potrzebuje czasu na regenerację. Optymalnie jeśli ćwiczenia są powtarzane dwa lub trzy razy w tygodniu.

Jak rower treningowy wybrać?

Wybór odpowiedniego roweru stacjonarnego nie jest prostym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Najtańsze można kupić już za kilkaset złotych natomiast najdroższe kosztują nawet kilka tysięcy.

Wybierając się do sklepu w pierwszej kolejności powinniśmy określić sumę, jaką chcemy przeznaczyć na zakup roweru. Pozwala to znacznie zawęzić pole wyboru. Wybierając rower należy też wiedzieć, jakie ma być jego przeznaczenie. Czy głównym celem jazdy ma być relaks i poprawa kondycji czy też intensywny trening interwałowy. W pierwszym wypadku można zdecydować się na tańszy model w drugim natomiast lepiej zainwestować w nowoczesny rower magnetyczny.

Osoby zaczynające swoją przygodę z rowerami stacjonarnymi nie powinny kupować od razu drogiego sprzętu. Wiele osób po kilku pierwszych treningach traci niestety zapał do ćwiczeń. Jeśli chcemy się przekonać czy jazda na rowerze stacjonarnym jest sportem dla nas, warto wykupić karnet na siłownię lub do klubu fitness. W takich miejscach dostępne są różnego rodzaju maszyny do ćwiczeń steppery, wioślarze, bieżnie elektryczne, orbitreki oraz oczywiście rowery treningowe. W ten sposób można sprawdzić, która forma ćwiczeń najbardziej nam odpowiada.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz