Poniedziałek, 9 grudnia 2024
Czytanie dzieciom jest doskonałą inwestycją w ich rozwój. Jednak rodzice, którzy mają zbyt mało czasu na wspólne czytanie z dziećmi, mogą posiłkować się audiobookami. Jest to rewelacyjne rozwiązanie zwłaszcza podczas usypiania dziecka, podróży samochodem, ale również podczas każdej wolnej chwili, kiedy dziecko domaga się nowej historii.
Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley mózg reaguje w identyczny sposób na treści pisane oraz audio. Oznacza to, że zarówno podczas czytania jak i słuchania historii aktywne są te same obszary emocjonalne i poznawcze. W konsekwencji oznacza to, że dla aktywności mózgu nie ma widocznej różnicy między audiobookiem a książką. Dotyczy to oczywiście książek bez ilustracji, gdzie najważniejszy jest przekaz merytoryczny. Natomiast książki dla dzieci to nie tylko treść słowna, lecz także ilustracje wpływające na odbiór. Okazuje się jednak, że brak dodatkowej stymulacji wzrokowej w postaci ilustracji może działać na korzyść dziecka. Gotowe obrazy (ilustracje) mogą być w pewnym stopniu ograniczeniem dla wyobraźni dziecka. Natomiast w czasie słuchania audiobooka dzieci mają nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia wizji postaci, miejsc, wyglądu bohaterów. Dlatego w rozwijaniu wyobraźni tak istotną rolę odgrywają bajki dla dzieci. Audiobook pozwala najmłodszym tworzyć własne wyobrażenia, rozwijając inwencję twórczą. Najmłodsze dzieci nie posiadają podzielności uwagi, co oznacza, że w pełni poświęcają się temu, co wykonują w danej chwili. Jeżeli jednak dziecko do 5 roku życia nie jest w stanie skupić się na długiej historii, wówczas warto rozpocząć od krótszych bajek, lub dzielić audiobooki na części. Regularne czytanie dziecku, podobnie jak regularne słuchanie audiobooków sprawia, że najmłodsi uczą się skupiać uwagę na dłuższych historiach. Efektem jest nauka koncentracji, kreowanie kompetencji poznawczych, pamięci krótkotrwałej, a także myślenia przyczynowo-skutkowego oraz myślenia krytycznego.
Audiobooki dla dzieci poza wpływaniem na wyobraźnię oraz koncentrację, potrafią również kreować wrażliwość najmłodszych. Uczą interpretacji emocji, a także zdarzeń i sytuacji przy pomocy warstwy tekstowej. Dlatego dziecko musi odczytywać i interpretować ton głosu, tło dźwiękowe, aby na tej podstawie zarysować sobie obraz słyszanej sytuacji. Audiobooki nagrywane są często w sposób wybitny, bogaty emocjonalnie, a także ciekawy pod względem interpretacji. Szczególnie cenne są także audiobooki z warstwą muzyczną, które są w stanie stworzyć fascynujące dla dziecka doznania dźwiękowe. Najmłodsze dzieci słuchając audiobooka nadają historii także własną interpretację, zgodne z własną wiedzą oraz wyobrażeniem na temat świata. Dzieci bardzo intensywnie przeżywają słyszane historie. Okazuje się, że w czasie słuchania audiobooka czy też tekstu czytanego pobudzone pozostają identyczne obszary neurologiczne, co w przypadku rzeczywistego przeżywania. Oznacza to, że interesująca historia może być dla dziecka w prawdziwym przeżyciem oraz niezwykłym doświadczeniem.
Czytanie, jak i słuchanie audiobooków może skutecznie rozwijać umysł dziecka, podobnie jak przeżywane doświadczenia. Książki audiobooki pozwalają dowolnie przenikać czas i przestrzeń. Opowieści pobudzają uczucia, myśli i emocje. Dlatego słuchanie staje się realnym doświadczeniem dla mózgu. Często poruszane w fabule konsekwencje są bardzo ważne z perspektywy rozwoju dziecka. Przede wszystkim jest to możliwość nauki na cudzych błędach. Bardzo często dla dzieci dedykowane są opowieści z morałem, gdzie wskazuje się, jakie błędy popełnili bohaterowie oraz dlaczego należy unikać tego typu sytuacji. Jest to także nieograniczone pole do rozwoju wyobraźni.
Artykuł partnera
Komentarze (0)