Środa, 24 kwietnia 2024

5 popularnych zasilaczy awaryjnych firmy APC

17 września 2018

0

Zasilacze awaryjne, znane jako UPS, są najprostszym sposobem na uodpornienie urządzeń elektrycznych na zaniki prądu. Niezależnie czy jest to chwilowa przerwa w dostawie, poważna awaria czy tylko wahania napięcia, zasilacz UPS zabezpieczy każde urządzenie przed nagłym wyłączeniem. W przypadku urządzeń elektronicznych można w ten sposób zapobiec utracie cennych danych, które mogą zostać bezpowrotnie stracone w momencie odcięcia zasilania.

Zasilacz UPS, dzięki wbudowanej baterii, może zapewnić działanie urządzeń po odcięciu prądu. W zależności od wielkości baterii może to być tylko kilka minut, ale największe zasilacze są w stanie wytrzymać dużo dłużej. Warto jednak zwrócić uwagę, że nawet najprostszy, najmniejszy zasilacz awaryjny pozwoli na zapisanie danych oraz bezpieczne wyłączenie naszych urządzeń. I to jest najbardziej istotna cecha takiego sprzętu.

Wybierając jednak lepszy zasilacz, może on zapewnić ciągłość działania naszych urządzeń pomimo braku prądu. Nie oznacza to od razu, że musi to być duży i wielki sprzęt. Jeżeli korzystamy ze sprzętu mobilnego lub bardzo energooszczędnego to nawet mniejsze zasilacze zapewnią długi czas pracy. Są również dostępne urządzenia, które zapewniają ciągłość działania nawet dla sprzętu wymagającego dużej ilości mocy. Wiele zasilaczy awaryjnych, aby osiągnąć większą wydajność, może być łączonych w całe systemy zapewniania dużej ilości energii podczas awarii prądu.

Niezależnie od modelu zasilacz UPS jest urządzeniem, które jest bardzo ważnym elementem zabezpieczenia systemów IT. Zasilacz awaryjny powinien być nieodłącznym akcesorium podczas korzystania z serwerów, ponieważ w takich scenariuszach chroni duże ilości ważnych danych narażonych na utratę. Warto rozważyć także użycie zasilaczy UPS dla urządzeń sieciowych. W przypadku utraty prądu zasilacz może umożliwić dalszą pracę na laptopie lub smartfonie, które są wyposażone w baterie, zapewniając ciągły dostęp do sieci.

American Power Conversion

American Power Conversion, czyli APC, to firma produkująca zasilacze awaryjne, elementy chłodzenia, oprogramowanie zarządzające zasilaniem oraz peryferia przeznaczone do centrów danych. Jest ona częścią firmy Schneider Electric. APC powstała już w 1981 roku w Stanach Zjednoczonych i początkowo zajmowała się badaniami nad energią słoneczną. Dopiero w 1984 roku przebranżowili się na produkcję zasilaczy awaryjnych. Jest jedną z największych firm zajmujących się tworzeniem zasilaczy UPS.

Firma APC jest autorem innowacyjnego oprogramowania PowerChute, które umożliwia zarządzanie zasilaczami awaryjnymi. Znacząco przyczyniła się również do rozpowszechnienia zasilaczy UPS w użytku domowym, dzięki urządzeniom PowerShield. Jednak najważniejszymi rozwiązaniami oferowanymi przez American Power Conversion są zasilacze Smart-UPS przeznaczone do ochrony zasilania infrastruktury sieciowej. Ta seria zasilaczy została wprowadzona w 1990 roku, lecz do dzisiaj jest uważana za jedno z najlepszych rozwiązań. Są także odpowiedzialni za stworzenie pierwszego zasilacza modułowego – Matrix-UPS. Kolejnym elementem wpływającym na sukces firmy APC było wprowadzenie sytemu zasilaczy awaryjnych przeznaczonych do centrów danych Symmetra Power Array, które zapewnia niespotykaną dotąd elastyczność oraz łatwość obsługi i serwisowania.

Najpopularniejsze modele zasilaczy awaryjnych firmy APC

Marka APC cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów, którzy cenią sobie jej doświadczenie w produkcji zasilaczy awaryjnych. W przypadku sprzętu mającego na celu ochronę innych urządzeń, istotne jest aby on sam nie sprawiał żadnych problemów. Dlatego zasilacze awaryjne APC są jednymi z najpopularniejszych na rynku, gdyż oferują stabilne, bezobsługowe działanie. Wśród najpopularniejszych zasilaczy awaryjnych firmy APC przeważają urządzenia o średniej wielkości przeznaczone do użytku biurowego.

Najważniejsze parametry na jakie należy zwrócić uwagę to moc wyjściowa oraz pojemność prądu wyjściowego.  Te dwa parametry decydują o efektywności zasilacza UPS. Istotne są również złącza, które posiada zasilacz. Oprócz ilości gniazdek ważne jest także jaki prąd są one w stanie podać. Zasilacz może również posiadać porty USB oraz port Ethernet, zapewniający możliwość zarządzania zasilaczem awaryjnym przez sieć. W przypadku zasilaczy, które nie są wyposażone w zdalne zarządzanie, czyli zasilaczy online, głównym sposobem komunikacji z urządzeniem jest port RS232.

Wybierając zasilacz dobrze jest też przeanalizować typ baterii jaki posiada, gdyż od tego zależy szybkość ładowania oraz jej żywotność. Znaczna większość baterii jest wykonana w technologii kwasow-ołowiowej. Jest to dosyć tania metoda produkcji, dzięki czemu oprócz ceny urządzenia ogranicza także koszty jego eksploatacji, jednak nie są to najwydajniejsze baterie. Można spotkać również baterie litowo-jonowe, których koszt produkcji jest sporo większy, oraz akumulatory żelowe, które niestety nie radzą sobie najlepiej z dużymi mocami. Stnadardowe akumulatory kwasowo-ołowiane mają żywotność około 3 do 5 lat.

W przypadku pracy w trudniejszych warunkach należy również sprawdzić, jakie są graniczne parametry dla danego zasilacza. Szczególnie istotnym elementem jest maksymalna temperatura, gdyż jest to kluczowa kwestia dla prawidłowego działania baterii.

APC SRT6KXLI

Model SRT6KXLI to zasilacz oferujący moc 6000 W i pojemności napędu wyjścia 6 kVA. Jest to zasilacz przeznaczony do zabezpieczania zasilania serwerów oraz urządzeń sieciowych. Jest on przygotowany  do montażu w szafie. Jest to zasilacz typu online, pozwalający na zarządzanie jego działaniem z poziomu sieci. Model SRT6KXLI posiada 13 gniazd sieciowych a także posiada port Ethernet RJ45, port USB 2.0 oraz szeregowy port komunikacyjny. Posiada akumulator ołowiany wykonany w technologii VRLA, który zapewnia szybkie ładowanie w około 1,5 godziny.

APC SMT1500RMI2U

Kolejnym popularnym zasilaczem UPS firmy APC jest model SMT1500RMI2U. Również jest to produkt przeznaczony głównie do ochrony serwerów. Jest on jednak mniejszym urządzeniem, posiadającym 1,5 kVA pojemności prądu wyjściowego oraz moc wyjściowej 1000 W. Zasilacz APC SMT1500RMI2U posiada porty jak Ethernet RJ-45, port USB 2.0 i szeregowy port komunikacyjny. Jest to zasilacz awaryjny typu offline, więc nie posiada możliwości zarządzania poprzez sieć. Sprzęt został jednak wyposażony w system alarmowania oraz wyświetlacz LCD, informujący o działaniu urządzenia oraz problemach i awariach. Zasilacz jest wyposażony w baterię kwasowo-ołowiową, która ładuje się w 3 godziny.

APC SRT10KRMXLI

Trzecim popularnym zasilaczem awaryjnym firmy APC jest model SRT10KRMXLI. urządzenie posiada moc wyjściową: 10000 W oraz aż 10 kVA pojemności prądu. Jest to najmocniejszy sprzęt w prezentowanym dzisiaj zestawieniu. Takie parametry pozwalają na zasilanie naprawdę mocnych urządzeń i jest to niewątpliwie największa zaleta tego zasilacza. Jest to również zasilacz typu online. Mocne parametry modelu SRT10KRMXLI sprawiają, że jest idealnym zasilaczem dla zastosowań serwerowych. Dlatego zasilacz został przystosowany do montażu w szafie serwerowej. Ponadto sprzęt jest wyposażony w aż 14 gniazd sieciowych oraz port Ethernet i USB. Zasilacz dodatkowo posiada wielofunkcyjny wyświetlacz LCD. Zainstalowana w urządzeniu bateria wykonana jest w technologii kwasowo-ołowiowej i ładuje się 1,5 godziny.

APC SMT3000RMI2U

Kolejnym zasilaczem awaryjnym APC na naszej liście jest produkt SMT3000RMI2U. Maksymalna moc tego zasilacza wynosi 2700W, a pojemność prądu wyjściowego jest równa 3 kVA. Model ten posiada 8 gniazd oraz port USB. Jest to zasilacz w wersji offline. W celu łatwiejszego korzystania, zasilacz UPS został wyposażony w czytelny wyświetlacz LCD. Model ten jest przystosowany do montażu w szafie serwerowej. Bateria zainstalowana w urządzeniu ładuje się jedynie 3 godziny i wykonana jest w technologii kwasowo-ołowiowej.

APC SC620I

Ostatnim prezentowanym zasilaczem jest urządzenie SC620I. Posiada moc wyjściową 0,62 kVA oraz maksymalną moc 390W. Jest świetnym sprzętem do urządzeń o niskiej mocy, ponieważ oferuje bardzo atrakcyjną cenę, oferując w zamian wszystkie najważniejsze technologie firmy APC, w tym oprogramowanie PowerChute. Model wyposażony jest w 4 gniazda oraz złącze komunikacyjne RS232. Model SC620I jest zasilaczem awaryjnym typu offline, nie posiadającym możliwości zarządzania poprzez sieć. Posiada baterię kwasowo-ołowiową, która ładuje się w około 5 godzin.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz