Środa, 15 stycznia 2025
AZS u dzieci najczęściej pojawia się w wieku niemowlęcym. Jest to choroba dermatologiczno-alergiczna, w której dochodzi do nieprawidłowej reakcji organizmu na określone czynniki zewnętrzne. Dziś podpowiemy Wam, co Wy jako rodzice możecie zrobić, by doszło do remisji choroby.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci daje dość charakterystyczne objawy. Występują silne zaczerwienienia, suchość, łuszczenie się skóry, ale też świąd przechodzący w pieczenie. Od razu trzeba zdawać sobie sprawę, że AZS nie można wyleczyć, natomiast można doprowadzić do remisji choroby. Według lekarzy najczęstszą przyczyną tej choroby u dzieci są genetyczne uwarunkowania. Układ immunologiczny reaguje nieprawidłowo nawet na bardzo małe dawki alergenów. Dochodzi wtedy do wydzielania cytokin prozapalnych i pojawiają się zmiany skórne. Do substancji drażniących mogą zaliczać się pyłki roślin bądź kurz, ale też pokarmy. Najłatwiej jest gdy wiemy, co dziecko uczula i możemy wyeliminować ten składnik. Jeżeli jednak nie znamy alergenu bądź nie możemy go całkowicie wyeliminować, to konieczne jest wprowadzenie leczenia objawowego. Najczęściej stosuje się leki immunosupresyjne czy też maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwhistaminowym. Możecie też sięgnąć po kremy, które mają właściwości nawilżające i regeneracyjne, a także kojące. Szukajcie produktów, które w składzie mają mocznik, masło shea, skwalan roślinny oraz witaminę E.
Wielu rodziców zastanawia się, co pomaga na AZS u dzieci. Na pewno ważna jest właściwa pielęgnacja. Najlepiej stosować dermokosmetyki, które odbudowują warstwę ochronną skóry. Warto, by w składzie znalazły się olejki roślinne, które są łagodne dla skóry dziecka. Możecie też sięgnąć po krem myjący do ciała mający w składzie masło shea, które ma dużą zawartość lipidów, a dzięki temu odbudowuje warstwę hydrolipidową. Kolejnym ważnym składnikiem jest niacynamid, który oczyszcza skórę, ma działanie antybakteryjne, zapobiega jej odwodnieniu i tworzy film ochronny, chroniąc ją przed zanieczyszczeniami. Poza stosowaniem kosmetyków rodzice mogą też spróbować domowych sposobów. Przede wszystkim do kąpieli należy dodawać napar z rumianku, który łagodzi podrażnienia. Można też stosować okłady żelowe na szczególnie podrażnione miejsca. Trzeba zadbać o właściwą higienę. Ubranka, bieliznę, pościel czy ręczniki należy prać w proszkach dla alergików. Należy utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju. Wynosi ona od 55 do 80%, przy czym dla dzieci lepsza jest ta wynosząca ok. 60%. Na tym etapie trzeba też pomyśleć o właściwej, zbilansowanej diecie. Nie wiedząc co nasila objawy, trzeba dietę bardzo powoli rozszerzać.
Jeżeli objawy AZS u dzieci są naprawdę znaczące, a przy tym występuje silny świąd i pieczenie, to często bywa konieczne zastosowanie fototerapii. Jest to zabieg, w którym wykorzystuje się urządzenia emitujące promieniowanie nadfioletowe, widzialne oraz podczerwone. Zabieg nie jest bolesny, za to jest skuteczny. Czy fototerapię można wykonywać już u niemowląt? Wszystko zależy od decyzji lekarza. W teorii odpowiedź jest twierdząca, natomiast to pediatra musi zdecydować, czy dla Waszego dziecka taki zabieg będzie optymalny.
Artykuł partnera
Komentarze (0)