Czwartek, 2 stycznia 2025
Adres IP to niezwykle ważny element, który pozwala na nawiązywanie komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w sieci.
Bez jego obecności, nie można byłoby się na przykład połączyć z internetem, wysyłać poczty elektronicznej, ani korzystać z większości funkcji, jakie zapewniają urządzenia mobilne.
Sam adres IP to ciąg cyfr, rozdzielonych w odpowiednich momentach kropkami. Cyfry te to nic innego jak indywidualny identyfikator, każdego komputera, który pozwala zidentyfikować go w sieci. Jednak nie tylko urządzenia, a także zbiór urządzeń lub też cała sieć dedykowana dla zbioru urządzeń znajdujących się w obrębie danej sieci posiadają swój unikalny numer IP. Przykładowy zapis adresu IP przedstawia się następująco: 125.0.0.1. Każda osoba może sprawdzić swój nadany numer IP, o czym szerzej tutaj: https://lenovozone.pl/blog/jak-sprawdzic-ip-i-mac/
Działanie protokołów IP, jest niezwykle zbliżone w swojej formie, do działania tradycyjnej poczty. W momencie, kiedy użytkownik jednego komputera chce przesłać dane do drugiego urządzenia, dany komunikat musi być jakkolwiek zaadresowany, aby trafił w odpowiednie miejsce. To właśnie adres IP jest adresem definiującym odbiorcę danego komunikatu. Warto jednak wiedzieć, że adres IP może się dynamicznie zmieniać w czasie, co oznacza, że jeden konkretny adres, nie został przypisany na stałe do danego urządzenia. Jednak dla protokołów to żaden problem, ponieważ wysyłają one dane wedle ściśle określonych schematów i procedur, w których nie ma miejsca na żadną pomyłkę.
Wiele osób mylnie uważa, że w wirtualnym świecie pozostaje oni anonimowy. Nic bardziej mylnego. Za każdym razem, kiedy chcemy otworzyć jakąś stronę, wymusza ona na urządzeniu ujawnienie jego adresu IP, dzięki któremu serwer wie, gdzie ma zwrócić odpowiedzi na zapytania. Pomimo tego, że każde połączenie z siecią to nowy przypisany numer IP dla urządzenia, identyfikacja jego właściciela jest możliwa dzięki połączeniu niektórych danych pozostawionych na serwerach. Jednak tego typu działanie wykorzystywane jest jedynie w wyjątkowych przypadkach, na przykład złamania prawa.
Artykuł zewnętrzny
Komentarze (0)