Piątek, 29 marca 2024

Nastolatek uzależniony od telefonu. Co robić? Gdzie szukać pomocy?

22 czerwca 2021

0

​Urządzenia elektroniczne wypierają dotychczasowe sposoby spędzania czasu. Nowym problemem społecznym staje się uzależnienie od telefonu komórkowego wśród młodzieży. Jakimi cechami wyróżniają się osoby, które wpadają w ten nałóg? Po czym poznać, że Twojemu dziecku potrzebny jest odwyk od telefonu? Dowiedz się, na czym tak naprawdę polega fonoholizm i gdzie szukać pomocy w przypadku jego rozpoznania.

Uzależnienie od telefonu komórkowego – zagrożenie nie tylko dla dorastających dzieci?

Zjawisko fonoholizmu do tej pory nie zostało uwzględnione w żadnej międzynarodowej klasyfikacji chorób psychicznych. Uzależnienie od telefonu wśród młodzieży stanowi jednak duże zagrożenie, a jego skutki w wielu przypadkach są katastrofalne dla zdrowia. Nie udało się jednoznacznie ustalić, co warunkuje nawykowe sięganie po smartfon. Dla niektórych nastolatków świat wirtualny jest znacznie atrakcyjniejszy od zwykłego życia, bo pozwala uciec od wielu problemów. Nałogowe używanie komórki jest też spowodowane brakiem rozmów z rodzicami na temat odpowiedzialnego korzystania z tego typu urządzeń. Zdaniem naukowców na uzależnienie od telefonu komórkowego podatne są osoby w każdym wieku – w szczególności te, które:

  • nie mają własnych pasji i hobby,
  • aktywnie udzielają się w serwisach społecznościowych,
  • posiadają aparat ze stałym dostępem do internetu,
  • nie mają sztywno ustalonych zasad dotyczących korzystania z komórki w domu, szkole itp.

Objawy uzależnienia od telefonu – kiedy najwyższy czas zacząć działać?

Korzystanie z nowych technologii jest na stałe wpisane w nasze codzienne życie. Za pomocą smartfona można skontaktować się ze znajomymi, udostępnić zdjęcia, a nawet zrobić zakupy. Kiedy jednak urządzenie znajduje się w zasięgi ręki Twojego dziecka przez całą dobę, zachowaj czujność. Jakie objawy daje uzależnienie od telefonu komórkowego wśród młodzieży? Na wczesnym etapie osoba dotknięta nałogiem nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Odczuwa nieustanną potrzebę dzwonienia, wysyłania wiadomości, sprawdzania skrzynki pocztowej. W sytuacji, kiedy nie ma możliwości skorzystania ze smartfonu, nie jest w stanie skupić myśli na niczym innym. U nastolatków uzależnionych od telefonów komórkowych obserwuje się też odcięcie się od świata zewnętrznego i spędzanie czasu w samotności. Wszystkie te symptomy powinny skłonić Cię jako rodzica do poszukania pomocy.

Jakie skutki może wywołać uzależnienie od telefonu?

Patologiczne używanie komórki może nieść poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Uzależnienie od telefonu pociąga za sobą takie skutki jak problemy ze snem, trudności z koncentracją oraz ogólne przemęczenie organizmu. U osoby uwikłanej w nałóg często pojawia się szereg nieprzyjemnych uczuć i emocji: złość, agresja, ataki paniki czy niepokój. Rezultatem fonoholizmu jest wycofanie się z kontaktów społecznych, zaniedbywanie codziennych obowiązków i rezygnacja z aktywności fizycznej na rzecz korzystania ze smartfonu.

Gdzie szukać pomocy?

Problem uzależnienia od telefonu komórkowego jest szczególnie niebezpieczny dla młodzieży, która dopiero uczy się nawiązywania relacji. Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych sprawia, że młodzi ludzie wycofują się ze świata rzeczywistego i przestają się uczyć wchodzenia w bezpośrednie kontakty społeczne. Odwyk od telefonu jest niezbędny, kiedy nastolatek nie rozstaje się z komórką i bardziej interesuje go cyberprzestrzeń niż to, co dzieje się tu i teraz. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problem z fonohlizmem, z pomocą przyjdzie Ci profesjonalny ośrodek odwykowy Oaza, który od wielu lat zajmuje się młodzieżą. Terapia uzależnień od telefonu pozwoli młodemu człowiekowi ograniczyć korzystanie z komórki i odzyskać równowagę między życiem wirtualnym a rzeczywistym.

Terapia zakończona. Co dalej?

W leczeniu fonoholizmu bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednie podejście psychoterapeutów oraz osób z najbliższego otoczenia. Umiejętnie przeprowadzona terapia dla uzależnionych od telefonu pomaga wyjść z nałogu i wypracować dobre nawyki w zakresie korzystania z komórki. Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca na leczenie swojej pociechy, skontaktuj się z doświadczonymi specjalistami. W profesjonalnym ośrodku odwykowym po zakończeniu terapii nastolatek otrzyma kompleksowe wsparcie terapeutyczne. Dzięki temu może zgłosić się po pomoc, gdy odczuje dyskomfort związany z brakiem dostępu do telefonu komórkowego.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz