Sobota, 20 lipca 2024

Dobra odżywka to podstawa w pielęgnacji włosów

3 października 2016

0

Włosy jak siano? Kołtun na kołtunie, a kiedy próbujesz rozczesać wyrywasz włosy garściami? Może to zła odżywka?

Czemu służy odżywka?

Włosy jakie by nie były, długie czy krótkie, blond czy czarne potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Włos powyżej cebulki jest już bytem martwym, więc sam nie może zadbać o siebie, a jego życie może trwać nawet kilka lat, jeśli mamy bardzo długie włosy. Sam szampon nie wystarczy, ponieważ jego zadaniem jest jedynie oczyszczenie skóry głowy. Nawet jeśli producent obiecuje jego magiczne właściwości. Codziennie tracimy też około 100 pojedynczych włosów i to nie tylko podczas czesania. Nie ma się czy przejmować. W końcu rosną nowe. Ale żeby włosy wyglądały na zdrowe, nie plątały się i nie łamały należy zwrócić uwagę na kosmetyki jakich używamy. Nasze babcie robiły ziołowe płukanki, jajeczne maseczki albo moczyły włosy w piwie. Dziś można iść prosto do drogerii i przebierać w maskach, odżywkach, olejkach i innych produktach.

Włos ma strukturę łusek ułożonych w dół. Bardzo łatwo ulega uszkodzeniu kiedy nie jest odpowiednio chroniony. Dodatkowo najważniejsze jest jego nawilżenie, a wody nie da się dostarczyć do wnętrza włosa. Trzeba ja tam zatrzymać. Odżywki mają za zadanie pokryć włos ochronną warstwą, zamknąć w nim wodę, zapobiec uszkodzeniu przez promienie UV czy gorące powietrze suszarki. Odżywki do włosów polecane są każdemu, za wyjątkiem włosów silnie przetłuszczających się. Masz doświadczenie z odżywkami? Próbowałaś kilku, ale włosy wcale nie wydawały się lepsze? Może kupiłaś nieodpowiednią. Odżywki mogą spełniać wiele funkcji. W zależności od tego czy włosy są ciemne czy jasne, farbowane lub kręcone trzeba dobrać odpowiednią dla naszych włosów.

Proteiny, humekanty czy emolienty?

Brzmi bardzo tajemniczo, niczym z komnaty alchemika. A są to podstawowe składniki odżywek do włosów i masek. Czym są?

  • Proteiny – hydrolizowane proteiny zawarte w odzywkach mają zdolność do wypełniania ubytków we włosach. Najlepiej sprawdzają się kiedy włosy wydają się obciążone i oklapnięte. Nadają im wtedy objętości i lekkości. Nie należy jednak przesadzać z takimi odżywkami, gdyż bardzo łatwo może dojść do przesuszenia włosa, a wtedy cała praca pójdzie na marne. Na opakowaniu szukamy np. jako Hydrolized Keratin, Hydrolizet Wheat Protein.
  • Humekanty – to gliceryna, mocznik, aloes, sorbitol lub kwas hialuronowy. Wszystkie posiadają silne właściwości nawilżające. Kiedy czujesz, że Twoje włosy są bardzo suche i zniszczone koniecznie poszukaj produktów z humakantami. Te warto nakładać najczęściej, a włosy będą wyglądać na zdrowe i błyszczące.
  • Emolienty – to najczęstsze składniki jakie znajdziemy w odżywkach do włosów. Zaliczają się do nich silikony i oleje, które pokrywając każdy pojedynczy włos zapobiegają jego uszkodzeniom i zatrzymują wodę wewnątrz. Dociążają i sprawiają, że włos jest prosty i lśniący. Ułatwiają również rozczesywanie. Będą o wszystkie odżywki z olejami w składzie.

Odżywki można również dobrać ze względu na rodzaj włosów

  • Włosy normalne – nawet jeśli masz włosy normalnie, nie za suche i nieprzetłuszczające się, zadbaj o ich nawilżenie. Ważne żeby była to odżywka lekka, nieobciążająca. Sprawdzą się tu odżywki bez spłukiwania, rozpylone delikatnie na mokre lub suche włosy. Zapewnią również ochronę przed promieniami UV.
  • Włosy mieszane – tłuste u nasady, ale suche na końcach. Warto poszukać odżywki z humekantami lub emolientami, które zregenerują suche końce i nadadzą włosom połysk. Jest to dość problematyczny rodzaj włosów. Rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniego szamponu do skóry głowy, który zapobiegnie przetłuszczaniu, oraz koniecznie nakładanie odżywki czy maski w pewnej odległości od skóry głowy. Blisko nasady włos nie będzie potrzebował dodatkowe obciążenia.
  • Włosy kręcone – są z natury raczej przesuszone. Uważa się, że to dlatego że sebum nie rozprowadza się równomiernie wzdłuż kręconego włosa. Odżywka powinna być silne nawilżająca, zapobiegająca elektryzowaniu i puszeniu się włosów. Warto zwrócić uwagę na produkty dedykowane włosom kręconym.
  • Włosy cienkie – dzielimy je na dwie kategorie: włosy cienkie ale gęste, oraz cienkie ale rzadkie. O ile z tymi pierwszymi nie będzie większego problemu, o tyle te drugie mogą wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi lub innymi zdrowotnymi. Takie włosy nie lubią nadmiernego obciążenia. Są często tak delikatne, że nieodpowiednio dobrany kosmetyk może im jeszcze zaszkodzić. Warto unikać wtedy odżywek na bazie olejków czy silikonów. Odżywka powinna nadawać objętości, ale też najlepiej kiedy aplikowana jest na same końce włosów, chroniąc je przed zniszczeniem. Sprawdzają się tu szczególnie delikatne odżywki bez spłukiwania.

Odżywki dla siebie warto poszukać w ofercie drogerii Hebe na stronie: https://www.hebe.pl/wlosy.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz