Sobota, 5 października 2024

Aspiryna – lek z babcinej apteczki, czy nowoczesne remedium na problemy zdrowotne?

14 grudnia 2016

0

Leczenie babcinymi sposobami nie zawsze bywa skuteczne. Zaparzenie herbatki z kwiatu lipy i ciepły termos pod pierzynką nie zawsze wystarczą, by pozbyć się przeziębienia. Czasem warto sięgnąć po sprawdzony lek z domowej apteczki, jak choćby znana już naszym babciom aspiryna.

Dzięki ponad stuletniemu doświadczeniu na rynku farmaceutycznym jest ona obecnie jednym z najlepszych środków na przeziębienie. Czy jednak na łagodzeniu bólu gardła, odtykaniu zapchanego nosa i hamowaniu kaszlu kończą się możliwości kwasu acetylosalicylowego, będącego substancją czynną tego leku? Czy też aspiryna może wspomóc nas w zwalczaniu innych częstych chorób naszych czasów? Przyjrzyjmy się najbardziej dokuczliwym problemom zdrowotnym w dzisiejszym świecie i dowiedzmy, w jaki sposób działanie aspiryny może pomóc w ich rozwiązaniu.

Przeciwbólowe działanie aspiryny

Z bólem zmagamy się wszyscy od najmłodszych lat. Jego przyczyny bywają różne, jednak skutkiem zawsze jest nasze złe samopoczucie i wyłączenie z normalnego funkcjonowania. Najlepszym sposobem walki z bólem jest zidentyfikowanie jego przyczyn i wyeliminowanie ich. Jednak nim nastąpi dokładna diagnoza problemu doraźne pomóc sobie możemy środkami farmakologicznymi łagodzącymi ból. Przeciwbólowe działanie aspiryny polega na uderzeniu w mechanizm powstawania bólu. Kwas acetylosalicylowy będący substancją czynną aspiryny hamuje enzym odpowiedzialny za powstawanie prostaglyn, które z kolei wywołują tak negatywne zjawiska jak ból, gorączka lub stan zapalny w organizmie. Zażycie wskazanej dawki kwasu acetylosalicylowego w tabletkach lub proszku powinno przynieść oczekiwaną ulgę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku nieustępowania objawów przez kolejne 3-4 dni niezbędna będzie konsultacja z lekarzem.

Jakie rodzaje bólu łagodzi aspiryna?

Aspiryna zalecana jest do stosowania w przypadkach bólu o umiarkowanym lub małym nasileniu, a konkretnie dotyczy:

  • bólu głowy- zarówno napięciowego, spowodowanego stresem, depresją lub niepokojem, któremu towarzyszy często sztywność mięśni ramion, szyi i szczęki oraz bólu migrenowego, wraz z którym pojawić się mogą nadwrażliwość na światło i dźwięk, często mającego powiązanie ze zmianami hormonalnymi,

  • bólu mięśni – zwłaszcza u sportowców i osób wykonujących prace fizyczne, którzy podczas swojej aktywności doznali urazów mięśni. Poprzez swoje aspiryna działanie pomoże złagodzić także bóle mięśni powstałe od niewygodnej pozycji podczas siedzenia albo wykonywania tej samej czynności przez dłuższy czas,

  • bólu zębów – z nim najlepiej od razu udać się do dentysty, bo nigdy nie wiadomo czy pod uczuciem rwania w górnej szóstce kryje się próchnica czy też poważniejszy stan zapalny, jednak w oczekiwaniu na wizytę można zażyć zalecana w ulotce dawkę aspiryny, żeby złagodzić ból zęba,

  • bólów pleców – ich przyczyną może być zarówno stan zapalny powstały w kręgosłupie, stawach, jak i w mięśniach, o które nietrudno przy obecnie powszechnym siedzącym trybie życia. Oczywiście najlepiej zmienić tryb życia, zwiększając ilość ruchu i wzmacniając tym samym mięśnie pleców, a jedynie w międzyczasie doraźnie przeciwdziałać bólowi odpowiednią dawką kwasu acetylosalicylowego zawartego w aspirynie.

Aspiryna tradycyjnie na przeziębienie

Najlepiej od razu, gdy zauważymy pierwsze objawy przeziębienia lub grypy, zażyć zalecaną dawkę aspiryny. Prawdą jest jednak, że w początkowej fazie rozwoju choroby, nie zawsze wiemy czy chodzi o tą pierwszą, czy o wiele groźniejszą w skutkach drugą. Z reguły objawy grypy są w przebiegu ostrzejsze, bardziej dokuczliwe, szybciej postępują, a także utrzymują się dłużej. Pamiętajmy, że przeciwzapalne działanie aspiryny może nam pomóc, gdy wystąpią u nas:

  • gorączka - rzadka przy przeziębieniu , natomiast przy grypie sięgająca nawet 38-40 stopni,

  • zmęczenie – łagodniejsze przy przeziębieniu, silne przy grypie,

  • bóle mięśniowe, bóle głowy, gardła – ostrzej odczuwalne przy grypie,

  • katar i kichanie – częściej towarzyszące przeziębieniu,

  • kaszel – drapiący i wilgotny przy przeziębieniu albo suchy bez śluzu przy grypie

  • swędzenie i łzawienie oczu – raczej występują w przeziębieniu,

  • ucisk w klatce piersiowej - lżejszy przy przeziębieniu, cięższy przy grypie.

Zapobieganie zawałom serca z aspiryną

Choroby układu krążenia nazywa się obecnie cywilizacyjnymi. Sprzyjają im bolączki naszych czasów, czyli niezdrowy tryb życia, zła dieta, brak ruchu, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. W grupie ryzyka znajdują się także osoby cierpiące na otyłość, wysoki poziom cholesterolu lub glukozy. Skutki nieleczonych chorób naczyniowo-wieńcowych często są bardzo poważne, ponieważ prowadzą do zawału serca lub udaru mózgu. Jak się okazuje aspiryna działanie może stanowić skuteczny element profilaktyki chorób układu krążenia. Osoby ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową lub z grup ryzyka mogą przyjmować kwas acetylosalicylowy jako remedium na ich problemy. Podawanie niskich dawek aspiryny pod kontrolą lekarza hamuje zlepianie płytek krwi, co zapobiega powstawaniu zakrzepów.

Z cała pewnością można zatem stwierdzić, że aspiryna (http://aspirin.pl/pl/o-aspirin/) pomaga w zwalczaniu najczęstszych problemów zdrowotnych naszych czasów, takich jak różnego rodzaju bóle wywołane stresem i złym trybem życia, przeziębienie i grypa związane z brakiem odporności oraz choroby układu krążenia zagrażającymi znacznej części populacji.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz