Czwartek, 9 maja 2024

Czyszczenie płyty gazowej? Jak i czym ją czyścić?

24 lipca 2020

0

​Jeśli kiedyś zdarzyło się nam szorować godzinami płytę gazową z przypalonego jedzenia, wiemy, że nie należy to do najprostszych czynności. Czy jednak istnieje sposób na utrzymanie płyty gazowej w czystości? Jak się okazuje, jest kilka dobrych rozwiązań. Przedstawiamy sprawdzone metody.

1. Zacznij od tego: zminimalizuj brudzenie

2. Jakie środki czystości sprawdzą się najlepiej?

3. Ściereczka, gąbka, papier – co wybrać do czyszczenia płyty gazowej

4. Płyta gazowa – czy można wyczyścić ją domowymi sposobami?

Zacznij od tego: zminimalizuj brudzenie

Na początku warto się zastanowić, dlaczego czyszczenie płyty gazowej to tak często problem. Zbieranie resztek jedzenia czy oleju po każdym gotowaniu może być niezwykle irytujące. Głównym powodem tak często zbierania się jedzenia jest sama konstrukcja płyty gazowej. W tradycyjnych modelach mamy wystające palniki oraz ruszta. Z tego powodu dotarcie do zakamarków jest niełatwe i zajmuje nam sporo czasów.

A gdyby tak postawić na gładką powierzchnię? Wcale nie musimy kupować indukcji. Innowacyjne płyty gazowe Solgaz pracują na każdym gazie, a do tego nie posiadają palników na płycie, ponieważ są one ukryte pod ceramiką. Tym sposobem powierzchnia płyty jest całkowicie gładka, a co za tym idzie – jej czyszczenie banalnie proste. Dlatego warto postawić na nowoczesne rozwiązania.

Jakie środki czystości sprawdzą się najlepiej?

W wielu przypadkach efekt czyszczenia płyty gazowej jest uzależniony od wybranego środka. Pamiętajmy bowiem, że musi on sobie poradzić nie tylko z zabraniem resztek jedzenia, ale także z rozpuszczeniem tłuszczu. Warstwa oleju jest niewidoczna na kuchence, jednakże jest wyczuwalna w dotyku.

Do czyszczenia płyty gazowej warto wybrać dedykowane środki. Powinny one nie tylko rozpuszczać olej, ale także być delikatne dla obudowy, zwłaszcza kiedy decydujemy się na szkło lub ceramikę, która jest używana w nowych modelach, takich jak płyta gazowa Innova. W tym przypadku najlepiej będzie postawić na mleczko do zabrudzeń. Wystarczy nałożyć je na wybraną przestrzeń, a następnie odczekać kilka minut na rozpuszczenie się zabrudzeń.

Ściereczka, gąbka, papier – co wybrać do czyszczenia płyty gazowej

Ostre szorowanie emaliowanej powierzchni? Lepiej tego unikaj, jeśli chcesz się cieszyć nieporysowaną kuchenką przed długi czas. Wybór odpowiedniej gąbki czy ścierki powinien być uzależniony przede wszystkim od rodzaju powierzchni.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, płyta emaliowana nie powinna być ostro szorowana, ponieważ nie jest odporna na zarysowania. Dlatego nie możemy w tym przypadku sięgnąć po ostre narzędzia. Zamiast nich wybierzmy delikatną gąbkę.

Bardziej odporne są za to płyty ze stali nierdzewnej. Jednakże nie polecamy tutaj używać żadnych ostrych druciaków. Miękka ścierka powinna dać sobie radę w zupełności. Ceramiczne obudowy zaś możemy spotkać w wielu nowoczesnych modelach jak wcześniej wspomniana płyta gazowa Innova. Ich powierzchnia jest najbardziej odporna na zarysowania. Dlatego też możemy wybrać coś ostrzejszego aniżeli miękka gąbka.

Płyta gazowa – czy można wyczyścić ją domowymi sposobami?

Czyszczenie płyty gazowej domowymi sposobami jest możliwe, aczkolwiek warto zachować ostrożność, aby dobrać nieszkodliwy środek, który będzie jednocześnie skuteczny. Zwolennicy domowych rozwiązań bardzo często sięgają przykładowo po sodę oczyszczoną oraz po ocet, które umożliwiają szybkie rozpuszczenie się tłuszczu. Sprawdzi się również jej namydlenie. W tym celu wybierzmy mydło w płynie.

Płyta gazowa nie musi być trudna w czyszczeniu. Jak się okazało, dużo zależy od jej konstrukcji oraz doboru odpowiednich środków. Jeśli chcemy móc wyczyścić jej powierzchnię w parę chwil, warto zdecydować się gładkie, ceramiczne modele. Płyta gazowa Innova pomoże nam w utrzymaniu czystości, a jednocześnie zapewni komfort pracy. Nowoczesne rozwiązania sprawdzą się pod każdym względem!

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz