Niedziela, 10 grudnia 2023

Rowerek biegowy czy trójkołowy?

8 kwietnia 2020

0


​zdj. główne:materiały prasowe

Jednym z ważniejszych zakupów, jaki czeka rodziców, jest rowerek dla dziecka. Stanowi on nie tylko formę zabawy, ale także wspiera prawidłowy rozwój motoryczny malucha. A to dla rodziców powinno być najważniejsze. Wybór rowerka dziecięcego może jednak przysporzyć wielu problemów. Wielu rodziców zastanawia się, czy wybrać rowerek trójkołowy, czy może biegowy. Postaramy się wyjaśnić zasadnicze różnice pomiędzy tymi produktami.

Jakie zalety ma rowerek trójkołowy?

W odróżnieniu od modelu biegowego rowerek trójkołowy jest wyposażony w pedały. Nauka obsługi tego mechanizmu może być dla dziecka prawdziwym wyzwaniem. Często rowerki trójkołowe są wyposażone w specjalne podnóżki, które pozwalają na powolne oswajanie się z nowym pojazdem. Taki podnóżek skutecznie zapobiega zniechęceniu dziecka do nauki jazdy na rowerze. Wykorzystując podnóżek, dziecko ćwiczy pedałowanie, a prowadzeniem roweru zajmuje się rodzic.

niecodziennegadzety.pl

​Rowerki trójkołowe mają często specjalny uchwyt, który daje opiekunowi pełną kontrolę i pozwala operować rowerkiem. Niektóre modele rowerków trójkołowych są wyposażone w rozkładaną budkę i wygodne siedzisko. To znacznie podnosi komfort użytkowania i sprawia, że rowerek przypomina trochę uproszczoną wersję dziecięcego wózka.

Zaletą rowerka trójkołowego są dwa tylne koła, które zapewniają stabilność i dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu dziecko może z łatwością utrzymać równowagę, skupiając się na opanowaniu mechanizmu pedałowania.

Jakie zalety ma rowerek biegowy?

Zupełnie inne właściwości ma rowerek biegowy. Nie jest on wyposażony w pedały. Dziecko wprawia rowerek w ruch, odpychając się nogami. Ten schemat poruszania przypomina jazdę na dziecięcym jeździku. Brak pedałów oznacza konieczność szybkiej nauki utrzymania równowagi i balansowania ciałem. Nie musi jednocześnie opanowywać mechaniki pedałowania. Ma to swoje zalety. Nauka utrzymania równowagi wydaje się nieco trudniejszym zadaniem. W momencie kiedy dziecko nauczy się utrzymywać równowagę na rowerku, to sama nauka pedałowania nie powinna sprawić mu problemu. Po etapie rowerka biegowego dziecko może od razu przesiąść się na klasyczny rower bez pomocniczych kółek.

Pewnym minusem może być fakt, że rowerek biegowy nie ma rączki sterującej dla rodzica. Z drugiej strony prędkości rozwijane na tym rowerku są relatywnie niskie. To sprawia, że rodzic nie straci kontroli nad poczynaniami swojej pociechy. Korzystanie z rowerka biegowego można rozpocząć w momencie, kiedy dziecko potrafi dobrze chodzić i siedząc na siodełku, dosięga nóżkami do podłoża.


 

niecodziennegadzety.pl

Które z rozwiązań okaże się lepsze dla dziecka? Brak na ten temat jednoznacznej opinii. Zarówno rowerek trójkołowy, jak i biegowy mają swoje zalety. Wybierając rowerek biegowy, od razu uczymy dziecka balansowania ciałem i utrzymania równowagi. Przesiadka na tradycyjny rower dwukołowy jest w takiej sytuacji dużo łatwiejsza. Jazda na rowerku trójkołowym uczy techniki pedałowania, ale nie pozwala dziecku samodzielnie utrzymywać równowagi.

Tak naprawdę każde z przedstawionych rozwiązań jest dobre, ponieważ zachęca dziecko do aktywności. Jeśli jednak nadal macie wątpliwości, to warto odwiedzić sklep niecodziennegadzety.pl, w którym znajdziecie duży wybór rowerków dziecięcych. Dokładna analiza danych technicznych i pomoc konsultanta pozwoli Wam dokonać optymalnego wyboru.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz