Środa, 24 kwietnia 2024

Suche rozterki młodej mamy

7 listopada 2016

0

Suchość pochwy jest jedną z dolegliwości, które dotykają kobiety niedługo po urodzeniu dziecka.

Suchość pochwy jest dolegliwością nieprzyjemną, a bardzo często też wstydliwą – niesłusznie wciąż stanowi jeden z tematów kobiecego tabu. Tymczasem dobrze znać jej przyczyny, głównie po to, by móc im zapobiegać.

Przyczyny suchości pochwy

Przyczyn dolegliwości jest wiele. Suchość pochwy może wynikać z niewłaściwej higieny – np. z używania kosmetyków, które wysuszają wrażliwą śluzówkę pochwy. Może być również objawem infekcji intymnych, takich jak grzybice i stany zapalne. Na dyskomfort wynikający z suchości pochwy wpływ mają również przyjmowane leki antyhistaminowe, antykoncepcyjne czy stosowanie hormonalnej wkładki domacicznej. Prowadzą one do zaburzania wydzielania śluzu wewnątrz pochwy, a w efekcie – do jej przesuszenia.

Dolegliwość może dotykać także kobiety, które znajdują się w końcu swojego cyklu menstruacyjnego – spada wówczas poziom estrogenu, wpływając na wydzielanie śluzu. Ponadto menopauza to czas, w którym przestają pracować jajniki, co też wiąże się ze spadkiem stężenia estrogenu w organizmie. Przez to ścianki pochwy wydzielają mniej śluzu, bledną, są cieńsze i coraz bardziej suche – zaburzeniom ulega naturalny poziom pH, częściej dochodzić może także do infekcji.

Problem młodych mam

Suchość pochwy to też problem młodych mam. Po urodzeniu dziecka znacznie wzrasta stężenie prolaktyny, czyli hormonu, który jest odpowiedzialny za produkcję mleka i wpływa na przejściowy brak zainteresowania seksem. Jednocześnie również spada poziom estrogenu, co – jak już wiadomo – prowadzi do zaburzeń pracy błony śluzowej pochwy.

Kolejną konsekwencją spadku poziomu estrogenów, wywołującego suchość, jest również dyspareunia, czyli ból podczas stosunku. W tym przypadku skuteczne mogą okazać się globulki nawilżające, takie jak HydroVag (www.hydrovag.pl), które regenerują śluzówkę pochwy, przywracają jej naturalne pH oraz łagodzą uczucie dyskomfortu intymnego. Ze względu na karmienie piersią, warto jednak skonsultować stosowanie takich preparatów z lekarzem.

To jednak nie jedyne problemy, z którymi tuż po narodzeniu dziecka zmagać muszą się młode mamy. Jednym z nich są również kłopotliwe upławy, które wynikają z oczyszczania macicy z tzw. odchodów połogowych, zawierających rozmaite patogenne drobnoustroje. W tym czasie szczególnie ważna jest higiena intymna – stosowanie delikatnych, neutralnych kosmetyków, dokładne osuszanie miejsc intymnych (najlepiej ręcznikami jednorazowymi) oraz używanie odpowiednich wkładek higienicznych.

Innym kłopotem może być ból w kroczu, który wynika z rozciągnięcia go albo uszkodzenia tkanek w jego okolicy w trakcie porodu. Woreczek z lodem pozwoli zmniejszyć ukrwienie i obrzęk, skuteczne mogą być także środki znieczulające w aerozolach i okłady. Pomóc może także chodzenie, pobudzające krążenie oraz ćwiczenia mięśni krocza. Ból pojawiać może się też w trakcie oddawania moczu i wypróżniania się, lecz mija zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodniu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz