Piątek, 21 czerwca 2024

Czy warto zatrudnić nianię z zamieszkaniem?

31 stycznia 2017

0

Nienormowany czas pracy to dziś właściwie standard. Coraz rzadziej zdarzają się sytuacje, w których pracujemy w stałych godzinach. Właściwie nie byłby to żaden problem, gdyby nie kwestia zorganizowania opieki nad dziećmi. Niestety przedszkola nie pracują w systemie open.

Zatrudniając nianię, na ogół umawiamy się z nią na określony czas pracy. Nianie zazwyczaj tego oczekują. Chcą wiedzieć ile godzin w miesiącu powinny pracować. Za nadgodziny oczekują zapłaty. Tymczasem rodzice pracujący w różnych, często trudno z góry określonych godzinach, potrzebują kogoś, kto będzie zawsze dyspozycyjny. Stąd nierzadko pojawia się pomysł, by niania zamieszkała razem ze swoimi pracodawcami i podopiecznymi. Jak to wygląda w praktyce?

Plusy zatrudnienia niani z zamieszkaniem:

- Niania jest zawsze na miejscu. Nie ma problemu ze zorganizowaniem opieki późnym wieczorem lub w nocy.

- Dom praktycznie nigdy nie jest pusty. Może to odstraszać potencjalnych złodziei. Nawet jeśli niania wychodzi na spacery z dzieckiem, to rzadko kiedy są to sztywne godziny.

- Na ogół niania zatrudniona jest tylko do opieki nad dzieckiem, jednak w sytuacji podbramkowej można poprosić ją o pomoc w innej sprawie. Osoba, która zawsze jest na miejscu, łatwiej wygospodaruje czas na dodatkowe zajęcia.

- Niania zawsze jest w pracy na czas. Odpadają problemy z dojazdami, korkami, nieprzewidzianymi sytuacjami w drodze z pracy i do pracy.

- Niania nie wychodzi z domu, więc rodzice nie muszą o określonej godzinie wracać. Co prawda niania w Warszawie czy innym dużym mieście na ogół nie ma problemu z komunikacją, ale w mniejszych miejscowościach nie jest tak różowo, czasem trzeba zdążyć na ostatni autobus lub pociąg, by dostać się do domu.

Minusy zatrudnienia niani z zamieszkaniem:

- Dodatkowa osoba w domu, to wyższe koszty utrzymania. Przyjęło się, że niania z zamieszkaniem żywi się i mieszka na koszt pracodawców.

- Stale obca osoba w domu. Może to negatywnie wpływać na poczucie swobody w domu. Jednak przy niani nie wypada chodzić w bieliźnie, tym bardziej nago.

- Rzadko która niania godzi się pracować w weekendy w ramach pensji. Za ten czas trzeba dodatkowo zapłacić.

- Niani należy się własny pokój, jeśli to możliwe z łazienką. Przy niewielkim gabarytowo lokum może to utrudniać funkcjonowanie.

Zatrudniając nianię, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zaproponuje się opcję pracy z zamieszkaniem. Niania na miejscu to z jednej strony wygoda, z drugiej wyższe koszty utrzymania domu. Warto przeliczyć, czy taniej wyjdzie utrzymywać nianię, czy jednak zapłacić jej więcej i pozwolić dojeżdżać do pracy. Stała obecność kogoś obcego w domu może być krępująca, ale jeśli nie przebywamy w domu na tyle często, by nam to przeszkadzało? Jeśli chcemy mieć w weekendy dom tylko dla siebie, to czy jest możliwość, by niania na każdy weekend wyjeżdżała? Decyzja nie jest łatwa, na pytanie, która opcja jest lepsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz