Sobota, 21 grudnia 2024

Wczasy? Miej baczne oko na swojego pupila!

6 sierpnia 2019

0

Najczęściej występującymi pasożytami zewnętrznymi u psów i kotów są kleszcze i pchły. Ich inwazja trwa od wiosny do jesieni, a zagrożenia, które niosą, przenoszą wiele groźnych dla zwierząt patogenów, jak na przykład Babeszjoza, Borelioza czy zapalenie mózgu u psów. Jeden kleszcz może przenosić więcej niż jeden patogen. Wybierając się na urlop ze zwierzakiem, musimy zaplanować odpowiednią profilaktykę. Przygotujmy legowisko dla psa lub kota, żeby nie musieć korzystać z cudzego, hotelowego legowiska.

Ugryzienie kleszcza? Czy profilaktyka była regularna?

Aby rozpoznać infekcję po ugryzieniu kleszcza, wystarczy znaleźć na psiej lub kociej skórze tylko jednego osobnika. Zauważyć można reakcję skórną lub rumień – oczywiście natychmiast należy usunąć kleszcza i zniszczyć, aby uniemożliwić mu zarażenie kolejnego zwierzaka. Dobrze jest omijać siedliska kleszczy i codziennie sprawdzać sierść psa lub kota. Warto jednak wprowadzić profilaktykę i stosować krople przeciw kleszczom dla psów i kotów oraz stosować ochronę antykleszczową.

Pchły jako przedstawicielki wielu chorób 

Mimo, że pchły kojarzą się głównie z brakiem higieny,  nie do końca jest to prawdą. Pchły są przedstawicielkami bezskrzydlatych owadów, które żywią się krwią - niestety, także też należącej do naszych zwierzaków. Okres wylęgania jaj pcheł jest bardzo długi, zatem w czasie każdego spaceru bardzo ważna jest ochrona antykleszczowa. Dziś można już kupić obrożę nasączoną preparatami na kleszcze i pchły. Konsekwencje pogryzienia przez pchły są bardzo bolesne dla zwierzęcia, dlatego warto zastanowić się nad ochroną.

Pozostałe pasożyty są równie niebezpieczne dla zwierząt!

Aby uniknąć zakażenia psa lub kota pasożytem, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny - ludzkiej oraz psiej.  Niemniej groźne dla zdrowia psów i kotów są komary i muchówki, które powodują nieprzyjemne i uciążliwe odczucia. Z kolei tasiemiec jest  gromadą pasożytów. Najczęściej tasiemiec występuje jako konsekwencja innych zakażeń, które nie zostały odpowiednio szybko leczone.

Ochrona antykleszczowa powinna być stosowana przez cały rok, a w czasie intensywnego występowania pasożytów i robaków warto unikać spacerów w parkach, zagajnikach i przechodzenia przez chaszcze. Jeśli mimo przezorności zaczynamy podejrzewać ukąszenie przez robaka, warto naszemu pupilowi podać specjalne krople odstraszające i zabijające kleszcze. Warto stosować także obroże przeciwkomarowe. Aby uniknąć bolesnej choroby przeniesionej przez pasożyty zewnętrzne , wprowadźmy profilaktykę jako stały element życia rodzinnego. Dobrze jest mieć baczne oko na swojego pupila.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz