Czwartek, 2 stycznia 2025
Pojawienie się kamicy nerkowej to zazwyczaj efekt działania wielu negatywnych czynników. Żeby móc ją skutecznie leczyć trzeba najpierw poznać przyczynę jej powstania. Zmiana stylu życia pomoże uporać się z problemem, dzięki niej unikniemy również nawrotów choroby. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać.
To podstawa w profilaktyce niezależnie od rodzaju kamicy nerkowej. Wiele osób na co dzień nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich organizmy są odwodnione. Pijemy zazwyczaj wtedy, gdy czujemy pragnienie, nie oznacza to jednak, że zaspokajamy zapotrzebowanie organizmu na wodę. Dziennie powinniśmy wypijać średnio 2-2,5 litra płynów, a w przypadku kamicy cystynowej nawet 3-4 litry. Większa ilość płynów sprawia, że przepływ moczu w układzie moczowym jest wzmożony, a w rezultacie kamienie trudniej się formują lub ulegają wypłukaniu. Po wodę najlepiej sięgać przed snem, ponieważ spadająca wtedy diureza powoduje lepsze warunki do powstawania kamieni nerkowych. Najlepsza w tym wypadku będzie nisko zmineralizowana woda mineralna.
Duży wpływ na rozwój kamieni nerkowych ma również to, co trafia na nasze talerze. Zróżnicowane menu to podstawa zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce kamicy. Przede wszystkim należy zadbać o zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców. Ograniczyć należy natomiast jedzenie mięsa oraz soli. Zwłaszcza ten drugi składnik jest dziś w zasadzie wszechobecny, jeśli chodzi o produkty spożywcze. Dodaje się ją do większości przetwarzanych produktów, dlatego jej dzienną dawkę powinniśmy ograniczyć do 6 gramów.
Kamica nerkowa to w dużej mierze choroba występująca w krajach wysokorozwiniętych. Panujący w nich siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu nadwagi, a ta z kolei jest jedną z przyczyn problemów z nerkami. Zbyt wysoka masa ciała to zwykle efekt braku aktywności fizycznej i błędów w odżywianiu. Z diety powinno się wyłączyć niektóre elementy jak np. cukier, wapń, szczawiany i mięso. W dodatku nadwaga zwiększa ryzyko zakażenia układu moczowego.
Sport to zdrowie i mówi się tak nie bez powodu. Aktywność fizyczna powinna być stałym elementem naszego życia, nie tylko, by uniknąć powstania kamieni nerkowych. Wizyty na siłowni lub basenie pozytywnie wpływają zarówno na nasze ciało, jak i umysł. Uprawiając sport łatwiej zachować konkretną wagę, to także doskonały sposób na odreagowanie stresu.
Nie wszystkie składniki odżywcze pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Czasem spożywanie ich w nadmiernych ilościach może mieć niepożądane skutki. Tak jest np. w przypadku białka oraz wapnia. Ich nadmierne spożycie prowadzi do produkcji kwasu moczowego oraz innych trudno rozpuszczalnych związków. Decydując się np. na dietę opartą o produkty wysokobiałkowe, warto uprzednio skonsultować się ze specjalistą.
Dietę uzupełniajmy o magnez, który łączy się w moczu z różnymi substancjami, ale jest łatwo rozpuszczalny. Dzięki temu pomaga wydalić rozwijające się w nerkach kamienie.
Dowiedz się więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/rodzaje-kamieni-nerkowych
Komentarze (0)