Czwartek, 2 stycznia 2025
Komfort termiczny w budynku jest wypadkową kilku czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia rodzaj zastosowanego kotła, a także system ogrzewania. Nie można jednak zapominać o kwestii równie istotnej, jaką jest właściwa termoizolacja budynku. To ona odpowiada za minimalizowanie strat ciepła, a co za tym idzie, zmniejszenie zapotrzebowania na energię i obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Ocieplenie wykonuje się z wielu materiałów, do których można zaliczyć między innymi: wełnę mineralną, pianę, a także styropian, święcący tryumfy popularności od kilkunastu już lat. Jak wybrać styropian do izolacji domu?
Najczęściej spotykanym styropianem, wykorzystywanym do ocieplania domów, jest styropian biały. Popularność zawdzięcza zarówno doskonałym parametrom izolacyjnym, jak i atrakcyjnej cenie. Co więcej, materiał ten zapewnia również izolację akustyczną. Można go łatwo dociąć do pożądanych kształtów, dzięki czemu wypełnienie miejsc trudno dostępnych nie będzie kłopotliwe. Należy jednak pamiętać, że do uzyskania efektywnego ocieplenia budynku musicie dopasować odpowiednią grubość styropianu. Najlepiej kierować się radami wykonawcy lub projektanta, który na podstawie dokonanych obliczeń, wskaże, jaki rodzaj płyt będzie najlepszy.
Alternatywą dla opisanego wcześniej styropianu jest jego wersja kropkowana. Czarne punkty w strukturze materiału to elementy styropianu grafitowego. Od poprzednika odróżniają go lepsze właściwości izolacyjne. Jednym z najdroższych, ale i najskuteczniejszych rozwiązań jest styropian grafitowy, który przy minimalnej grubości płyt zachowuje doskonałe cechy przewodnictwa cieplnego. Materiał ten polecany jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie estetycznego ocieplenia o niewielkiej grubości. Jeśli w budżecie remontowym nie przewidzieliście wydatków związanych z zakupem wysokiej jakości styropianu grafitowego, z pomocą przyjdzie pożyczka na raty.
Aby ocieplona elewacja wyróżniała się trwałością i odpowiednią estetyką należy pamiętać o właściwym mocowaniu styropianu do powierzchni ścian. Płyty powinny być precyzyjnie docięte, a także połączone ze sobą w taki sposób, by uniknąć powstawania przerw, którymi ciepło będzie wydostawać się na zewnątrz. Nie mniejsze znaczenie ma rodzaj zastosowanego tynku, który zapewnia przecież pożądany wygląd nieruchomości. W tym przypadku możliwości jest naprawdę dużo – a wybór konkretnej zależy od oczekiwanego efektu estetycznego oraz budżetu, jakim dysponujecie, który łatwo można zwiększyć dzięki pożyczce na raty.
Artykuł partnera
Komentarze (0)