Sobota, 20 kwietnia 2024

Kiedy udać się na wizytę do stomatologa?

29 kwietnia 2020

0

Nie tylko ból zęba, ale też krwawienie dziąseł, uraz czy nieświeży oddech – to niektóre z sytuacji, które wymagają jak najszybszej wizyty u dentysty. Aby uniknąć poważniejszych problemów, odwiedzaj stomatologa regularnie. Pamiętaj też o dobrym przygotowaniu do każdej wizyty.

Lekarz stomatolog u wielu pacjentów wywołuje ciarki na plecach. Negatywny obraz leczenia stomatologicznego to efekt głęboko zakorzenionego w społeczeństwie przekonania, iż zęby leczy się dopiero wtedy, kiedy bolą. Tymczasem istnieje wiele innych przesłanek do odwiedzenia dentysty – jeśli będziemy o nich pamiętać, leczenie stanie się o wiele bardziej komfortowe.

Kiedy boli ząb…

Ból zęba to znak, że wizyta u stomatologa musi odbyć się jak najszybciej. Nie czekaj, aż ból stanie się tak przejmujący, że nawet mocne leki przeciwbólowe nie umożliwią normalnego funkcjonowania. Czym szybciej odwiedzisz dentystę, tym lepiej. Gdy już trafisz na fotel stomatologiczny, postaraj się jak najdokładniej opisać ból, z którym się zmagasz. Czy jest promieniujący, pulsujący? A może pojawia się wyłącznie po zjedzeniu czegoś słodkiego lub w reakcji na temperaturę? Dokucza w dzień, czy w nocy? Dokładny opis objawów pozwoli dentyście lepiej rozpoznać przyczynę dolegliwości, a co za tym idzie skutecznie wdrożyć odpowiednie leczenie.

A co wtedy, gdy silny ból nagle… przestaje dokuczać? To zdecydowanie nie jest znak, że można odpuścić sobie wizytę u stomatolog! Przeciwnie – ustanie bólu może oznaczać, iż tocząca się infekcja zniszczyła nerw. Niestety, to nie koniec kłopotów. Jeśli zakażenie przeniesie się na kość wokół korzenia zęba i powstanie zgorzel, ból wróci ze zdwojoną siłą! Obejmie nie tylko okolice zęba, ale i całą szczękę. Nie zwlekaj więć z odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego.

Do stomatologa nie tylko z bólem

Ból zęba to nie jedyny niepokojący objaw, który wymaga wizyty u lekarza. Wśród innych można wymienić:

Krwawienie dziąseł: jeśli pojawia się sporadycznie i jest niewielkie, nie wymaga leczenia. Jeśli jednak dziąsła krwawią przy każdym szczotkowaniu zębów, do tego pojawia się opuchlizna i tkliwość, koniecznie udaj się do dentysty. To mogą być objawy parodontozy lub innych groźnych chorób.

Złamany lub pęknięty ząb: urazy mechaniczne zawsze wymagają wizyty u stomatologa. Nieleczone, zwiększają ryzyko próchnicy i stanów zapalnych.

Wypadnięta plomba: gdy plomba wypadnie, wrażliwe wnętrze zęba pozostaje bez ochrony. Łatwo wtedy o zakażenie. Jak najszybciej idź do dentysty, który uzupełni ubytek.

Brzydki zapach z ust: prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu. Jeśli o nią dbasz, a mimo to nie możesz poradzić sobie z nieświeżym oddechem, idź do dentysty. To może być objaw grzybicy lub zakażenia bakteryjnego.

Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Na zaplanowaną wizytę w gabinecie stomatologicznym warto przyjść przed czasem. Szczególnie, jeśli jest to pierwsza wizyta – czasem konieczne jest wypełnienie kwestionariusza w celu założenia karty. Oczywiście trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu jamy ustnej za pomocą szczoteczki i pasty oraz nici dentystycznej. Jeśli zapisałeś się do dentysty po pracy, pamiętaj by wziąć je ze sobą. Przed wizytą będziesz miał możliwość umyć zęby.

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub chcesz zadać lekarzowi pytania, spisz je na kartce. W wyniku stresu możesz o tym zapomnieć, więc warto mieć ze sobą „ściągawkę”.

Regularnie wizyty u dentysty

Dorośli powinni odwiedzać dentystę co pół roku. Dzieci – co trzy miesiące. Podczas takich regularnych wizyt  stomatolog nie tylko kontroluje stan zębów i leczy ubytki, gdy są jeszcze małe, ale też m.in. usuwa kamień nazębny. To bardzo ważne, ponieważ kamień powoduje nagromadzenie się bakterii, a co za tym idzie rozwój próchnicy. Ponadto wywołuje nieprzyjemny zapach z ust.

O zdrowie zębów szczególnie muszą zadbać kobiety w ciąży. Zmiany hormonalne oraz niedobory witamin typowe dla okresu ciąży mogą wywoływać wiele chorób jamy ustnej. Regularne wizyty u dentysty zapobiegną ich rozwojowi. Oczywiście o ciąży trzeba stomatologowi powiedzieć. To bardzo ważne, szczególnie jest kobieta musi mieć wykonane bardziej skomplikowane leczenie. Nie wszystkie środki znieczulające są bezpieczne w ciąży – dentysta wykorzystuje wtedy inne rozwiązania, umożliwiające skuteczne leczenie przyszłej mamy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz