Sobota, 20 kwietnia 2024

Fotowoltaika z pompą ciepła - czy to optymalne połączenie?

18 stycznia 2022

0

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Takie połączenie ma doprowadzić do osiągnięcia możliwie najwyższego stopnia samowystarczalności energetycznej danego budynku. Bazowanie na odnawialnych źródłach energii z pewnością nikogo już nie dziwi, jednak samo połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła wciąż budzi liczne kontrowersje. Czy aby na pewno jest to optymalne i warto uwagi rozwiązanie? Sprawdźmy.

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła - dlaczego warto?

Zadaniem pompy ciepła jest wykorzystywanie energii zgromadzonej w powietrzu, wodzie lub ziemi. Uzyskana energia służy do ogrzewania lub chłodzenia w zależności od panujących warunków atmosferycznych i umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury w budynku. Pompa ciepła umożliwia także wentylację pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Z kolei zadaniem paneli fotowoltaicznych jest korzystanie z promieni słonecznych i wytwarzanie darmowej energii. Niewątpliwym plusem wykorzystywania tych dwóch urządzeń jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne - bowiem samo korzystanie z odnawialnych źródeł energii to rozwiązanie korzystne nie tylko pod kątem ekonomicznym, ale również proekologicznym. Do tej pory niewielu inwestorów zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że pompa ciepła umożliwia zwiększenie konsumpcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. To kolejna zaleta, ponieważ ewentualna nadwyżka wytworzonej energii jest możliwa do wykorzystania w całości.

Magazynowanie energii a pompa ciepła - czy to rozwiązanie ma sens?

Jak wcześniej informowaliśmy, pompa ciepła może służyć nie tylko do podgrzewania wody użytkowej, ale również jesteśmy w stanie doprowadzić do magazynowania produkowanej energii elektrycznej w postaci energii cieplnej. Warto zauważyć, że w przypadku posiadania pompy ciepła plus fotowoltaiki instalacja c.w.u. może pełnić także rolę akumulatora. Wszystko za sprawą możliwości, jakie gwarantuje zainstalowanie w zbiorniku pompy ciepła grzałki, co czyni skutecznym wykorzystywanie wytworzonej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej w zależności od potrzeb. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to rozwiązanie umożliwiające poprawę stopnia wykorzystania wyprodukowanej energii na potrzeby gospodarstwa domowego. Dzięki temu inwestycja w odnawialne źródła energii staje się bardziej opłacalna pod kątem generowania dodatkowych oszczędności, a przy tym nie wiąże się z emitowaniem szkodliwych substancji. Stworzenie systemu, gdzie współpracuje ze sobą instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła, to odpowiednie rozwiązanie w sytuacji, kiedy zależy nam na ekologicznych i opłacalnych rozwiązaniach.

 

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz