Czwartek, 18 lipca 2024

Jak kreatywnie bawić się z dzieckiem?

21 lipca 2021

0

Wiadomo, że każde dziecko w okresie dorastania potrzebuje dużo zabawy. Konieczna jest zarówno zabawa z rodzicami, jak i przy ich nieobecności. Poprzez zabawę, dziecko rozwija swoje umiejętności w przeróżnych dziedzinach, koordynację ruchową, a także wyobraźnię i logiczne myślenie. Warunek ku temu jest jeden. Zabawa musi być rozsądna i dobrze dobrana, a co ważniejsze konieczne jest nabycie "mądrych" zabawek. Niejednokrotnie spotykamy się z zabawkami w różnego rodzaju reklamach, które mogą ogłupiać dzieci, a z założenia powinny je edukować i umożliwiać im poznanie świata. Warto znać więc zasady doboru odpowiedniego asortymentu dla swoich pociech, a także zabaw, które wspólnie z nimi można wykonywać.

Sposoby na zabawę z dzieckiem

Bardzo ciekawą zabawą, która może wiele nauczyć pociechę jest rozpoznawanie przedmiotów. Polega ona na tym, że na stół bądź w inne miejsce kładziemy przykładowy asortyment z wyposażenia kuchni bądź narzędzia i po kolei uczymy dziecko ich nazewnictwa oraz przeznaczenia. Po kilku próbach wspólnie z synem lub córką próbujemy, aby dzieci same zaczęły opowiadać nam o danych artykułach. Ta zabawa z pewnością okaże się przydatna na późniejsze lata.

Ciekawą propozycją może być również zabawa w skarb ukryty gdzieś w ogrodzie. Warto bawić się w to przede wszystkim w ciepłe dni, choć zimą również może być bardzo ciekawie. Rodzice ukrywają w głąb ogródka skrzynkę przykładowo z cukierkami, a dzieci mają za zadanie ją znaleźć. Aby wspomóc je w rozwoju kreatywności, opiekunowie tworzą mapę, w której zawarte są poszczególne wskazówki i rzeczy, które trzeba zrobić, aby dostać się do skrzyni. Można wykorzystać to chociażby do pomocy rodzicom. Przykładowo, we wskazówkach jest napisane, że kolejna wskazówka pojawi się, kiedy posprzątają swój pokój. Dobrze przemyślane stworzenie zabawy może dostarczyć więcej emocji od niejednej gry komputerowej!

Pamiętajmy o sporcie

Kreatywność również zostaje pobudzona, kiedy dziecko ma do czynienia z uprawianiem sportu. Kiedy maluch wskazuje takie chęci, to po kilkukrotnym wzięciu go na stadion, warto zapisać go do szkółki sportowej, w której będzie rozwijał swoje umiejętności. W przypadku, w którym jednak nie wykazuje ono żadnego zainteresowania różnymi dyscyplinami, powinniśmy od czasu do czasu zabierać je na rower czy na piesze przechadzki po lasach i parkach.

Zabawki, które dobrze wpływają na rozwój dziecka

Gdy rodzice nie mają zbytnio czasu na zabawy z dzieckiem, jest ono zdane całkowicie na siebie i swoje zabawki. Pamiętajmy, że to właśnie my jako opiekunowie odpowiadamy za to, czym nasze dziecko będzie się bawiło. W pierwszej kolejności patrzeć należy na bezpieczeństwo. Wybierajmy tylko zabawki z certyfikatem unijnym CE oraz te, które nie posiadają żadnych małych przedmiotów, mogących zostać połkniętymi. 

Mówiąc wówczas o tematyce zabawki ważne, by była ona edukacyjna i wprowadzała w życie jakieś wartości. Pierwszym takim typem są zabawki interaktywne. To właśnie z ich pomocą dziecko nauczy się alfabetu, liczenia, a niekiedy nawet i nazw poszczególnych przedmiotów i zwierząt. 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz