Sobota, 21 grudnia 2024
O crossficie słyszał już chyba każdy, choć na dobre zadomowił się w Polsce dopiero kilka lat temu. Praktycznie każdy ma też znajomego, które aktywnie crossfit trenuje. Dlaczego trening ten jest tak popularny?
Kiedyś popularne były spodnie dzwony czy długie baki, dziś w modzie jest wszystko, co wiąże się ze zdrowiem i byciem fit. Otwarcie trzeba przyznać, że to chyba najlepszy możliwy trend, jaki mógł rozwinąć się w świadomości społecznej. Wiedza o korzystnym wpływie odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej na organizm to pierwszy krok do zmiany trybu życia na lepszy. W końcu „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Kilka lat temu siłownie i kluby fitness przeżyły prawdziwą rewolucję. Wraz z pojawieniem się w Polsce crossfitu, spojrzenie na aktywność fizyczną weszło niejako na wyższy poziom. Wspólne ćwiczenia stały się nie tylko doskonałym sposobem na utrzymanie formy i atrakcyjnej sylwetki, lecz również świetną metodą przyjaznego współzawodnictwa oraz (a właściwie przede wszystkim) znakomitą okazją do pokonywania własnych barier i samodoskonalenia. Czym jest crossfit i dlaczego jest tak popularny?
Podobnie jak wiele innych wynalazków i zwyczajów, crossfit przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe jednak, porównując go z większością metod treningowych, jest niebywale młody. Jego powstanie datuje się bowiem na 2001 rok. Greg Glassman, który przez wiele lat był trenerem personalnym na siłowniach w Kalifornii, słynął z dosyć niekonwencjonalnych metod. Śmiało łączył on bowiem elementy treningu siłowego i szybkościowego, przez co niejednokrotnie był zmuszony do zmiany miejsca zatrudnienia.
Wreszcie w 2001 roku opracowaną przez niego metodę zaczęto stosować do trenowania policjantów. Okazała się ona na tyle skuteczna i efektywna, że bardzo szybko zaczęła zyskiwać popularność. Wkrótce crossfit stał się stałym etapem szkolenia i treningu m.in. strażaków oraz żołnierzy w armii USA. Nie trzeba było długo czekać, by crossfitowa rewolucja opanowała cały świat.
Powołując się na definicje ekspertów, crossfit to trening funkcjonalny o dużej intensywności o charakterze obwodowym. Należy przez to rozumieć, że zasadniczą zasadą jest to, aby wykonywać kolejne ćwiczenia jedno po drugim, z wysokim poziomem intensywności i bez przerw (lub z jak najmniejszą przerwą).
Ponadto crossfit sam w sobie jest bardzo wszechstronny. Podczas zajęć trenuje się nie tylko siłę, szybkość i wytrzymałość, ale także m.in. psychomotorykę, precyzję i równowagę. Dlatego też ta metoda ćwiczeń jest jedną z najbardziej kompleksowych. Warto dodać również, że w rozumieniu czysto technicznym crossfit to po prostu odmiana treningu obwodowego, który przez dziesiątki lat stosowany był już w szkołach podstawowych na lekcjach wychowania fizycznego.
Na prowadzenie zajęć crossfitu trzeba mieć specjalną licencję oraz należy zaliczyć odpowiednie kursy. Placówek oferujących tego typu zajęcia jest coraz więcej, jeśli jednak nie ma żadnej w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, albo po prostu nie masz czasu na regularne dojazdy, możesz spróbować treningu obwodowego we własnym domu.
Pomogą Ci w tym specjalne aplikacje, jak choćby Workout Trainer czy JEFIT Workout Exercise Trainer. Zainstaluj program na wydajne urządzenie mobilne, jak np. telefon Samsung S7, i wybierz kilka ćwiczeń na poszczególne zdolności motoryczne. Następnie wykonuj kolejne serie jedna po drugiej zgodnie ze wskazaniami aplikacji.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)