Sobota, 20 lipca 2024

Jak wybrać właściwą usługę Internet dla firm?

27 stycznia 2021

0

Decydując się na usługę Internet dla firm trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które z pewnością ułatwią ten wybór. Na początku warto się skupić na bazowych parametrach, które są istotne dla stabilności. Współcześnie każda firma niezależnie od wielkości i rodzaju potrzebuje dostępu do Internetu. Co zatem nie powinno nam umknąć w trakcie wybierania konkretnej usługi?

Wybór prędkości - Internet dla firm

Jednym z podstawowych parametrów, jeśli chodzi o usługę Internet dla firm jest prędkość. Tutaj należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie praktyczne. Trzeba pamiętać, że zbyt wolny Internet spowoduje, że pobieranie plików czy popularny video streaming może nie do końca satysfakcjonować pracowników firmy. Dobierając prędkość należy sobie uświadomić dla jakiej liczby osób potrzebujemy Internet. Niewłaściwe dobranie jej może przynieść negatywne skutki dla całej firmy.

W Polsce jest wiele operatorów telekomunikacyjnych, którzy oferują coraz to wyższe prędkości w cenach porównywalnych pomiędzy pakietami. Lepiej zdecydować się na lekką nadwyżkę szybkości. W prędkości łącza internetowego nie zaleca się dokonywania oszczędności firmowych.

Przeglądając oferty polskich operatorów dla firm najczęściej proponowane są prędkości od 300 do 400 MB/s, które będą optymalne dla mniejszych i raczej średnich przedsiębiorstw. Taka prędkość pozwala na intensywne korzystanie z sieci przez kilku pracowników w jednym momencie.

Wybór odpowiedniej technologii

Dobierając Internet dla własnej firmy chodzi nam głównie o to, by nasi pracownicy mieli możliwość przez cały czas wykonywać powierzone obowiązki, a nie je opóźniać przez problemy związane z siecią. Dla firm, dla których Internet jest podstawą działania nie zaleca się instalacji Internetu radiowego. Wynika to z tego, że jest on bardzo czuły na warunki pogodowe i inne zakłócenia, co skutkować może występowaniem różnych trudności. Ten rodzaj łącza można stosować jedynie w sytuacji, kiedy nie mamy innej możliwości.

Inną technologią jest Internet mobilny LTE. Najczęściej występującą niedogodnością są limity na transfer danych. Zdarzyć się może, że limit ten może zostać wyczerpany znacznie szybciej, niż w przeciągu miesiąca, co doprowadzić może do wielu niekorzystnych okoliczności. O ile dla indywidualnych klientów kontrolowanie tego transferu jest możliwe, to w przypadku dużej firmy jest to praktycznie nie do osiągnięcia.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm jest Internet przewodowy, który pochodzi od łącza telefonicznego albo od telewizji kablowej. Takie łącza są praktycznie niezawodne oraz nie posiadają odgórnie nałożonych limitów, dzięki czemu każdy bez obaw może wykonywać własne obowiązki zawodowe.

Dobrym rozwiązaniem jest światłowód, jednak jego minusem jest ciągle to, że nie wszędzie jest jeszcze dostępny. Tak jak jego poprzednik zapewnia całkowitą niezawodność oraz znacznie wyższe transfery zarówno na pobieranie, jak i wysyłanie danych. Ten typ będzie szczególnie doceniany podczas częstych wideokonferencji czy przesyłania większych plików.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz