Piątek, 21 czerwca 2024

Aqua aerobik – zyskaj coś więcej, niż piękną figurę!

1 lipca 2021

0

Mnóstwo kobiet próbuje zrzucić zbędne kilogramy, stosując dietę i wyciskając siódme poty w siłowni. Jest wiele form aktywności fizycznych, które pozwolą pozbyć się nadmiaru tłuszczyku w przyjemny sposób. Jedną z nich jest aqua aerobik, czyli trening w wodzie. Co można zyskać, uczestnicząc w takich zajęciach?

Zgrabna sylwetka bez wysiłku

To oczywiste, że wszelkie ćwiczenia w wodzie można wykonać bez większego wysiłku fizycznego. Opór wody sprawia, że ciało poddaje się wykonywanym ruchom, jednocześnie napinając mięśnie i spalając nadmiar kalorii. Ćwiczenia na basenie to zatem nie tylko przyjemność, lecz także potężna praca całego ciała - zmęczenie daje się we znaki dopiero po wyjściu z wody! Jak to możliwe?

Gęstość wody jest kilkaset razy większa od gęstości powietrza. Każdy ruch wykonywany pod powierzchnią wody napotyka opór, który jest znacznie trudniejszy do pokonania niż na powietrzu. W trakcie ćwiczeń odczuwa się przyjemne falowanie, które powoduje przekierowanie uwagi na trening. Oto właśnie esencja ćwiczenia w wodzie: redukcja tkanki tłuszczowej w niezauważalny sposób.

Sport dla kontuzjowanych

Uciążliwy ból w kolanie ogranicza aktywność fizyczną? Aqua aerobik to sport dedykowany osobom, które z powodu doznanych urazów nie mogą pozwolić sobie na tradycyjne formy aktywności na twardym podłożu. Siła wyporu wody odciąża ciało, poprawia zakres ruchów w stawach i zwiększa tolerancję na ból. Fizjoterapeuci coraz częściej polecają ćwiczenia w wodzie jako bezpieczny sport, w którym ryzyko kontuzji jest znikome.

Odskocznia dla zapracowanych

Woda najczęściej kojarzy się z odprężeniem i chwilą relaksu. Nic dziwnego, że ciało po zanurzeniu reaguje rozluźnieniem, rysując na twarzy szeroki uśmiech. To kolejny powód, dla którego warto postawić na aerobik w wodzie. Taki trening to wspaniała zabawa - zajęcia prowadzone są w grupach, co stwarza możliwość nawiązania nowych znajomości.

Skupiając się na wykonywaniu ćwiczeń, zapomina się o codziennych obowiązkach. Organizm wytwarza endorfiny, które wpływają na pozytywny nastrój przez resztę dnia. Redukcja stresu i ukojenie gwarantowane.

Zajęcia, które się nie nudzą

Trening w środowisku wodnym przybiera różne formy. Podczas ćwiczeń korzysta się z makaronów piankowych, dysków czy pasów wypornościowych, które wspomagają utrzymanie równowagi i są świetną pomocą dla początkujących, którym towarzyszy strach przed kontaktem z wodą. Ciekawym urozmaiceniem są też hantle oraz rękawice, których zadaniem jest zwiększyć obciążenie w wodzie, wpływając tym samym na zwiększenie masy mięśniowej.

Zdrowie i kondycja na 5 z plusem

Aqua aerobik usprawnia pracę układu krwionośnego, a dzięki ćwiczeniom oddechowym wpływa na zwiększenie objętości płuc. Podczas treningów następuje rozrost mięśnia sercowego, co jest niezwykle ważne dla zdrowia. Systematyczny udział w ćwiczeniach wodnych poprawi kondycję - wspinanie się po schodach z torbami pełnymi zakupów będzie teraz o wiele łatwiejsze, a wykonywanie codziennych czynności nie sprawi większych problemów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz