Czwartek, 18 lipca 2024

Inhalator dla dziecka - jak wybrać najlepszy?

2 lutego 2021

0

​Układ oddechowy w przypadku dzieci jest wrażliwy i podatny na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Skutkiem tego są częste infekcje, ból gardła, katar oraz kaszel. Skutecznym rozwiązaniem jest posiadanie inhalatora dla dzieci, który jest urządzeniem służącym nie tylko do podawania leków, ale także oczyszczającym i nawilżającym drogi oddechowe. Na co zwrócić uwagę, wybierając inhalator dla dziecka?

Dlaczego warto mieć w domu inhalator?

Urządzenie to coraz częściej zalicza się do podstawowego wyposażenia apteczki, szczególnie kiedy w domu są małe dzieci. Pozwala bezpiecznie i bezboleśnie podać lek bezpośrednio do źródła problemu, dzięki czemu jego działanie jest szybsze. Zaletą tej formy terapii jest również możliwość podania mniejszej dawki środka leczniczego, niż w przypadku podania doustnego lub domięśniowego. 

Inhalatory polecane są w szczególności osobom chorującym na schorzenia układu oddechowego, np. astmę, mukowiscydozę, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Można je używać także doraźnie w przypadku innych schorzeń dróg oddechowych, np. podczas infekcji (bakteryjnej, wirusowej oraz grzybiczej), przewlekłego nieżytu nosa czy zapalenia zatok. 

Inhalator dla dzieci powinien zawierać w zestawie akcesoria, które ułatwią wykonanie zabiegu. Do podstawowych elementów zalicza się maseczkę i ustnik. Niektóre zestawy posiadają 2 maseczki w różnych rozmiarach - przeznaczone dla dzieci najmłodszych, a także starszych i dorosłych. To pozwala na korzystanie z urządzenia niezależnie od wieku. 

Maska powinna posiadać gumkę, która utrzymuje ją na właściwym miejscu i zapewnia odpowiednie przyleganie do twarzy. Niektóre inhalatory mają w zestawie dodatkowo smoczki dla niemowląt. 

Wielkość wytwarzanych cząsteczek 

Wybierając nebulizator dla dzieci warto sprawdzić, jakiej wielkości cząsteczki wytwarza inhalator. Jest to kluczowe dla miejsca wchłaniania substancji leczniczych. Cząsteczki o rozmiarze mniejszym niż 1 μm mogą być wdychane przez dziecko i natychmiast wydychane. To powoduje, że nie dostają się do dróg oddechowych. 

Działanie lecznicze na infekcje gardła i nosa wykazuje nebulizator, który wytwarza cząsteczki o wielkości od 10 do 7 μm. W przypadku chorób oskrzeli i tchawicy wielkość cząsteczek powinna być na poziomie od 6 do 4 μm. Z kolei choroby płuc skutecznie leczą cząsteczki o wielkości od 3 do 1 μm.

Głośność i czas pracy urządzenia

W przypadku dzieci inhalacje wykonuje sie maksymalnie przez 10 minut. Jeżeli wybrany model inhalatora nie ma funkcji pracy ciągłej oznacza to, że urządzenie pracuje przez 20 minut, a kolejne 40 potrzebuje na wznowienie pracy. Jest to ważne w przypadku nebulizacji większej ilości dzieci lub korzystaniu z urządzenia przez całą rodzinę. Z tego względu najlepiej, jeśli urządzenie ma funkcję pracy ciągłej. 

Dla komfortu oraz wygody dziecka, duże znaczenie ma głośność pracy inhalatora. Cichy nebulizator dla dzieci emituje dźwięk o sile 30-40 dB. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż na rynku dostępne są też urządzenia, które emitują hałas na poziomie 60 dB. 

Wybierając inhalator dla dziecka warto zwrócić uwagę na powyższe kwestie, aby urządzenie zapewniało skuteczną, bezpieczną oraz komfortową nebulizację. Najlepiej wybierać modele renomowanych marek, które cechuje przyjazny dla dzieci wygląd, cicha praca oraz wysoka jakość wykonania. Tego typu sprzęt znaleźć można w sklepie internetowym medyczny.store.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz