Niedziela, 26 maja 2024

Domowy trening rowerzysty – niezastąpione trenażery

27 maja 2019

0

Trenażer rowerowy jest idealnym sprzętem dla zapalonych cyklistów. Pozwala on przeprowadzić profesjonalny trening w warunkach domowych, gdy pogoda nie zachęca do jazdy w terenie. Sprawdźmy, jaki wybór ma rowerzysta, pragnący sprawić sobie trenażer oraz jak powinien z niego korzystać.

Rodzaje trenażerów rowerowych

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje trenażerów rowerowych:

  1. Trenażery rolkowe – pozwalające na swobodną jazdę na rowerze, a nawet stanie na pedałach. Obserwując z boku pracę trenażera rolkowego widzimy, że rower jedzie w miejscu po specjalnych rolkach. Trening na tego typu trenażerze idealnie imituje naturalną jazdę na rowerze w trasie, dzięki czemu mamy możliwość przeprowadzenia kompletnego treningu w dowolnym miejscu, bez względu na warunki pogodowe. Trenażery rolkowe są często wybierane do treningów przez profesjonalnych zawodników, biorących udział w wyścigach kolarskich. Ten typ trenażera jest dość wymagający w użyciu – podczas treningu należy cały czas zachowywać skupienie i równowagę.
  2. Trenażery mocowane na tyle koło – łatwiejsze w użyciu od trenażerów rolkowych. Są to konstrukcje, które umożliwiają montaż roweru pozbawionego tylnego koła. Użytkownik pedałując wprawia w ruch łańcuch, który jednak nie powoduje ruchu roweru. Na rynku dostępne są dwa typy takich trenażerów:
    -Magnetyczne – charakteryzujące się prostą budową, skonstruowane są ze specjalnej, zazwyczaj metalowej ramy, dzięki której rower jest cały czas ustabilizowany, co umożliwia bezpieczne wykonywanie ćwiczeń, bez obaw o upadek. Opór wytwarzany jest dzięki magnesom, a za sprawą specjalnej manetki, możliwe jest jego regulowanie.
    -Hydrauliczne/elektroniczne – modele o najbardziej zaawansowanej konstrukcji, a także najdroższe. Rower na tego typu trenażerze montuje się, ściągając tylne koło i wstawiając rower do specjalnej ramy, w której znajduje się kaseta. Urządzenia tego typu umożliwiają płynną, wygodną jazdę oraz precyzyjną regulację oporu. Często tego typu trenażery posiadają dodatkowe, zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak komunikacja z elektronicznymi urządzeniami przenośnymi (komórką, tabletem czy laptopem), dzięki czemu można pokonywać konkretne, wcześniej przygotowane trasy oraz rywalizować z innymi użytkownikami na całym świecie.

trenażer rolkowy

Jak ćwiczyć na trenażerze?

Ćwicząc na trenażerze, warto uzbroić się w cierpliwość i jednocześnie starać się możliwie urozmaicić jazdę. Dwugodzinne pedałowanie w miejscu może być bowiem nużące i prowadzić do szybkiego zniechęcenia, a w konsekwencji do zaprzestania treningów na tego typu urządzeniach. Istnieje jednak wiele sposobów, aby urozmaicić treningi na trenażerze. Najprostsze z nich to oglądanie telewizji, filmów lub seriali w trakcie treningu. Jeżeli nie mamy możliwości ustawienia roweru w pobliżu komputera czy telewizora, zawsze możemy kupić specjalny uchwyt na tablet czy telefon i zamontować go na kierownicy. Ponadto, najnowocześniejsze trenażery umożliwiają podłączenie urządzenia treningowego do komputera, telefonu czy tabletu i wybranie jednej z dostępnych tras. W ten sposób użytkownik ostaje przeniesiony na na wirtualną drogę, co z pewnością jest ciekawym urozmaiceniem.

Dlaczego warto kupić trenażer?

Jazda rowerem na zewnątrz nie zawsze jest możliwa – ze względu na późną porę dnia czy warunki pogodowe. Dlatego też coraz popularniejsze stają się w ostatnich latach rowerki treningowe, pojawiające się w wielu polskich domach. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest trenażer, do którego podpinamy nasz własny, sprawdzony rower, który służy nam przez większość roku. Bogatą ofertę trenażerów rowerowych znajdziesz na https://www.rowertour.com/c/12/trenazery-rowerowe. Na swoim ulubionym, znanym sprzęcie, zdecydowanie będzie się nam ćwiczyło przyjemniej i bardziej komfortowo. Dzięki podpięciu roweru do trenażera możemy ćwiczyć w domu nie tylko kondycję, ale i równowagę oraz pozycję, o ile wybierzemy model rolkowy Ponadto, trenażer sprawdzi się nie tylko jako zastępstwo roweru do treningu w nieprzychylnych warunkach pogodowych, lecz możemy go wykorzystać także do rozgrzewki przed dalszą trasą czy zawodami. Trenowanie nawet na najprostszym trenażerze daje wiele korzyści i pozwala trenować nieustannie przez cały rok.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz