Środa, 8 maja 2024

Pompa obiegowa wody – charakterystyka i zastosowanie

2 sierpnia 2023

0

​Pompa recyrkulacyjna to urządzenie, które generuje przepływ płynu w układach grzewczych lub chłodzących. Pierwsze tego rodzaju urządzenie opatentowano w 1929 roku, a jego twórcą był Wilhelm Oplander. Wersja z XX wieku była znana jako pompa kolanowa, która wykorzystywała zamknięty silnik elektryczny do napędzania wirnika w zgięciu rurociągu. Obecnie pompy recyrkulacyjne są kompatybilne z większością nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania. Niektóre modele są nawet fabrycznie wyposażone w pompy recyrkulacyjne. Jeśli konkretny kocioł nie jest wyposażony w taką pompę, może ona zostać zamontowana w układzie instalacji.

Właściwości techniczne – prędkość pracy pompy i profil działania

Zwykle pompy obiegowe posiadają silniki, które mają możliwość regulacji prędkości obrotowych - trzy lub cztery stopnie. Możliwa jest ręczna lub automatyczna zmiana prędkości. Aby urządzenie działało najefektywniej, zaleca się, aby większość czasu pompa obiegowa była ustawiona na najwyższy stopień.  Wysoce istotne jest natężenie przepływu, czyli konkretne zapotrzebowanie na ciepło w danym budynku. Podczas wyboru pompy należy zwrócić uwagę na ten parametr oraz na wysokość podnoszenia pompy. Oba wskaźniki (charakterystyka) informują, czy dany model pompy jest odpowiedni do konkretnej instalacji. Przy wyborze pompy należy również zwrócić uwagę na parametry takie jak hałas, ciśnienie, pobór mocy, wydajność, nadwyżka antykawitacyjna i sprawność zespołu pompowego.

Instalacja pompy obiegowej

Pompa może być umieszczona na przewodzie doprowadzającym lub odprowadzającym. Montuje się ją na rurze za pomocą złączek. Urządzenie powinno być zamocowane w łatwo dostępnym miejscu, zgodnie z oznaczeniem strzałki na obudowie pompy, wskazującej kierunek przepływu wody. Dodatkowo, pompa musi być ustawiona w poziomej pozycji. Przydatnym rozwiązaniem jest instalacja zaworów odcinających przed i za pompą. W przypadku naprawy, nie jest wymagane opróżnianie zbiornika. Na rynku dostępne są modele pomp wyposażone w wbudowane zawory.

Cyrkulacja wody a regulacja termostatyczna

W wielu systemach centralnego ogrzewania można spotkać zawory regulacyjne. Podniesienie temperatury w pomieszczeniu powyżej ustalonego punktu na regulatorze powoduje zamknięcie zaworu. W rezultacie ciśnienie w całym systemie wzrasta. Często jest to powodem głośnej pracy instalacji, ale można temu zapobiec poprzez przełączenie pompy na mniejszą wydajność. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie pomp z regulacją płynną, które mają elektroniczną kontrolę nad różnicą ciśnień. Takie urządzenie automatycznie dostosowuje się do zmian przepływu wody w systemie grzewczym i utrzymuje stałą wartość ciśnienia.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz