Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Trudno gojące się rany – jak szybko i skutecznie je leczyć?

25 października 2016

0

Postęp jaki nastąpił w medycynie pozwoliły dokładnie zrozumieć proces gojenia się ran. Wiedza poparta technologiami pozwoliły na skuteczne leczenie nawet bardzo trudnych ran. Proces leczenia obecnie jest wspierany metodami wspomagającymi, zarówno poprzez specjalistyczne opatrunki i preparaty oraz metodę zbliżenia tkanek za pomocą nićmi chirurgicznych.

Czym jest rana i jakie są ich rodzaje?

Rana to określenie uszkodzenie skóry a niekiedy nawet tkanek oraz głębiej znajdujących się narządów powstałych w wyniku urazu mechanicznego, termicznego bądź chemicznego.

  • Urazy mechaniczne powodują takie rodzaje ran jak: otarcia, skaleczenia, przecięcia, rany kute, kąsane oraz rany chirurgiczne.
  • Do ran powstałych w wyniku urazów termiczny lub chemiczny zaliczamy: wszelkiego typu oparzenia czyli termiczne, chemiczne, elektryczne oraz popromienne.
  • Kolejnym rodzajem ran są ran trudno gojące się owrzodzenia, powstałe na skutek procesów chorobowych.
  • Ran przewlekłe to ostatnia grupa ran, do których zalicza się: odleżyny, owrzodzenia żylakowe, owrzodzenie neuropatyczne i owrzodzenia spowodowane zakażeniami bądź powstałe w związku z radioterapią lub procesami nowotworowymi.

Jak leczyć rany?

Rozwój medycyn spowodował, że proces leczenia ran stał się bardziej złożony a jego przebieg i rodzaj został uzależniony od potrzeb i rodzaju ran. Ich leczenie może przebiegać zatem szybciej lub dłużej, z rezultatem natychmiastowym bądź przedłużonym w przypadku zakażeń. Zróżnicowane opatrunki na rany oraz szeroka gama preparatów wspomogą naturalny proces gojenia jednocześnie go przyspieszając. W przypadkach leczenia ran niezwykle ważne są detale zatem warto skupić się na określonych właściwościach materiałów opatrunkowych. Środowisko sprzyjające gojeniu rany jakie możemy uzyskać dzięki odpowiednim opatrunkom, przyspiesza proces gojenia nawet trzykrotnie. Stosownie dobrany rodzaj opatrunku w połączeniu z odpowiednią dezynfekcją to gwarancja osiągnięcia, pożądany rezultat w procesie leczenia przy jednoczesnym zminimalizowaniu możliwości powikłani.

Opatrunek Granuflex Extra Thin

To profesjonalny opatrunek typu hydrokoloidowego przeznaczony do leczenia przewlekłych ran w ich końcowym etapie gojenia. Materiał z jakiego jest wykonany opatrunek utrzymuje wilgotne środowisko, sprzyjające procesowi leczenia. Dodatkowo jest półprzezroczysty, dzięki czemu łatwiejsze staje się jego zakładanie oraz swobodna obserwacja rany, która pozwala na ograniczenie częstotliwość zmiany opatrunku do niezbędnego minimum. Wodoodporne właściwości opatrunku granuflex extra thin umożliwiają jego długie utrzymywanie się na ranach a elastyczność pozwala na zastosowanie opatrunku na wszystkich partiach ciała, również tych trudnych do opatrzenia jednocześnie dzięki swojemu kształtowi, rozmiarowi oraz systemowi przywierania w dużym stopniu ogranicza ryzyko uszkodzenia nowo powstałej tkanki ponieważ warstwa przylepna przykleja się tylko do zdrowej, suchej skóry, a nie do powierzchni rany. Warstwa miękkiej i elastycznej pianki minimalizuje skutki przypadkowego urazu wtórnego.

Materiał partnera zewnętrznego

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz