Niedziela, 26 maja 2024

Średnia powierzchnia domów budowanych w Polsce to 150–180 m2. Dlaczego tak często wybieramy domy z poddaszem użytkowym?

13 sierpnia 2019

0

Choć dużym zainteresowaniem od niedawna cieszy się zabudowa parterowa domów jednorodzinnych, to wciąż skłaniamy się także ku budowie domów z poddaszem użytkowym. Dlaczego takie rozwiązanie jest korzystne i jak zaadaptować poddasze dla rodziny?

Średnia wielkość domów w polskich projektach oscyluje w granicach 150-180 m/kw. Dużo? Niekoniecznie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to przelicznik dla zabudowy z użytkowym poddaszem. Przy takim rozwiązaniu układ domu wygląda następująco:

- parter domu ma około 110 m/kw i zakłada duży salon z kuchnią, toaletę, garaż, pomieszczenie gospodarcze,

- poddasze użytkowe podzielone na 3 sypialnie oraz łazienkę i garderobę.

Jak widać, rozkład pomieszczeń przy takiej zabudowie jest dość optymalny, ale trudno byłoby zrezygnować z jednego pomieszczenia na korzyść drugiego. Ciekawe projekty domów z poddaszem użytkowym - domoweklimaty.pl .

Kiedy warto zdecydować się na dom z użytkowym poddaszem?

Przede wszystkim w przypadku, gdy posiadamy działkę wąską lub gdy taką konstrukcję mamy narzuconą w miejskich warunkach zabudowy. Projekt domu z poddaszem pozwala na stworzenie wówczas wygodnej strefy do wypoczynku, dla niemal każdego członka rodziny.

Koszty budowy takiego domu można rozłożyć na etapy. To kolejny atut dla domów piętrowych. Najpierw wykończamy dolną kondygnację budynku, a dopiero później poddasze. Ważne, w przypadku budowy domu bez kredytu.

Jak podzielić strefy w domu z poddaszem?

Najprościej przyjąć podział takiego domu na strefę użytkową na dole i wypoczynkową do góry. Wybierając ten schemat projektuje się duży salon z kuchnią na parterze. W tej części domu przyjmujemy gości i wspólnie zasiadamy do posiłków. Na górze warto zaadaptować miejsce do wypoczynku. Powinny się tam znaleźć: sypialnia oraz pokoje dla dzieci. Bardzo często jest tam także wydzielona osobna łazienka oraz garderoba.  Więcej na ten temat, przeczytamy tu: Jak funkcjonalnie zagospodarować dom z poddaszem dla całej rodziny? Podział domu na strefy

Skosy, choć mało praktyczne w zabudowie to bardzo dobrze spełniają się w funkcji wypoczynkowej. Wnętrze ze skosem i pozostawioną, widoczną belką wygląda wyjątkowo ciepło i rodzinnie.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz