Poniedziałek, 2 października 2023

Jak chronić komputer przed złośliwym oprogramowaniem?

26 maja 2021

0

Złośliwe oprogramowanie to zmora każdego użytkownika sieci. Cyberprzestępcy, kradzież danych, blokada dostępu do komputera, czy też SPAM to problemy, z którymi spotkał się niejeden z nas. Jak chronić komputer przed złośliwym oprogramowaniem?

Wirusy, trojany i robaki

Wirusy to chyba najpopularniejsze złośliwe oprogramowanie z jakim często spotykają się użytkownicy sieci. Rozprzestrzeniają się na wiele sposobów, przez co bardzo łatwo zainfekować nimi swój komputer. Jedną z popularniejszych metod przenoszenia wirusów, trojanów, czy robaków, są wiadomości mailowe, SPAM. Rozprzestrzeniają się też przez rozmaite pliki, strony internetowe. Tego typu złośliwe oprogramowanie może wyrządzić wiele szkód użytkownikowi. Najpoważniejsze to oczywiście utrata wrażliwych danych, co może być wyjątkowo problematyczne zwłaszcza, jeżeli w grę wchodzą dane poufne, czy też ważne dane firmowe. Dlatego tak istotne jest to, aby korzystać z oprogramowania antywirusowego na swoim komputerze. Takie oprogramowanie nie tylko ochroni komputer, ale też w razie konieczności usunie to złośliwe oprogramowanie lub zainfekowane pliki.

Kradzież danych i blokada dostępu do komputera

Bardzo duże szkody wyrządzić mogą phishing lub ransomware. W przypadku phishingu złośliwe oprogramowanie może być użyte przez cyberprzestępcę w celu wyłudzenia danych lub poufnych informacji. Z kolei ransomware to całkowita blokada komputera przez cyberprzestępcę, który najpierw wykorzystuje w tym celu odpowiednie oprogramowanie, później natomiast żąda okupu w zamian za odblokowanie dostępu. Aby chronić się przed takimi działaniami również warto zastosować skuteczne oprogramowanie antywirusowe.

Wybierz pakiet optymalny

Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem możliwa jest tylko przy zastosowaniu odpowiedniego programu antywirusowego. Najlepszym rozwiązaniem są pakiety, które można dostosować optymalnie do swoich potrzeb. Inna bowiem potrzebna będzie ochrona komputera domowego, inna zaś firmowego, gdzie przechowywane są poufne informacje. Szukając sprawdzonego oprogramowania warto skorzystać z oferty gdata.pl. To optymalnie stworzone oprogramowanie antywirusowe, które sprawdzi się doskonale na komputerze o każdym przeznaczeniu. W ofercie znaleźć można również oprogramowanie dla urządzeń mobilnych, co również jest bardzo przydatne, ponieważ to właśnie smartfony coraz częściej zastępują nam komputery. Urządzenia mobilne również mogą paść ofiarą złośliwego oprogramowania lub działania cyberprzestępców.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz