Piątek, 21 czerwca 2024

Dekontaminacja pomieszczeń – na czym polega i kiedy należy ją stosować?

24 lipca 2020

0

​Dekontaminacja polega na neutralizacji i eliminacji patogenów rozpylonych w pomieszczeniach oraz umieszczonych na powierzchniach i przedmiotach. Zwykle dekontaminacja stosowana jest do sterylizacji urządzeń, narzędzi, powierzchni i całych pomieszczeń w szpitalach, przychodniach, placówkach medycznych oraz wszędzie tam, gdzie patogeny mogą zagrozić zdrowiu i życiu ludzi.

Na czym polega dekontaminacja pomieszczeń?

Dekontaminacja pomieszczeń polega na kompleksowym neutralizowaniu i usuwaniu wszelkich szkodliwych mikroorganizmów i patogenów wirusowych oraz bakteryjnych. Najczęściej z dekontaminacji korzysta się przy wykryciu obecności czynników biologicznych, które mogą prowadzić do uczuleń oraz wywoływać choroby u ludzi lub zwierząt. Dekontaminacja jest wskazana, aby skutecznie pozbyć się wszelkich pleśni i grzybów, roztoczy, wirusów, bakterii oraz szkodników i insektów. Poza tym dekontaminacja pozwoli usunąć przykre i uporczywe zapachy – np. zapachy odzwierzęce czy dym papierosowy.

Proces dekontaminacji pomieszczeń stosuje się np. po pożarach, do dezynfekcji po zgonach oraz do sterylizacji pomieszczeń w wyniku wykryciu zaraźliwych wirusów i bakterii. Istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie dekontaminacji, a dobór metod dekontaminacji zależy przede wszystkim od rodzaju zagrożenia i najskuteczniejszej metody jego zneutralizowania. Poza tym dobór metod dekontaminacji określa się na podstawie warunków lokalizacyjnych i specyfiki pomieszczeń.

Grupy zagrożeń biologicznych a metody dekontaminacji

Procesowi dekontaminacji mogą być poddawane nie tylko pomieszczenia, ale również pojazdy, ludzie, a nawet zwierzęta. Rodzaj zastosowanych metod dekontaminacji i usunięcia szkodliwych i chorobotwórczych czynników biologicznych dobiera się na podstawie grupy zagrożeń biologicznych. Wyróżnia się IV grupy zagrożeń:

  • Grupa I: zalicza się do niej drożdże produkcyjne, patogeny wywołujące reakcje alergiczne oraz osłabione szczepy bakterii stosowane do produkcji szczepionek.
  • Grupa II: zalicza się do niej wirusy, bakterie i inne patogeny wywołujące choroby u ludzi.
  • Grupa III: zalicza się do niej patogeny i inne czynniki biologiczne występujące powszechnie w środowisku, które mogą prowadzić do ciężkiego przebiegu choroby u ludzi, jednak znane są sposoby skutecznej profilaktyki i leczenia tego typu chorób.
  • Grupa IV: zalicza się do niej czynniki biologiczne poważnie zagrażające życiu ludzi, na które nie ma skutecznych metod profilaktyki i leczenia.

Wyróżnia się 3 rodzaje metod dekontaminacji. Są to: sanityzacja, dezynfekcja i sterylizacja.

Sanityzacja polega na usunięciu jak największej liczby mikroorganizmów z powierzchni. Sanityzacja sprowadza się do wykorzystania środków myjących. Dezynfekcja jest skuteczniejszym procesem, który pozwala kompleksowo zneutralizować wszelkie wegetatywne formy mikroorganizmów, niemniej nie zawsze zapewnia 100% skuteczność w eliminacji ich form przetrwalnikowych. Sterylizacja efektywnie niszczy formy wegetatywne i przetrwalnikowe wszystkich mikroorganizmów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz