Wtorek, 19 marca 2024

Lalka dla małej dziewczynki - na co zwrócić uwagę, gdy kupujesz pierwszą lalkę?

1 października 2019

0

Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotolia

Jeśli zamierzasz kupić pierwszą lalkę dla małej dziewczynki (takiej rocznej lub dwuletniej), to koniecznie sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę i jak wybrać zabawkę, która może stać się przyjaciółką. Oferta sklepów jest bardzo szeroka, ale nie wszystkie produkty są tak samo wartościowe.

Jaka lalka dla małej dziewczynki?

Lalki można podzielić według kilku kryteriów. Jednym z nich jest materiał wykonania i do wyboru są przede wszystkim lalki szmaciane (uszyte z miękkich materiałów) lub lalki plastikowe, ewentualnie z twardszej gumy. Zdarzają się także połączenia tych materiałów i wtedy lalka posiada twardą główkę oraz miękki korpus. Jeśli lalka ma towarzyszyć małej dziewczynce na co dzień, to najlepiej żeby była jak najbardziej miękka. Dzięki temu dziecko będzie mogło z nią nawet spać.

Kolejnym rozróżnieniem jest estetyka, a dokładnie to, jaki wiek dziewczynki odzwierciedla lalka. I tak możemy kupić lalki niemowlaki, lalki dziewczynki lub lalki wyglądające jak dorosłe kobiety. Niektórzy producenci oferują również lalki wzorowane na postaciach bajkowych. Którą lalkę wybrać? W tym przypadku odpowiedź jest bardziej skomplikowana.

Psychologowie nie polecają dla dzieci takich zabawek, które mogą wytwarzać w ich umysłach wyidealizowane wzorce kobiecości. Niestety lalki przedstawiające dorosłe kobiety mało kiedy wzorowane są na prawdziwych ludziach. Najczęściej posiadają dosyć zaburzone proporcje, które mogą zostać przez dziecko uznane za jedyne właściwe (bardzo długie nogi, “talia osy” itp.), a to stanowi już pierwszy krok do wytworzenia się kompleksów.

Z kolei “lalki bobasy” mogą spełniać dosyć ważną funkcję - uczyć dziecko opiekuńczości. Tego typu lalki mogą zainteresować nieco starsze dziewczynki - powyżej trzeciego roku życia. Podobną funkcję może także spełniać ulubiony miś czy pluszowe zwierzątko, o które dziecko będzie dbało, czyli np. karmiło je, opowiadało ciekawe historie, razem odkrywało świat. Niektórym osobom nie odpowiada estetyka “lalek bobasów”, ich realistyczny charakter, ale jest to oczywiście kwestia gustu.

Lalki, które wyglądem przypominają kilkuletnie dziewczynki, będą świetnym wyborem dla dziewczynek od pierwszego roku życia. Z taką lalką dziecko może się zaprzyjaźnić, bo w pewien sposób się z nią identyfikuje. Przykładowo - kilkuletnia laleczka może równie mocno jak dziewczynka “przeżywać” pójście do żłobka czy przedszkola. O “lalce bobasie” czy “lalce kobiecie” nie można tego powiedzieć.

Jako ostatnie rozróżnienie można uznać przeznaczenie lalki. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiedź na pytanie o to, w jakim celu dziecko ma bawić się lalką. Czy będzie ona służyła wyłącznie do odgrywania ról czy też ma stać się powiernikiem dziecięcych sekretów i kimś w rodzaju koleżanki lub nawet przyjaciółki. Jeśli dziewczynka chce bawić się w “dom”, to najczęściej wybiera lalki, które będą reprezentowały mamę, tatę oraz dzieci. Służą one właśnie do odgrywania ról społecznych, obserwowanych przez dziecko w otaczającym je świecie. Jeśli jednak lalka ma zostać przyjaciółką, to powinna być mniej więcej “w tym samym wieku”, co dziecko.

Dlaczego lalka szmacianka to najlepszy wybór dla małej dziewczynki?

Jak widzisz - z naszego podsumowania wynika, że najbardziej odpowiednią lalką dla dziewczynki w wieku 1-2 lata będzie szmacianka. Taka pierwsza lalka może stać się dla dziecka ulubioną i towarzyszyć mu znacznie dłużej.

Tendencja powrotu do lalek szmacianek jest bardzo pozytywna - przede wszystkim są to zabawki bezpieczne. Maluch nie uszkodzi się miękkim materiałem, nawet wtedy, gdy będzie z laleczką spać. Oczywiście koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość szwów zabawki i to, czy wykonana została z nieuczulających materiałów.

Ponadto lalka szmacianka jest bardzo dziewczęca - nosi ubranka podobne do tych, które zakłada dziecko, posiada kucyki albo warkoczyki, dodatki w postaci kokardek lub frotek. Innymi słowy - dziewczynka może się z nią identyfikować i nie wytworzy to niewłaściwych wzorców kobiecości. Może również dzielić się swoimi zachwytami czy rozterkami, bo przecież laleczka “jest w tym samym wieku”.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz