Piątek, 21 czerwca 2024

Spodziewasz się mrozów? Dowiedz się, jak dobrać wygodne i solidne buty na zimę

29 listopada 2016

0

Gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera, wielu z nas zapada w swoisty sen zimowy, odkładając kolejne wyprawy w teren na cieplejsze dni. Są jednak i tacy, którzy zimowe wycieczki w góry czy na inne turystyczne szlaki wręcz kochają. Jednym istotnych elementów takich wypraw są właściwe buty trekkingowe. Jak je wybrać?

Jak wybrać buty na zimę? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Sprawdź, co warto wiedzieć, nim kupisz parę dla siebie na kolejny sezon.

Buty na zimę, czyli jakie?

Wszystko zależy od tego, jakiego typu wędrówki planujesz. Inne buty będą Ci potrzebne, jeżeli planujesz trekkingi po w miarę płaskim terenie, inne - jeżeli myślisz o wędrówkach zaśnieżonymi górskimi szlakami czy wspinaczce po masywach lodowców. O tym jednak więcej za chwilę. Istnieją bowiem pewne cechy, którymi wyróżniać się powinny wszystkie górskie buty na zimę, bez względu na zastosowanie. Są to:

  • zewnętrzna warstwa cholewki wykonana z wysokiej jakości skóry – klasycznej, licowej, lub typu nubuk – istotne jest, by skóra była dobrze nawoskowana, buty na zimę mogą być wykonane również z tworzyw syntetycznych, jednak muszą to być te z najwyższej półki;
  • wewnętrzna membrana wodoodporna – wykonana najlepiej z materiału typu GORE – TEX, który nie pozwala wodzie dostać się do środka, a jednocześnie zapewnia stopom możliwość oddychania;
  • ogumowanie cholewki – tak, by jak najbardziej zwiększyć wodoodporność obuwia, co jest ważne zwłaszcza, gdy przemieszczasz się po śnieżnych zaspach czy błotnistym terenie.

To absolutne minimum, gdy chodzi o buty trekkingowe na zimę.

Buty na zimę: trekkingowe, wysokogórskie czy ekspedycyjne?

Wszystko zależy od typu terenu, na który wyruszasz. Na ten płaski wystarczą standardowe, wodoodporne buty trekkingowe plus dobrze izolujące skarpety termiczne. Jeżeli jednak planujesz wspinaczkę i zależy Ci na tym, by warunki pogodowe Cię nie zaskoczyły, dobrym rozwiązaniem będą buty wysokogórskie lub też ekspedycyjne. Są wykonywane z bardzo wytrzymałych materiałów, a ich podeszwa trudno się zgina. Większość modeli zawiera ocieplinę, która zabezpieczy Cię przed wychłodzeniem nawet, gdy temperatura będzie bardzo niska. Warto również podkreślić, że takie profesjonalne buty są wyposażone w specjalne ranty, dzięki którym łatwo można do nich przypiąć raki do wspinaczki zimowej. Pamiętaj jednak, że buty te, z uwagi na nieelastyczną podeszwę, nie sprawdzą się na asfalcie i innych twardych podłożach. Zastanów się więc dobrze, w jakim stopniu ich potrzebujesz.

Kupując buty na zimę, pamiętaj również o standardowych zasadach związanych z zakupem obuwia turystycznego. Ta najważniejsza dotyczy rozmiaru – wybierz ten o ok. 0,5 cm większy od długości Twojej stopy. W ten sposób unikniesz dyskomfortu, gdy na Twoich stopach wylądują grube skarpety, lub gdy nogi najzwyczajniej Ci spuchną po długiej trasie.

Wygodne buty to podstawa udanego trekkingu, także zimą. Wybieraj więc cierpliwie i z namysłem – stawiając przede wszystkim na jakość.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz