Czwartek, 18 lipca 2024

Czym jest hosting?

9 lipca 2021

0

​Aby strona internetowa mogła bez przeszkód funkcjonować i być stale dostępna, musi być hostowana, do czego potrzebny jest hosting. Co właściwie kryje się pod tym terminem? Okazuje się, że nie dla wszystkich jest to jasne.

Strona internetowa szczególnie komercyjna, której zadaniem jest obsługa klientów online i zarabianie, a więc o profilu biznesowym, powinna być przez cały czas dostępna bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Zapewnia to właśnie hosting. Nie wszyscy właściciele witryn www wiedzą, że ma on kluczowe znaczenie dla funkcjonowania serwisu internetowego. Jeśli hosting będzie złej jakości lub zostanie nieodpowiednio dobrany do potrzeb danej witryny, wtedy można się spodziewać częstych przerw w funkcjonowaniu strony www i wolnego jej ładowania. Przyjrzyjmy się zatem bliżej hostingowi.

Co kryje się za określeniem „hosting”?

Nas będzie interesował przede wszystkim hosting www, czyli stron internetowych. Jednak hostingu wymagają również różne usługi online, poczta elektroniczna itd. Czym zatem jest hosting? To nic innego jak udostępnianie zasobów na przykład strony internetowej w internecie. Hosting jest więc usługą udostępnienia części serwera (w przypadku hostingu współdzielonego) właścicielowi witryny internetowej. Zajmują się tym najczęściej wyspecjalizowane firmy, które posiadają własne Centra Danych z serwerami. 

Jaki hosting jest najlepszy?

Na pytanie, jaki hosting jest najlepszy, trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wynika to z faktu, że rodzaj i jakość hostingu powinien zostać dobrany do specyfiki konkretnej witryny internetowej lub usługi online. Dla jednego serwisu pewien hosting może być w zupełności wystarczający, podczas gdy dla drugiego ten sam hosting będzie niewystarczający. Najprostsze rozwiązanie to hosting współdzielony – odpowiedni dla małych serwisów www. Najbardziej wymagające i duże projekty będą potrzebowały serwera dedykowanego. Pośrednim rozwiązaniem jest natomiast serwer VPS, który ma cechy serwera dedykowanego, ale jest w istocie maszyną wirtualną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

Wybierając hosting, należy najpierw przeanalizować potrzeby projektu internetowego. Dopiero wtedy będziemy wiedzieli, czego szukać. Na rynku można znaleźć wiele ofert hostingu. Najlepiej zatem szukać propozycji znanych i doświadczonych firm, sprawdzając wcześniej na ich temat opinie. Ważne są oczywiście parametry hostingu. To, co będzie istotne, zależy od rodzaju hostingu. Warto jednak także sprawdzić kwestie dotyczące wsparcia technicznego i kwestie bezpieczeństwa (np. obecność rozszerzonej usługi anty DDoS).

Dobrej klasy hosting to gwarancja, że strona internetowa będzie działała płynnie i bez awarii. Warto zatem poświęcić dużo czasu na wybranie najlepszego hostingu i na pewno nie warto na tym oszczędzać. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz