Niedziela, 15 września 2024

Rodzaje soczewek – jakie powinniście wybrać?

27 kwietnia 2022

0

Soczewki kontaktowe zdobywają współcześnie coraz większe grono zwolenników. Użytkownicy szkieł kontaktowych chwalą je sobie przede wszystkim za wygodę i komfort noszenia. Za pomocą szkieł kontaktowych można korygować różnorodne wady wzroku: krótkowzroczność i nadwzroczność (używane są soczewki sferyczne), starczowzroczność (tu stosuje się soczewki multifokalne) czy astygmatyzm (soczewki toryczne). Aby soczewki kontaktowe dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być prawidłowo dopasowane do wady refrakcji. W artykule poniżej wyjaśniamy, jakie rodzaje soczewek są stosowane do korekcji konkretnych wad wzroku.

Krótko- i dalekowzroczność a soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę dla okularów, czyli wciąż najpopularniejszej formy korekcji takich wad wzroku jak krótko- i dalekowzroczność. Szkła kontaktowe są bez wątpienia lżejsze i wygodniejsze od tradycyjnych oprawek korekcyjnych. Ponieważ soczewki nie stanowią żadnej przeszkody dla uprawiania aktywności fizycznej, bardzo często sięgają po nie zawodnicy sportowi. W przeciwieństwie do okularów szkła kontaktowe nie spadają podczas wykonywania ćwiczeń, nie zmieniają swojego położenia i nie zaparowują przy zmianie temperatury. Istnieje wiele różnych odmian soczewek. Do korygowania krótkowzroczności i nadwzroczności służą soczewki kontaktowe sferyczne. To szkła kontaktowe o prostej budowie, przypominające swym wyglądem wycinek kuli. Moc soczewki sferycznej jest jednakowa w każdym jej punkcie. Dla osób zmagających się z krótkowzrocznością (inaczej: miopią) dedykowane są soczewki o mocach ujemnych (tzw. „minusy”). Natomiast nadwzroczność (hyperopię) korygujemy za pomocą szkieł sferycznych o modach dodatnich (popularnie nazywanych „plusami”).

Starczowzroczność a soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe stanowią skuteczną formę korekcji optycznej również w przypadku starczowzroczności, czyli dolegliwości typowej dla osób w podeszłym wieku związanej ze starzeniem się organizmu. Starczowzroczność (inaczej presbiopia) to postępujący proces, powodujący przede wszystkim pogarszanie się widzenia z bliskiej odległości. Dzieje się tak na skutek utraty pierwotnej dla soczewki oka elastyczności odpowiadającej za płynną akomodację układu optycznego do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Skutecznym wsparciem dla osób borykających się ze starczowzrocznością może być noszenie soczewek kontaktowych. Korygowanie prezbiopii jest możliwe dzięki soczewkom multifokalnym (progresywnym). Są to specjalne szkła kontaktowe posiadające osobne obszary odpowiedzialne za korekcję wzroku do dali, jak i osobne obszary korygujące do bliży. Wystarczy jedna para takich soczewek by uzyskać doskonałą ostrość widzenia w pełnym zakresie odległości. Soczewki progresywne posiadają zazwyczaj dwa parametry: moc sferyczną oraz addycję.

Soczewki dla astygmatyków

Za pomocą szkieł kontaktowych można korygować również inne wady wzroku, m.in. astygmatyzm (niezborność). Astygmatyzm jest wadą soczewki lub rogówki oka, które ulegają rozciągnięciu i przybierają nieprawidłowy kształt (wydłużony zamiast okrągłego). Ze względu na niewłaściwą budowę elementów układu optycznego wpadające do oka promienie światła nie są skupiane w jednym miejscu na siatkówce, lecz rozpraszane w różnych kierunkach, co prowadzi do zamazania obrazu. Odpowiednio dobrane soczewki astygmatyzm są w stanie skorygować w większości przypadków. Jeśli borykasz się z astygmatyzmem, a soczewki są dla ciebie o wiele lepsze niż okulary, powinieneś sięgnąć po specjalne szkła przeznaczone do korygowania niezborności. W tej dolegliwości stosujemy soczewki kontaktowe toryczne, czyli specjalne soczewki z cylindrami mające określony kształt. Od szkieł sferycznych różnią się przede wszystkim nierównomierną grubością w różnych miejscach. Aby należycie korygować krzywiznę oka soczewki toryczne muszą być noszone w odpowiedniej pozycji. Codzienne użytkowanie soczewek z cylindrami w niczym nie różni się jednak od stosowania zwykłych szkieł sferycznych. A na co zwrócić uwagę, kupując soczewki toryczne? Trzeba tu kierować się takimi zasadami, jak w przypadku pozostałych wad wzroku – ponieważ soczewki kontaktowe są pomocami medycznymi, to o pomoc w ich doborze powinniśmy poprosić lekarza okulistę lub optometrystę.

Dobieranie soczewek kontaktowych

Aby móc czerpać pełną satysfakcję z użytkowania soczewek kontaktowych powinniśmy w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą. Tylko osoba z odpowiednimi kwalifikacjami jest w stanie prawidłowo dobrać parametry naszych szkieł kontaktowych. Wykształcenie z zakresu wykrywania wad wzroku oraz dopasowywania pomocy optycznych (zarówno szkieł kontaktowych, jak i okularów) posiadają optometryści. Należy pamiętać, że dobieranie soczewek na własną rękę jest bardzo ryzykowne, nawet jeżeli dotychczas nosiliśmy okulary i doskonale znamy moce naszych szkieł. Wkładanie do oczu niewłaściwie dopasowanych soczewek nie tylko może powodować dyskomfort w użytkowaniu szkieł kontaktowych, lecz także grozić poważną infekcją – nie wspominając już o słabej ostrości widzenia. Oprócz określonej mocy optycznej, soczewki posiadają także inne konkretne parametry związane z ich budową (średnicę, promień krzywizny). To, jak soczewka będzie się zachowywała na oku, zależy od jej właściwego dopasowania do budowy naszej gałki ocznej. Na podstawie krótkiego badania optometrysta wybiera szkła kontaktowe o odpowiedniej średnicy i promieniu krzywizny, dzięki czemu soczewka będzie mogła swobodnie poruszać się wraz z ruchem gałki ocznej.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz