Piątek, 29 marca 2024

Osteoartroza – przyczyny, objawy, leczenie

4 czerwca 2018

0

W osteoartrozie dochodzi do szybkiej degeneracji chrząstki stawowej, a dotyczy ona przede wszystkim stawów kolanowych, bioder, dłoni i kręgosłupa. Jest to poważna choroba, która powoduje, że dana osoba przestaje normalnie funkcjonować i sprawia, że potrzebna jest pomoc innej osoby.

W osteoartrozie bardzo ważne znaczenie ma utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ to ona w dużej mierze przyczynia się do rozwoju tej choroby, ale są również inne jej przyczyny. Warto również zwrócić uwagę na to, jak objawia się ta choroba, aby można było jak najwcześniej odwiedzić specjalistę, który będzie mógł postawić właściwą diagnozę, a potem wdrożyć odpowiednie leczenie. Może to być zwyrodnienie stawów, zwyrodnienie stawu biodrowego, zwyrodnienie stawu kolanowego. W leczeniu pomagają silne środki przeciwbólowe, np. Ketonal.

Przyczyny osteoartrozy

Wśród najważniejszych przyczyn osteoartrozy wymienia się takie, jak:

  • zbyt wysoka masa ciała,
  • wiek,
  • płeć, ponieważ częściej chorują kobiety,
  • osłabienie mięśni, które otaczają stawy,
  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia budowy stawu,
  • czynniki zawodowe,
  • uprawianie sportu, np. zapasów, ponieważ bardzo obciążają stawy.

Objawy osteoartrozy

Choroba ta najczęściej objawia się bólem, który zaczyna pojawiać się najpierw przy gwałtownych ruchach, wraz z rozwojem choroby jest silniejszy i może występować częściej. Inne jej objawy to sztywność, trzeszczenie stawów oraz ograniczenie ruchomości. Pojawia się też zapalenie stawów.

Leczenie osteoartrozy

Na początku bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ponieważ nadwaga przyspiesza rozwój choroby. Okazuje się, że choroba ta może być również leczona ciepłem, ale w niektórych przypadkach bardziej pomaga zimno. Na przykład ciepły ręcznik można przyłożyć do bolącego miejsca, a to pozwoli zmniejszyć ból i rozluźnić mięśnie. Natomiast chłodny okład stosuje się wtedy, gdy stawy są opuchnięte.

Można również stosować leki, ale pod nadzorem lekarza. Dostępne są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które łagodzą ból i powstrzymują rozwój choroby,. Dobrym rozwiązaniem są również ćwiczenia, ponieważ mogą złagodzić objawy, np. pływanie, jazda na rowerze albo spacer. Warto również się zrelaksować i nosić odpowiednie obuwie z grubą podeszwą, aby amortyzować wstrząsy. Nie należy nosić butów na wysokim obcasie. Można także kupić specjalne wkładki.

Oczywiście pomoże również masaż, który pozwala uśmierzyć ból. Do takiego masażu można wykorzystać różne olejki, np. imbirowy, rozmarynowy, eukaliptusowy albo arganowy.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz