Niedziela, 26 maja 2024

Sposób na odwodnienie u seniora

8 września 2016

0

Osoby starsze często uskarżają się na problemy z układem trawiennym. Zdarza się, że ze względu na dolegliwości żołądkowo-jelitowe zmuszone są zrezygnować ze swoich ulubionych potraw. Wielu seniorów nie odczuwa łaknienia – zanika apetyt i trudno zachęcić ich do regularnego spożywania posiłków. Właściwa suplementacja to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia zwłaszcza w podeszłym wieku. Jak zatem zapewnić seniorom odpowiednią dawkę mikro- i makroskładników oraz nie dopuścić do odwodnienia organizmu? Oto kilka praktycznych porad.

Właściwa czyli lekkostrawna dieta

W pewnym wieku nasz układ trawienny zaczyna się buntować. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe nie pozwalają jeść bez ograniczeń smażonych, ciężkostrawnych potraw, surowych owoców i warzyw. Układ trawienny rozregulowany złą dieta i przyjmowanymi lekami, utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie i odbiera apetyt.

Zastanawiasz się jak ułożyć dietę seniora, by zmniejszyć dyskomfort i zachęcić do regularnego jedzenia posiłków. Postaw na lekkostrawne i małe porcje. Przygotuj dla seniora 5 do 7 mini przekąsek dziennie. Zrezygnuj z potraw smażonych i rozdymających, wybierz dania pieczone, duszone bądź gotowane. Zupy o konsystencji kremu są łagodne dla żołądka i zawierają maksimum składników odżywczych. Wybieraj produkty zawierające dużą ilość błonnika. Do diety możesz wprowadzić suplementy – preparaty osłonowe, które pozwolą odbudować prawidłową florę jelit.

Jak przeciwdziałać odwodnieniu?

Dobra dieta to podstawa. Postaraj się skomponować jadłospis, który zniweluje dolegliwości ze strony układu trawiennego. Jeśli senior uskarża się na częste biegunki bądź wymioty, zadbaj, by nie doszło do odwodnienia, które może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Wprowadź do diety elektrolity http://www.orsalit.pl/ , które szybko przywrócą równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. Przyspieszą proces regeneracji i wzmocnią organizm.

Z wizytą u gastrologa

Jeśli dolegliwości są częste, nie lekceważ ich. Namów seniora na wizytę u lekarza specjalisty. Gastrolog zleci wykonanie specjalistycznych badań – gastrologii i kolonoskopii. Choć badania nie należą do najprzyjemniejszych, pozwalają wykryć bądź wykluczyć poważne schorzenia. Nie odkładajcie wizyty – czas może mieć ogromne znaczenie. Zastosowanie odpowiedniego leczenia może znacznie poprawić komfort życia.

Tekst powstał przy współpracy z redakcją portalu: http://www.zdrowemaluchy.pl/

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz