Piątek, 27 grudnia 2024

Najczęściej występujące wady wymowy u małych dzieci

22 stycznia 2020

0

Za górną granicę wiekową, w której maluch powinien już w pełni poprawnie realizować wszystkie dźwięki występujące w naszym języku, uznaje się szósty rok życia, czyli moment, w którym kończy się edukacja przedszkolna. Często jest tak, że rozwój mowy nie przebiega prawidłowo do samego końca. Jednak, warto mieć na uwadze, że nie każde niewyraźne lub nie do końca właściwie wymawianie głosek jest wadą wymowy.

Bardzo często bywa tak, że przed szóstym rokiem życia rodziców niepokoją zjawiska, które są całkowicie naturalne. Odróżnienie niewłaściwej artykulacji od błędów w wymowie, które mają prawo istnieć, najlepiej powierzyć specjaliście. Leczeniem zaburzeń mowy zajmują się odpowiednio przygotowani profesjonaliści, czyli logopedzi. Jeżeli wymowa naszego dziecka budzi w nas jakiekolwiek wątpliwości, nie wahajmy się skontaktować z jednym z nich. 

Praca z logopedą to zwykle wykonywanie odpowiednich ćwiczeń ust oraz języka. Czasem towarzyszy im wykorzystanie niewielkich urządzeń, takich jak wibrator logopedyczny.

Jakie wady wymowy wyróżnia współczesna logopedia? Zasadniczo, najczęściej można zetknąć się z następującymi rodzajami zaburzeń artykulacji u małych dzieci:

Kappacyzm i gammacyzm

Jest to wada wymowy, polegająca na tym, że maluch nieprawidłowo realizuje głoski „k” oraz „g”. Zamiast nich najczęściej pojawia się „t” oraz „d”. Tak więc zamiast „guma”, nasze dziecko powie „duma”.  Aby wywołać prawidłowo brzmiącą głoskę "k", wystarczą nieskomplikowane ćwiczenia języka, które pomogą usprawnić jego odpowiednie partie (przede wszystkim tył). Często można im nadać formę prostej zabawy z dzieckiem. Na początku jest to zwykle "zabawa w malarza" (razem z dzieckiem chucha się na lusterko, próbując w ten sposób tworzyć wzory).

Rotacyzm i jego leczenie przy pomocy wibratora logopedycznego

Jest to niepoprawne wymawianie słów, gdzie występuje głoska „r”. Bardzo często „r” jest w ogóle pomijane lub realizowane tylnojęzykowo. Aby pomóc dziecku w osiągnięciu prawidłowych wibracji języka, niezbędnych do wymowy tej głoski, stosuje się między innymi nowoczesne metody i narzędzia, takie jak wibrator logopedyczny.

Jest to niewielkie urządzenie, które przypomina z wyglądu szczoteczkę do zębów lub grubszy długopis. Jest wyposażone w specjalne końcówki, które nakłada się na gwint rączki. Po wsadzeniu końcówki do ust dziecka, które nie realizuje „r”, mały silniczek wprowadza język pacjenta w niewielkie drgania, będące kluczem do osiągnięcia poprawnej wymowy tej głoski. Wibratory logopedyczne nie są drogie. Co istotne, wielu specjalistów potwierdza ich skuteczność.

Ponieważ ten rodzaj urządzeń jest wykonany z giętkich tworzyw sztucznych, utrzymanie ich w czystości nie jest trudne. Wibrator logopedyczny działa dzięki zasilaniu, pochodzącemu z niewielkich bateryjek, które mieszczą się w obudowie tego sprzętu.

Seplenienie

To zaburzenie mowy, polegające na złej artykulacji głosek świszczących i syczących, np. zamiast „żaba” – „ziaba” lub „zaba”. W zależności od wieku dziecka oraz nasilenia problemów z wymową, logopeda pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia. Jeżeli nasze dziecko ma powyżej 6 lat, warto położyć szczególny nacisk na regularność wykonywania zadań, jakie zaleci specjalista. Jeżeli zaniedbamy ten aspekt, maluch może nie utrwalić sobie prawidłowych nawyków.

Lambdacyzm

Lambdacyzm to wada wymowy, która objawia się problemami z realizowaniem głoski „l”. Zwykle jest ona wymieniana na „j” lub pomijana. Aby usprawnić partie języka, które są zaangażowane przy wymawianiu słów z głoską „l”, warto skupić się na treningu jego przedniej części.

Jąkanie

Jąkanie to bardzo często występujący problem u małych dzieci, który jednak z czasem samoistnie zanika. Jeżeli ta wada wymowy występuje u naszego malucha poniżej 6 roku życia przez okres dłuższy niż sześć miesięcy – warto zasięgnąć porady logopedy. Leczenie jąkania przebiega wielotorowo. Często jest to bowiem problem u osób (również dorosłych), które są bardziej nerwowe i silniej przeżywają stres. Sposobem na jąkanie jest więc między innymi nauka relaksacji.

Jak widać z powyższego krótkiego zestawienia, logopedia jest obecnie bardzo rozwiniętą dziedziną, a wszyscy, którzy mają problemy z prawidłowym wymawianiem niektórych dźwięków (tak dorośli, jak i dzieci), nie są na szczęście pozostawieni sami sobie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz