Wtorek, 23 kwietnia 2024

Oparzenia – 5 prostych zasad, które mogą uratować życie

21 maja 2020

0

Oparzenia są bardzo częste i mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Najczęściej dochodzi do nich w domu, a najbardziej narażone są na nie małe dzieci i osoby starsze. Każde oparzenie dziecka poniżej 2 roku życia powinno zostać skonsultowane z lekarzem. W pozostałych przypadkach, jeśli oparzenie jest rozległe i poważne, również powinniśmy udać się do specjalisty lub zadzwonić po karetkę. Przy oparzeniach im wcześniej udzielimy poprawnej pierwszej pomocy, tym większa szansa na szybki powrót do zdrowia poparzonej osoby. Poniżej przedstawiamy 5 prostych zasad, których powinniśmy się trzymać.

5 zasad udzielania pomocy przy oparzeniach

Poparzenia bywają różne – mniej i bardziej niebezpieczne. W każdym z tych wypadków warto jednak stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa.

  1. Ochłodzenie rany – jest to najskuteczniejszy sposób na zminimalizowanie obrażeń i mamy na to bardzo mało czasu. Im szybciej zaczniemy ochładzać ranę, tym będzie to skuteczniejsze. Schładzamy skórę chłodną, ale nie lodowatą wodą przez 20 – 30 minut. Najlepsza jest bieżąca woda, ale jeśli nie ma takiej możliwości, można też wykorzystać wannę, miskę lub okład. Dzięki schłodzeniu skóry nie tylko koimy ból, ale też sprawiamy, że oparzenie się nie pogłębia, a dzięki temu będzie szybciej się goiło.
  2. Usunięcie ubrania – należy szybko zdjąć ubranie z poparzonego miejsca, aby nie doszło do zakażenia. Jeśli ubranie się przykleiło do oparzenia, nie wolno go odrywać tylko spróbować delikatnie oddzielić od rany albo odciąć ubranie dookoła i pozwolić oczyścić ranę lekarzowi.
  3. Zdjąć biżuterię – oparzenie szybko puchnie i biżuteria może w takim przypadku odciąć dopływ krwi, co może doprowadzić do martwicy. Dlatego, nawet jeśli trzeba będzie ją przeciąć, należy bezwzględnie zdjąć biżuterię.
  4. Odkazić i nałożyć jałowy opatrunek – kiedy nie musimy jechać do szpitala, schłodzoną ranę można odkazić i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Nie wolno uciskać takiej rany ani przebijać pęcherzy, które mogą powstać. Nie wolno też smarować jej olejami, białkiem jajek czy masłem. Tylko odkażamy i zakładamy delikatny, jałowy opatrunek.
  5. Preparaty na gojenie się oparzeń – kiedy oparzenie jest już opatrzone, to możemy wprowadzić odpowiedni żel na oparzenia przyspieszający gojenie się. Najlepszy będzie żel hydrokoloidowy, który natychmiastowo zmniejszy ból, będzie zapobiegał powstaniu infekcji oraz zmniejszy ryzyko powstania blizn czy strupów. Dodatkowo dobrze by było gdyby taki preparat również chłodził i tworzył barierę ochronną. Oparzenie często jest bardzo bolesne, dlatego szukajmy środków z butelką AIRLESS z aplikatorem, dzięki której ich nakładanie jest bardzo delikatne. Warto też zwrócić uwagę, żeby były bez parabenów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz