Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Poznaj 5 cech, które świadczą o tym, że dany fotelik samochodowy będzie najlepszy dla twojego dziecka

30 lipca 2021

0

​Wybór fotelika samochodowego, czy to pierwszego, czy kolejnego jest bardzo trudny, wszak na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli. Zatem jak się zdecydować i który będzie najlepszy dla Twojego dziecka. Poznaj 5 cech, które o tym świadczą. Czym powinien charakteryzować się dobrej klasy fotelik?

Cecha nr 1: ma odpowiednie wymiary, to znaczy główka dziecka nie wystaje ponad krawędź fotelika

Najważniejszą cechą jest rozmiar fotelika. Każdy jest przystosowany dla dziecka pod względem jego wagi. Skorupa fotelika musi wytrzymać ogromne obciążenia w czasie kolizji czy wypadku, zatem nie można uznać, że model 0-13 kg będzie jeszcze odpowiedni dla dziecka, które waży 14 kg, bo tak nie jest i gdy dziecko urośnie, a także zwiększy się jego masa należy wymienić fotelik na odpowiedni dla niego. Głowa dziecka nie powinna wystawać ponad krawędź fotelika, bo wtedy także jest dla niego za mały. Zatem ważna jest zarówno waga dziecka, jak i jego wzrost.

Cecha nr 2: pasuje do Twojego samochodu

Poza tym, że foteliki samochodowe muszą być rozmiarem i wytrzymałością dopasowane do Twoich dzieci, powinny być przede wszystkim dopasowane do Twojego samochodu. Pamiętaj, że nie można na siłę przyciskać ich do kanapy czy fotela, bo to nic nie da. Fotelik RWF 0-13 kg powinien być zamontowany pod kątem 30 do 45 stopni, wtedy główka dziecka nie będzie opadać. Foteliki z wyższych kategorii wagowych powinny być zamontowane pod kątem 45 stopni.

Cecha nr 3: ma regulowany zagłówek, czyli rośnie razem z dzieckiem

Właściwie ta cecha dobrych fotelików samochodowych łączy się z poprzednimi, bowiem regulowany zagłówek to absolutne must have, jeśli fotelik ma posłużyć dziecku na dłużej. Taki patent zastosowany jest w fotelikach z kategorii 9-25 i 9-36 kg, a więc modelach z grup łączonych. Dzięki temu fotelik rośnie razem z dzieckiem i może być całkowicie bezpieczny przez długi czas. Pamiętaj, że wypadek czy kolizja drogowa eliminuje fotelik z użytku, bowiem nie wiadomo jak działające na niego siły wpłynęły na trwałość całej konstrukcji. W takim przypadku zawsze fotelik trzeba wymienić.

Cecha nr 4: ma wysokie oceny w testach zderzeniowych, a najlepiej zdał TEST PLUS

Kolejna kwestia, na którą chcemy zwrócić uwagę, to ocena w testach zderzeniowych. W ADAC fotelik powinien otrzymać przynajmniej ocenę dobrą, a najlepiej bardzo dobrą. Warto oczywiście szczegółowo przyjrzeć się ocenom w poszczególnych kategoriach, trzeba bowiem wiedzieć, że obok samej oceny bezpieczeństwa fotelika w czasie kolizji, oceniana jest, chociażby jego tapicerka, a przecież to akurat nie jest najważniejsze. Cenionym testem jest oczywiście TEST PLUS wykonywany przez Szwedów przy współudziale Volvo. W tym przypadku ocenia się czy nacisk na szyję dziecka w danym foteliku mieści się w ustalonych normach, chodzi o wartość, która wskazuje na punkt graniczny, gdy dochodzi do uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa i przerwania ciągłości rdzenia kręgowego. Jeśli fotelik przechodzi test, to gwarantuje bezpieczeństwo w czasie wypadku. Taki test przechodzą jedynie foteliki RWF, zatem warto na nie właśnie stawiać.

Cecha nr 5: Jest fotelikiem z uniwersalnym montażem - tyłem lub przodem  

Choć przed chwilą przyznaliśmy, że najlepsze są foteliki samochodowe RWF, to jednak można zdecydować się także na modele uniwersalne, które zwykle sprawdzają się na dłużej. Najpierw montuje się je tyłem do kierunku jazdy, a gdy dziecko podrośnie na tyle, że jest to już niemożliwe, czy niewygodne, zmienia się montaż na ten przodem i dostosowuje wysokość zagłówka.

Warto wspomnieć jeszcze o innych cechach, które są ważne: zdejmowanej tapicerce, którą można prać, pięciopunktowych pasach bezpieczeństwa, które de facto są standardem, a także prostym montażu fotelika, aby mieć pewność, że akcesorium spełnia swoje zadanie. Wcale nie musi być montowany na bazie ISOFIX, choć faktem jest, że wiele osób nieprawidłowo mocuje fotelik, ale zdarza się, że i sama baza jest niewłaściwie zamontowana. Zatem zawsze trzeba potrenować, najlepiej poprosić o instruktaż przy zakupie bądź bardzo dokładnie obejrzeć video poradnik.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz