Sobota, 12 października 2024
Z wiekiem problem wysokiego cholesterolu rośnie. Zbyt wysoka ilość LDL („złego cholesterolu”) w stosunku do HDL („dobrego cholesterolu”) może nieść ze sobą szereg komplikacji zdrowotnych. Za wysoki cholesterol całkowity prowadzi do nadwagi, a w konsekwencji do powstania udarów i zawałów. Jeśli szukasz naturalnych sposobów jak uniknąć problemów z układem krążenia, spowodowanych przez cholesterol, przeczytaj nasz artykuł.
Za wysoki cholesterol jest niebezpieczny dla zdrowia. Eksperci szacują, że na tę dolegliwość może cierpieć nawet co druga dorosła osoba w Polsce, a prawdopodobieństwo rośnie z wiekiem. Cholesterol zbijają statyny, choć leczenie farmakologiczne nie jest wskazane dla każdego. Warto więc zacząć od modyfikacji stylu życia i poszukaniu naturalnych metod na obniżenie cholesterolu.
Naukowcy z MAYO Clinic mówią, że 10 tysięcy kroków wykonywanych dziennie potrafi uchronić nas przed otyłością, depresją, cukrzycą, chorobami serca i nadciśnieniem. Regularne spacerowanie ma korzystny wpływ na poziom cholesterolu. Zacznij więc od 5 tysięcy kroków dziennie i stopniowo zwiększaj aktywność fizyczną.
Bogactwo dobroczynnych polifenoli i witamina C, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne – na tym polega zbawienne działanie ekstraktu z bergamoty. Sam owoc, przypominający pomarańczę w zielonej skórce, nie jest dostępny w Polsce. Możemy jednak znaleźć go w… aptece. Okazuje się, że wyciąg z bergamoty zawierają tabletki na obniżenie cholesterolu o naturalnym składzie.
Przyjrzyj się swojemu jadłospisowi i zacznij jeść zdrowo. Postaraj się jadać bardziej „wegetariańsko”, włączając sezonowe owoce i warzywa i eliminując z diety tłuszcze zwierzęce. Do potraw dodawaj olej rzepakowy lub oliwę z oliwek, bogate w kwasy omega-3. Mięso zamień na ryby, które również zawierają ten cenny składnik. Źródłem wartościowego białka niech staną się warzywa strączkowe (fasola, cieciorka, groch czy soja). Jadaj płatki owsiane i nie zapominaj o orzechach. Wymień produkty z jasnej mąki na pełny przemiał – wybieraj pełnoziarniste makarony i pieczywo razowe.
Mindfulness, medytacja czy zajęcia jogi pomogą Ci uporać się ze stresem. Badania dowodzą, że permanentne i długotrwałe odczuwanie stresu ma wpływ na nadprodukcję złego cholesterolu, który przyczynia się do gorszego samopoczucia. Możesz skorzystać z zajęć grupowych albo ćwiczyć w zaciszu domowym, korzystając z nagrań na Youtubie. Warto też, abyś ograniczył używki, które przyczyniają się do nadprodukcji cholesterolu, ale także powstawania tzw. stresu oksydacyjnego.
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)