Czwartek, 2 stycznia 2025
30 kwietnia minął termin do złożenia dwóch najpopularniejszych deklaracji podatkowych w Polsce, czyli PIT-36 i PIT-37. Z różnych powodów część podatników mogła nie zdążyć złożyć lub przesłać swojego formularza podatkowego. Należy jednak pamiętać, że niezłożenie dokumentacji w terminie jest uregulowane prawnie i grożą za to dość surowe kary. Nie trzeba jednak popadać w panikę, a jak najszybciej zadziałać, odpowiednio uzupełniając braki. W jaki sposób zachować się prawidłowo, jeżeli doszło do przekroczenia terminu do złożenia PIT? Co zrobić, by zminimalizować negatywne skutki swojego działania? Czy da się uniknąć odpowiedzialności prawnej?
W ramach niedotrzymania złożenia deklaracji PIT w terminie ustawowym, podatnik tak naprawdę narusza dwa swoje obowiązki. Po pierwsze, jest to obowiązek przygotowania i złożenia w formie tradycyjnej lub elektronicznej deklaracji. W tym miejscu warto zauważyć, że niektóre prawa z których podatnik normalnie korzystał (takie jak: zwolnienia, ulgi, sposób rozliczenia) mogą być przewidziane wyłącznie dla podmiotów, które spełniają sumiennie swoje obowiązki wobec fiskusa. Może więc zdarzyć się, że wypełniając deklarację po terminie, nie będziemy mogli z nich skorzystać. Po drugie, jest to obowiązek zapłaty podatku w obliczonej, prawidłowej wysokości. W tym przypadku znów zaznaczyć trzeba, że poza podstawowym zobowiązaniem musimy pamiętać, że podatek płacony jest po terminie. Skutkuje to koniecznością obliczenia opóźnienia od daty wymagalności oraz wyliczenia należnych odsetek i ich zapłaty. W celu uniknięcia negatywnych konsekwencji swojego działania, warto również zastanowić się nad możliwością skorzystania z instytucji czynnego żalu. Pamiętajmy jednak, że w ostatni dzień składania podatków, nawet jeśli Urząd jest już nieczynny, możemy skorzystać z systemu e-pity do północy.
Podsumowując - podatnik powinien podjąć trzy podstawowe kroki:
Przygotować oraz złożyć zaległą deklarację podatkową
Obliczyć i zapłacić należny podatek z ewentualnymi odsetkami
Przygotować i złożyć czynny żal
Ustawodawca zauważył, że podatnicy mogą się mylić lub po prostu popełniać błędy. Stara się on więc wspierać osoby, które zrobiły to nie z własnej winy lub nieumyślnie. Chodzi tutaj o odróżnienie osób, które specjalnie oszukują urzędy skarbowe od tych, które po prostu się pomyliły. Taki był cel wprowadzenia instytucji prawnej, tak zwanego czynnego żalu. W uproszczeniu, jest to rodzaj oświadczenia, które możemy złożyć do organów skarbowych. Może nas to uchronić przed karą za popełnione zaniechanie. Warto jednak zaznaczyć, że to podatnik musi wyjść „z inicjatywą”, a czynny żal nie zadziała w przypadku, jeżeli organ już wszczął wobec nas postępowanie.
Jeżeli zdarzyło się, że nie złożyliśmy odpowiedniej deklaracji podatkowej na czas, należy jak najszybciej reagować. Jednocześnie, rekomendowanym jest poświęcenie na uzupełnienie dokumentów wymaganej ilości czasu, tak aby znów nie popełnić jakiegoś błędu. W celu uniknięcia negatywnych konsekwencji, należy po pierwsze uzupełnić braki w dokumentacji, po drugie opłacić wszelkie zaległe zobowiązania podatkowe wraz z należnymi odsetkami. Warto także zastanowić się nad przedłożeniem odpowiedniego dokumentu czynnego żalu. Oczywiście zobowiązania podatkowe mogą się przedawnić, jak to wynika z przepisów prawa, jednak nie warto liczyć na to, że organy podatkowe nie zauważą naszego poślizgnięcia przez tak długi okres czasu.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)