Czwartek, 2 stycznia 2025

Inteligentny dom - jak wybrać dostawcę?

22 czerwca 2023

0

​Wygoda, oszczędność czasu, poprawa bezpieczeństwa i efektywności energetycznej, wysoki komfort życia i co najważniejsze, ogromne oszczędności w skali roku. To tylko część możliwości wygenerowanych przez system, zarządzający wszystkimi funkcjami, jakie sprawiają, że dom lub mieszkanie jest ulubionym miejscem odpoczynku w gronie najbliższych. Inteligentny dom ma służyć domownikom i jak wskazują liczne badania funkcjonalności, czyni to znakomicie. Czym jest inteligentny dom?

SPIS TREŚCI

  • Inteligentny dom – co to takiego?
  • Jakie możliwości oferuje inteligentny dom?
  • Czym kierować się przy wyborze dostawcy systemu home automation?

Inteligentny dom – co to takiego?

To dom bądź mieszkanie, po którego opuszczeniu nikt nie zadaje sobie pytań o wyłączony gaz, zgaszone światło i zakręconą wodę. To miejsce, które wita domowników odpowiednią temperaturą w pomieszczeniach, mimo że przez cały dzień ogrzewanie było wyłączone. Inteligentny dom wykorzystując HEMS (ang. Home Energy Management System – System Zarządzania Energią Domową) gasi oświetlenie za ostatnim z mieszkańców po to, by je natychmiast włączyć na pierwszy sygnał obecności właścicieli wewnątrz posesji.

Z założenia inteligentny dom integruje urządzenia i systemy funkcjonujące wewnątrz domu w jedną spójną sieć, która umożliwia ich zdalny nadzór oraz kontrolę w czasie rzeczywistym.

Jakie możliwości oferuje inteligentny dom? 

Inteligentny dom (home automation) to obiekt mieszkalny wyposażony w zaawansowane technologie, które mają na celu zwiększenie komfortu, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.

Praktyczne zastosowanie automatyki w inteligentnym domu:

  • Automatyzacja i sterowanie

Automatyka domowa umożliwia programowanie i zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi w domu. System umożliwia zdalną kontrolę oświetlenia, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, zabezpieczeń i wielu innych z poziomu smartfona, tabletu lub komputera.

  • Systemy monitorowania

Inteligentny dom jest wyposażony w czujniki i kamery, monitorujące i rejestrujące dane na temat temperatury, wilgotności, jakości powietrza, zużycia energii itp. Właściciel otrzymuje na bieżąco informacje w przypadku zaistnienia sytuacji niebezpiecznej (pożar, awaria, zalanie).

  • Energooszczędność

Projekt inteligentnego domu a priori zakłada minimalizowanie zużycia energii poprzez zarządzanie oświetleniem i urządzeniami na podstawie analizy preferencji użytkowników oraz zapotrzebowanie energetyczne niezbędne dla poprawnego funkcjonowania budynku.

  • Bezpieczeństwo

Naturalnym wyposażeniem inteligentnego domu są zaawansowane systemy bezpieczeństwa (alarmy, kamery monitoringu, czujniki ruchu, czujniki dymu i czadu, zamki elektroniczne, systemy detekcji zalania). Zapewniają one skuteczną ochronę przed włamaniem, pożarem i innymi zagrożeniami.

  • Systemy audio i wideo i inteligentne AGD

System zarządzania energią prowadzi nadzór nad poprawnością działania aparatury multimedialnej oraz elektronicznego wyposażenia kuchni i łazienki. Między innymi możliwe jest odtwarzanie muzyki w różnych pomieszczeniach, strumieniowanie filmów, wyświetlanie obrazów na telewizorach lub innych urządzeniach, a także zaplanowanie prania, zmywania czy też obsługę rolet automatycznych.

  • Komunikacja i integracja

Integracja urządzeń w inteligentnym domu odbywa się w centralnym systemie zarządzania. Sterowanie domem za pomocą poleceń głosowych jest możliwe przy zastosowaniu Amazon Alexa, Google Assistant czy Apple HomeKit.

  • Wygoda i dostępność

Inteligentne domy zapewniają mieszkańcom dostęp do różnych funkcji budynku z dowolnego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych.

Czym kierować się przy wyborze dostawcy systemu home automation?

Podstawowym kryterium wyboru dostawcy systemu home automation powinny być możliwości technologiczne usługodawcy gwarantujące współpracę nawet na okres kilku do kilkunastu lat. Należy założyć, że rozwój systemów zarządzających energią w domach prywatnych, jak i komercyjnych (system BMS), będzie rozwijał się na podobnym, jak dotychczas poziomie, zatem sam system z czasem z pewnością ulegnie rozszerzeniu i modyfikacji.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz