Poniedziałek, 11 grudnia 2023

5 pomysłów na zdrowe obiadki dla niemowląt

16 stycznia 2020

0

Nawyki żywieniowe wypracowane w okresie niemowlęcym wpływają na sposób odżywiania w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby przyzwyczaić maluchy do jedzenia pełnowartościowych posiłków. Zastanawiasz się, jak powinny wyglądać zdrowe obiady dla niemowląt – takie, które będą smakowały? Poznaj kilka inspiracji – w tym pomysły na zupki dla dzieci.

Niemowlęta muszą nauczyć się nowych smaków, dlatego ważne jest podawanie im różnorodnych posiłków. W okresie rozszerzania diety nie ma miejsca na monotonię, ponieważ dziecko powinno mieć szansę na skosztowanie właściwie każdego produktu. Przed rodzicami więc spore wyzwanie, które może jednak przerodzić się w kulinarną przygodę, ponieważ istnieje wiele przepisów na zupki dla dzieci oraz inne dania.

1. Zupki jednoskładnikowe – na początek

W pierwszym etapie rozszerzania diety najlepiej sprawdzają się zupki jednoskładnikowe, tj. na bazie jednego warzywa. Z czasem można łączyć produkty, otrzymując np. zupkę jarzynową czy inne.

Dodatkowe składniki do zupki dla dzieci warto dodawać wówczas, gdy maluch pozna już smak większości pojedynczych warzyw. Wtedy każde następne warzywo można dodawać co kilka dni.

2. Klopsiki w sosie pomidorowym

Klopsiki w sosie pomidorowym to pomysł na obiad dla nieco starszego niemowlęcia, które rozpoczyna samodzielne jedzenie. Pozwalają na „przemycenie” mięsa, jajka oraz warzyw. Dzięki temu, że klopsiki są miękkie, soczyste i nie rozpadają się po przyrządzeniu, maluch może jeść je samodzielnie.

3. Grillowany łosoś

Ryby stanowią doskonałą propozycję obiadową – nie tylko z uwagi na szybkie i łatwe przygotowywanie. Mają bardzo dużo wartości odżywczych, dostarczając m.in. kwasy omega-3 (w tym DHA).

Grillowany łosoś to danie, które przygotujesz w piekarniku w zaledwie 10 minut. Gdy podasz do niego kaszę kuskus lub puree z młodych ziemniaków, otrzymasz pełnowartościowy posiłek – idealny dla malucha w każdym wieku.

4. Tarta z soczewicy

Chociaż tarta kojarzy się z deserem, świetnie sprawdza się w roli dania obiadowego – także dla starszych niemowląt. Maluchom szczególnie warto podać tartę z soczewicy, która jest nie tylko smaczna, ale przede wszystkim stanowi źródło składników odżywczych.

5. Makaron z sosem

Makarony z sosami to szybkie i łatwe pomysły na obiadki dla dzieci – szczególnie że sosy można przygotować wcześniej i zamrozić. Dzięki temu przygotowanie smacznego dania zajmie zaledwie kilkanaście minut.

Ważna higiena przyrządzania posiłków

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz zupki dla niemowląt, makarony z sosem czy grillowane ryby, musisz pamiętać o higienie przyrządzania posiłków. Chodzi przede wszystkim o:

  • mycie produktów spożywczych – nie tylko warzyw, ale również mięsa,
  • obieranie warzyw dość grubo – szczególnie jeśli nie masz pewności czy były uprawiane bez sztucznych nawozów,
  • niezamrażaniu raz rozmrożonego dania.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że maluch otrzymuje nie tylko zdrowe, ale i bezpieczne jedzenie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz