Czwartek, 18 lipca 2024

Super szybki internet światłowodowy – najszybszy internet domowy bez limitów

25 stycznia 2018

0

Najszybszy internet domowy bez limitów, czyli światłowód, to bez wątpienia technologia przyszłości. Ultraszybkie prędkości osiągane przez światłowodowe łącza, pozostawiają daleko w tyle możliwości tradycyjnych, miedzianych kabli. To właśnie światłowody gwarantują ultraszybkie pobieranie i wysyłanie danych, bez spadków prędkości. To nowoczesne rozwiązanie bardzo szybko się rozwija i zyskuje coraz szersze grono zadowolonych klientów.

Z jakiego internetu korzystają Polacy?

To, jakiej jakości internet będzie dostępny w danym gospodarstwie domowym, w dużej mierze zależy od przepustowości łączy. Rozwój światłowodów spowodował, że możliwości techniczne łączy internetowych zwiększył się o rzędy wielkości. Z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej za 2015 rok można wyczytać, że 11% polskich internautów korzystało z łączy o prędkości 100 Mb/s lub szybszych, co w rezultacie pozwala stwierdzić, że ultraszybki internet światłowodowy, (taki, jaki dostarcza chociażby Orange.pl), dotarł do ponad półtora miliona osób. Warto zaznaczyć, że liczba gospodarstw domowych z dostępem do ultraszybkiego internetu światłowodowego, z którego ofertą można zapoznać się na tej stronie: https://www.orange.pl/view/internet-domowy, stale rośnie. Zgodnie z zapowiedziami Orange, do końca 2020 roku, do internetu nowej generacji będzie podłączone blisko 5 milionów gospodarstw.

Jak działa światłowód?

Szybki internet światłowodowy działa na zasadzie zjawiska wewnętrznego odbicia. Rdzeń, który znajduje się w przewodzie, okala specjalny płaszcz o współczynniku załamania mniejszym od współczynnika załamania rdzenia. W związku z tym światło, które dostaje się do rdzenia, nie może się z niego wydostać i zostaje poddane zjawisku całkowitego odbicia. Co ważne, parametry fali odbitej, są takie same jak właściwości fali padającej – bez znaczenia jest ilość odbić, jakim ulegnie światło w drodze od nadawcy do odbiorcy. Światło, które znajduje się w łączu, może ulegać awariom, mowa tu chociażby o utracie mocy optycznej, która jest spowodowana niedoskonałością światłowodu. Wady takie jak ta, powstają zwykle już na etapie produkcji, jednak można im zaradzić, stosując wzmacniacze optyczne. To właśnie dzięki tym urządzeniom, zasięg światłowodów zostaje zwiększony z 50-100 do tysięcy kilometrów.

Światłowód – jakie ma zalety?

Światłowód, to bez wątpienia najszybszy internet domowy bez limitów. Pod wieloma względami zdecydowanie przewyższa tradycyjny, domowy internet. Jakie są jego główne zalety? Przede wszystkim, jest ultraszybki – umożliwia pobieranie i wysyłanie danych z nawet prędkością 600 Mb/s. Dzięki temu, pobieranie oraz wysyłanie danych o dużych rozmiarach jest dużo szybsze i bardziej komfortowe. Co ważne, światłowód nie odnotowuje odczuwalnych spadków prędkości, nawet gdy z sieci korzysta jednocześnie kilku domowników. Kolejna zaleta szybkiego internetu światłowodowego to niezawodność – sygnał jest dostarczany bez jakichkolwiek zakłóceń – na jego jakość nie mają wpływu warunki pogodowe czy zakłócenia elektromagnetyczne. Warto również podkreślić, że światłowody uchodzą za bezawaryjne. Wszystko dlatego, że sygnał, który dostarczają, nie przechodzi przez żadne dodatkowe urządzenia, typu wzmacniacze lub rozdzielacze sygnału, tym samym droga, jaką ma do przebycia, jest skrócona do minimum. Dzięki takiemu rozwiązaniu, internauci bardzo rzadko zgłaszają jakiekolwiek usterki.

Szybki internet w każdym domu

Obecnie, większość użytkowników internetu stacjonarnego korzysta z łączy, których prędkość nie przekracza kilkudziesięciu Megabajtów. To prędkość, która niewymagającym klientom pozwala na komfortowe wysyłanie i odbieranie danych. Warto jednak zaznaczyć, że dostępne połączenia o średniej prędkości, powoli przechodzą do historii – są sukcesywnie zastępowane przez ultraszybkie sieci światłowodowe. Treści dostarczane w internecie nieustannie ewoluują – do przeglądania prezentacji ze zdjęciami o najwyższej rozdzielczości czy oglądania filmów w jakości HD, typowe, miedziane łącza nie wystarczą. Do komfortowego korzystania z danych o wysokiej rozdzielczości, są niezbędne łącza o coraz większej przepustowości, czyli ultraszybkie światłowody, które dostarczają najszybszy domowy internet bez limitów. Co ważne, światłowody nie odnotowują spadków prędkości i są bezawaryjne – ich działanie nie jest zależne od warunków atmosferycznych czy zakłóceń elektromagnetycznych.

Przyszłość internetu światłowodowego

Najszybszy domowy internet bez limitów działa już w 62 polskich miastach. Orange światłowód szybko się rozwija – do tej pory, sieć została zainstalowana w blisko 2,3 milionach gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Zgodnie z prognozami, do końca 2020 roku, z ultraszybkiego internetu będzie mogło korzystać blisko 5 milionów zadowolonych użytkowników. Sieć zostanie również rozszerzona na kolejne miasta. Z obliczeń wynika, że długość kabli światłowodowych, które zostały do tej pory wykorzystane w inwestycjach internetowych, umożliwiłaby opasanie niemal całej Ziemi na wysokości równika.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz