Niedziela, 15 września 2024
Wielu osobom trudno jest całkowicie zrezygnować ze słodkiego smaku. Z tego powodu decydują się na stosowanie słodzików w celu rekompensaty braku cukru. Nasuwa się jednak pytanie – czy substancje słodzące są faktycznie zdrowsze od białego cukru? Dowiedz się, jak słodziki wpływają na organizm człowieka.
Istnieje kilka powodów, dla których wiele osób decyduje się zrezygnować ze spożycia cukru. Dla niektórych to konieczność wynikająca z rozwoju cukrzycy typu 2, a dla innych – świadomość związana ze szkodliwym wpływem na organizm człowieka. Biorąc pod uwagę fakt, że cukier wpływa uzależniająco, trudno rozstać się ze słodkim smakiem. I na ratunek wkraczają substancje słodzące.
Dostępne zamienniki cukru dzielą się na substancje słodzące pochodzenia naturalnego i słodziki syntetyczne.
Do substancji słodzących pochodzenia naturalnego zalicza się przede wszystkim:
Na liście słodzików syntetycznych znajdują się m.in.:
Słodziki, zarówno te pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego, budzą wiele kontrowersji. Jedni uważają, że można przyjmować je bez ograniczeń, a inni twierdzą, że są niezdrowe. Gdzie leży prawda? Jak zwykle – pośrodku.
– Słodziki wykazują różnorodny wpływ na organizm człowieka. Wszystko zależy od tego, jakie substancje są stosowane i w jakich ilościach. Nie bez znaczenia jest również to, kto będzie spożywał danie z dodatkiem takiego słodzika – wyjaśnia przedstawicielka firmy cateringowej Nice To Fit You.
Jeśli chodzi o popularny ksylitol, jest to opcja nie do końca rekomendowana przez ekspertów. Podkreśla się, że ta substancja słodząca jest tylko 40% mniej kaloryczna niż biały cukier. Zaś spożywana w nadmiarze może powodować wzdęcia czy działać przeczyszczająco. Podobny wpływ na organizm mają inne substancje słodzące należące do grupy alkoholi polihydroksylowych (np. mannitol, sorbitol). Wyjątek stanowi erytrytol, który – w przeciwieństwie do innych substancji słodzących z tej grupy – jest wchłaniany w jelicie cienkim. Dlatego jego spożywanie nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Wiele wątpliwości budzi stosowanie aspartamu. Tego rodzaju substancji słodzącej – jako źródła fenyloalaniny – powinny unikać osoby cierpiące na fenyloketonurię. Natomiast osoby zdrowe mogą bez obaw przyjmować ten słodzik – oczywiście w racjonalnych ilościach. Nie powinien być dodawany do żywności poddawanej obróbce termicznej, ponieważ w temperaturze powyżej 40oC nie tylko traci słodki smak, ale może być niebezpieczny dla zdrowia.
W stosowaniu słodzików nie ma nic złego – pod warunkiem że robisz to z umiarem. Jeśli spożywasz je w niewielkich ilościach, prawdopodobieństwo negatywnego wpływu na organizm jest niewielkie.
Artykuł partnera
Komentarze (0)