Środa, 15 stycznia 2025
Budzisz się z cieknącym nosem, kichasz przez większość dnia, miewasz napady kaszlu lub ataki duszności, a przy każdej próbie posprzątania mieszkania twoje oczy pieką, szczypią, łzawią, a nawet i puchną? Prawdopodobnie masz alergię na kurz. Nasilenie jej symptomów przypada na sezon jesienno-zimowy, stąd też często alergia ta bywa mylona ze zwykłą infekcją wirusową. Alergia na kurz to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Szacuje się, że dotyka aż 6 milionów Polaków. W przeciwieństwie do alergii na pyłki roślin, uczulenie na kurz występuje przez cały rok.
Alergia na kurz to nic innego, jak uczulenie na roztocza kurzu. Mikroskopijne pajęczaki żyją w naszym bliskim środowisku. Chowają się w pościeli, materacach łóżek, dywanach, firanach, zasłonach, meblach i pluszowych zabawkach dzieci. Są bardzo trudnym przeciwnikiem, gdyż ciężko się ich pozbyć. Bez względu na to, ile byśmy nie sprzątali, kurz i tak pojawi się w naszym otoczeniu, a wraz z nim małe, złośliwe stworki. Kurz wywołuje głównie alergie wziewne, ponieważ z łatwością przedostaje się do układu oddechowego, osiadając się na drogach oddechowych. Uwaga! Nieleczona alergia na kurz może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.
Zaobserwowano, że alergia na kurz znacznie bardziej uaktywnia się w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego? Jesienią zaczynamy bowiem sezon grzewczy, więc włączamy ogrzewanie, ale często zapominamy o wietrzeniu pokoi. W cieple jest nam przyjemnie, ale przyjemne jest także roztoczom. Ciepły klimat i wilgoć to idealne warunki dla bytowania tych małych stworków. Poza tym, jesienią znacznie częściej przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych. Ze względu na pogodę rzadziej spacerujemy. Gdy dodamy do tego brak właściwej wentylacji, problem może się nasilać. Nie znajdziemy domu bez kurzu, dlatego nie unikniemy ekspozycji na alergeny.
Uczulenie na roztocza łatwo pomylić z objawami zwykłego przeziębienia lub infekcją zatok. Typowym objawem alergii na kurz jest uciążliwy katar, nazywany przez specjalistów katarem alergicznym. Zazwyczaj przybiera on postać wodnistej wydzieliny z nosa, która nie jest konsekwencją panującej akurat pory roku czy warunków atmosferycznych. Nieżytowi nosa towarzyszyć może kichanie i swędzenie nosa, a także uczucie zapchania nosa (jak przy zapaleniu zatok) oraz łzawienie, swędzenie i zaczerwienie oczu. U niektórych osób mogą wystąpić także objawy skórne: pokrzywka, wysypka, zaczerwienienie i obrzęk skóry.
Charakterystycznym objawem alergii na kurz jest również świszczący oddech, któremu często towarzyszą napady duszności i uporczywego kaszlu. Biorąc pod uwagę fakt, że alergia na kurz jest chorobą przewlekłą, poza wyżej wymienionymi objawami, może wywoływać również nadmierną senność, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia koncentracji i apatię. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że objawy uczulenia na roztocza, alergicy najdotkliwiej odczuwają rano, kiedy budzą się po nocy spędzonej w łóżku razem z alergenami, a także podczas sprzątania mieszkania, zwłaszcza zamiatania podłogi i odkurzania. Objawy alergii nasilają się w okresie jesienno-zimowym (sezon grzewczy) i ustępują po wyjściu na świeże powietrze. Więcej na ten temat tutaj: http://www.claritineallergy.pl/pl/o-alergii/
Alergia na kurz potrafi znacznie obniżyć jakość i komfort życia. Chodzenie z chusteczką higieniczną wiecznie przytkniętą do nosa, nie jest najmilszym sposobem spędzania czasu. Aby uniknąć takiej sytuacji niezbędne jest wprowadzenie do życia pewnych zmian. Konieczne jest także delikatne przemeblowanie mieszkania. Osoba uczulona na roztocza powinna przede wszystkim unikać zbiorników kurzu w domu. Nie tylko z sypialni (choć stąd szczególnie), ale także z innych pomieszczeń domu należy usunąć dywany, dywaniki, wykładziny, a także tapety, kapy i narzuty na łóżko, biblioteczki z dużą ilością książek, wszelkie bibeloty i suszone kwiaty. Mimo, że przedmioty te pięknie zdobią wnętrza, to jednak są największym skupiskiem małych intruzów. Ciężkie zasłony i firany warto zastąpić żaluzjami lub bawełnianymi roletami, które można prać. Należy także zadbać o częste sprzątanie mieszkania, a przede wszystkim częste wietrzenie pomieszczeń oraz częste wietrzenie i pranie pościeli w wysokiej temperaturze (min.60 stopni Celsjusza).
Dobrym rozwiązaniem jest zamienienie tradycyjnej pościeli bawełnianej na pościel wykonaną z materiału, który nie przepuszcza kurzu. Coraz więcej sklepów z pościelą ma taką w swojej ofercie. Warto również postawić na specjalne, nieprzepuszczalne dla roztoczy pokrowce na materace. Należy pamiętać, aby nie przegrzewać pomieszczeń, ponieważ wysoka temperatura tylko sprzyja roztoczom. Konieczne jest również utrzymywanie wilgotności poniżej 50%. W przeciwnym razie roztocza będą miały idealne warunki do namnażania się. Również zwykły odkurzacz, który jest nośnikiem alergenu, należy zamienić na taki z filtrem wodnym. Dzięki temu kurz z odkurzacza nie będzie wydostawał się na zewnątrz, a w związku z tym nie będzie atakował i wywoływał męczących dolegliwości.
Skuteczną metodą leczenia i minimalizowania objawów alergii jest przyjmowanie specjalnych środków farmakologicznych. Lekarze polecają leki antyhistaminowe, które hamują działanie histaminy - substancji wywołującej dokuczliwe objawy alergiczne. Skutecznym preparatem na alergię jest Claritine Allergy. Lek dostępny jest bez recepty, a jego głównym wskazaniem jest objawowe leczenie kataru alergicznego i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Claritine Allergy działa przez 24 godziny na dobę, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych, w tym uczucia senności. Claritine skutecznie łagodzi uporczywy świąd skóry, swędzenie i łzawienie oczu, a także katar, zatkany nos i kichanie. Aby zlikwidować objawy uczulenia na roztocza lub zmniejszyć intensywność alergii, warto zastosować immunoterapię alergenową, czyli tzw. odczulanie. Okres odczulania trwa zazwyczaj od 3 do 5 lat, a jego efekty utrzymują się nawet do 6-10 lat. Zdarzają się także dłuższe braki objawów uczulenia.
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)